Blöf Nasıl Oynanır? (Özel İpuçları)

Blöf Nedir?

Kelime anlamı olarak blöf, elinde gerekli imkân, bilgi ve araçlar olmadığını karşı taraftan gizleyerek, bir şeyi yapabileceğine dair karşındaki kişiyi ikna etmek anlamında kullanılmaktadır. Blöf oyununda da durum tam da böyle aslında. Oyuncular, oyun süresinde ortaya koydukların kağıtların ne oldukları konusunda diğer oyuncuları inandırmaya çalışarak ellerindeki kağıtları bitirmeye amaçlarlar. Peki, blöf nasıl oynanır? Gelin detaylarına birlikte bakalım.

Blöf Oyunu Nasıl Oynanır?

İskambil kartları ile oynanan bir oyun olmasına rağmen, şans etmenin yeri çok zayıftır. Kartların değer olarak birbirlerinden bir farkı yoktur. Papaz valede, as papazdan üstün değildir. Bunun yerine oyun kuralları oyuncuları diğer oyuncularının hareketlerini izlemeye ve taktiklerini anlamaya ve onları çözmeye zorlar. Blöf oyununda maça, karo, sinek ve kupanın bir anlamı yoktur. Sadece kartların üstlerindeki sayılar dikkate alınır.

Özellikle üniversite öğrencileri arasında çok popüler olan oyunda başarılı olmak isteyen oyuncular, rakiplerinin ortaya koyduklarını iddia ettikleri kağıtları iyi takip edip, hal ve tavırlarından blöf yapıp yapmadıklarını anlamak zorundadırlar.

Blöf Oyun Kuralları

Blöf oyun kurallarına göre nasıl oynanır? Önemli maddeler;

Blöf Oyunu Kağıt Dağıtımı ve Oynanışı

Oyuncusuna sayısına göre kullanılacak deste sayısında kağıtları karıştırıcı karıştırır. Kağıtların değerleri birbirlerinden farklı olmadığı için kesme ve en alttaki kartı gösterme işlemlerinin yapılmasına gerek yoktur ancak buna karşı bir kuralda yoktur. Dağıtıcı kartları dağıttıktan sonra duruma göre elinde en fazla kart olan veya dağıtıcının sağındaki oyuncu, yere 2 kartı kapalı olarak koyar ve olduklarını söyler. Burada oyuncu rakiplerini kandırmak için hamle yapabilir. Yere koyduğu kartlar örnek olarak, 2 ve 8 iken “yerde as var” diyebilir.

Yere kartları koyan oyuncunun ardından gelen oyuncunun yapabileceği üç hamle vardır;

Eğer yerdeki kartları koyan oyuncunun kendilerini kandırmaya çalıştığını düşünüyorsa, “blöf” der ve kartları açar. Buna “blöfü görmek” adı verilir. Eğer, yerdeki kartlar hatalı, yani kendisinden önceki oyuncu rakiplerini kandırmak için bir hamle yapmışsa, bu oyuncu yerdeki bütün kartları almak zorundadır. Rakibinin hamlesini fark eden oyuncu, yere kâğıt koyarak oyunu devam ettirir.

Eğer yerdeki kartları koyan oyuncu rakiplerini aldatmak için bir hamle yapmamışsa, bu sefer kendisinden sonra gelen oyuncu yerdeki bütün kartları almalıdır.

Eğer bu oyuncu, yerdeki kağıtların üzerine kart eklemeyi tercih ederse, istediği miktarda kartı kapalı bir biçimde yere koyabilir.

Blöf Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blöf, kağıtların sadece birer araç olduğu bir oyundur. Esas oyun, oyuncuların birbirleri arasındaki psikolojik savaştır. İnsan psikolojisi ve oynayanların birbirlerini tanıma seviyelerine göre birçok farklı taktik ve yaklaşım üretilebilecek bir oyun olmasının yanında, her oyuncunun bilmesi gereken birkaç numarası da mevcuttur. Bunlardan birkaçı;

Blöf Oyununun Bitimi ve Puan Hesaplama

Puan hesaplama konusunda ülkemizin hemen her yerinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Kartlarını ilk bitiren kişiye artı, diğer oyunculara aynı ölçüde eksi puan yazılması bunlardan biridir. Diğer yöntemlerden biri sadece kalan son iki oyuncuya negatif puan verilmesi şeklindedir. Puanlar kolaylıkla pratik cezalarla değiştirilebilmektedir.

Pratik cezalar arasında yüksek miktarda su içme, soğuk havada dışarıda montsuz bekleme, çeşitli işlerin (bulaşık yıkamak, ortalığı toplamak vb.) yapılması gibi cezalar bulunmaktadır.

Exit mobile version