Facebook Pixel

Burundan Sarı Su Gelmesi Tehlikeli Mi?

Burundan sarı su gelmesi birçok farklı hastalığın habercisi olabilir. Özellikle kış mevsiminde birçok kişide görülmektedir. Bu belirti çoğu zaman kendini grip gibi rahatsızlıklarla beraber göstermektedir. Vücudun birçok hastalığa karşı burun akıntısı ile verdiği sinyallerin doğru algılanması gerekir. Burun akıntısının sarı sıvı şeklinde gelmesinin ise bazı anlamları olabilir. Peki burundan sarı su gelmesi neden olur? Burundan akan sarı sıvı nasıl geçer? Sarı burun akıntısı ne anlama gelir? Tedavisi nedir? gibi sorularınız için bu içeriği hazırladık.

Burundan Sarı Su Gelmesi Neden Olur?

burundan sarı su gelmesi neden olur

Burun ve göz çevresinde yer alan kemiklerin içindeki boşluklar sinüs olarak tanımlanır. Bu boşluklarda yer alan mukozanın iltihaplanması ise sinüzit olarak nitelendirilmektedir. Bu bölgede ortaya çıkacak enfeksiyonlara bağlı olarak burundan sarı sıvı gelmesi gibi çeşitli durumlar görülebilir.

Burundan sarı sıvı gelmesinden etkisi olduğu düşünülen bir diğer unsur ise menenjit hastalığıdır. Beyinde ortaya çıkan hasar ve travmalar sonucu oluşan bu rahatsızlık sonucunda da görülebilir. Burundan sarı renkli sıvının akması nezle, sinüzit ve menenjit gibi çeşitli rahatsızlıklarla ilişkilendirilmektedir. Bu durumun ortadan kalkması için doğru tedavi yöntemlerinin en kısa sürede uygulanmaya başlaması gerekecektir. Burudan sarı su gelmesi her ne kadar yaygın bir durum olsa da uzman bir hekime başvurmakta yarar vardır.

Burundan Akan Sarı Sıvı Nasıl Geçer?

burundan akan sarı sıvı nasıl geçer

Burundan sarı yapışkan sıvı gelmesi birçok hastalığa işaret ediyor olabilir. Öncelikle sarı sıvı akıntısına neden olan rahatsızlığın tespit edilmesi gerekmektedir. Bu tespitin ardından doğru tedavi yönteminin uygulanması gerekecektir. Sarı sıvı akıntısının geçmesi için hekim tavsiyesine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu dönemde bol su tüketilmesi önerilmektedir. Çoğu zaman sinüzitten kaynaklı bir sorun olduğu için buna yönelik basit yöntemler de uygulanabilir. Burun akıntısın ve burun tıkanıklığının giderilmesine yönelik çeşitli doğal yöntemler de vardır. Bu yöntemler sarı sıvı akıntısının ortadan kaldırılmasında yardımcı olacaktır.

 • Tuzlu su burun tıkanıklığına ve akıntısına iyi gelir. Bir çay kaşığı tuz attığınız suyu iyice karıştırıp burnunuza çekin. Tuzlu su tıkanan kanalların açılmasına yardımcı olur.
 • Hardal yağı da bilinmeyen ama çok işe yarayan bir yöntemdir. Aktarlardan veya büyük marketten aldığınız bir miktar hardal yağını ısıtın ve burnunuzun içine damlatın. Akıntının ve tıkanıklığın geçtiğini görüceksiniz.
 • Soğuk algınlığından dolayı burun akıntınız varsa zencefil doğal ilaç görevi görür. Zencefili taze halde bal ve çay ile birlikte tüketebilirsiniz.
 • Ilık limonlu su tüketmekte bir diğer doğal tedavi yöntemlerindendir. Bir bardak ılık suyun içine 1 tam limonu sıkalım. Gün içinde tüketelim. C vitamini deposu olan limon burun akıntımızın geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Sarımsak ağırlıklı beslenmekte akıntısının kesilmesine yardımcı olacaktır.
 • Okaliptus yağı bir diğer yöntemdir. Su buharı hazırlayıp içine okaliptus yağı damlatırsanız size çok yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken ocakta kaynattığınız su dolu tencerenin içine okaliptus yağı damlatmak. Daha son ocağın altını kapatın ve çıkan buharı dikkatlice burnunuza çekin. Yavaş yavaş yaklaşmalısınız buhara, ani bir hareketle yüzünüzü yakmanızı istemeyiz.

Doğal tedavilerin işe yaramaması halinde mutlaka doktorunuzla görüşünüz. Alerjiler, sinüzit ve menenjit gibi rahatsızlıkların yanı sıra sarı sıvının nedeni daha tehlikeli rahatsızlıklar da olabilir. Bu nedenle vücudunuzun vermiş olduğu sinyallere göre tıbbi yardım almanız gerekecektir. Burundan sarı sıvı gelmesi halinde çeşitli ilaç tedavileri uygulanacaktır. Bu tedaviler sarı akıntıya neden olan rahatsızlığa yönelik olacaktır.

Sarı Burun Akıntısı Ne Anlama Gelir?

sarı burun akıntısı ne anlama gelir

Corona belirtilerinde burun akıntısı var mı? sorusu oldukça merak edilmektedir. Sarı sıvı akıntısı coronavirüs belirtileri arasında gösterilmemektedir. Fakat akıntıyla beraber diğer tüm belirtileri taşıyan kişilerin mutlaka uzman desteği alması gerekecektir.

Sarı renkli ve zaman zaman koyu, sarımsı ve yeşil renkte gelen sıvılar bakteriyel iltihabın en önemli göstergesidir. Mikrobik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu belirti kişiden birçok hastalığa işaret ediyor olabilir.

 • Alerjiler
 • Sinüzit
 • Menenjit
 • Beyin Omurilik Sıvısı Sızıntısı vb.

Burundan sarı renkli sıvının sağ veya sol tek taraflı olarak gelmesi mümkündür. Her iki burun deliğinden geldiği durumlarda görülmektedir. Sarı sıvının akmasında ayrıca kafa travması durumunun yaşanması da etkili olabilir. Travma sonrasında başlayan sulu, şeffaf akıntı beyin omurilik sıvısı kaçağının belirtisi olarak da değerlendirilebilir.

Burundan Gelen Sarı Su İçin Hangi Doktora Gidilir?

Burundan sarı sıvı akması birçok farklı soruna bağlı olarak gelişebilir. Özellikle kişinin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürecek bir durumdur. Böyle bir durumda ihmal edilmeden en kısa sürede uzman bir hekime danışılması gerekmektedir. Akut sinüzit, üst solunum yolları enfeksiyonunda ortaya çıkmaktadır. Burun mukozasında bulunan şişlik, burun ile sinüsler arasında sıvı akışını engelleyebilir. Bu durumda iltihaplanma sorunu ortaya çıkacaktır. Bu tür rahatsızlıklar için genelde iltihap sökücü ilaçlar ve antibiyotiklerin kullanılması gerekmektedir.

Burundan sarı sıvı gelmesi çoğu zaman ciddi bir rahatsızlığa işaret etmese de ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. En kısa sürede kulak burun boğaz uzmanına görünerek en kısa sürede tedavi sürecinin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Farklı hastalıklardan kaynaklı olacağı için doktor tarafından doğru teşhis konulması son derece önemlidir.

Burundan Sarı Sıvı Gelmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle uzman bir hekim tarafından teşhis konulması gerekmektedir. Sarı akıntıya neden olan rahatsızlık teşhis edildikten sonra uygun tedavi yöntemi uygulanmaya başlanır.
 
Burundan sarı sıvı gelmesi bazı alerjiler arasında gösterilmektedir. Bu durum zaman zaman tehlikeli olmaktadır. Bu tip alerjilerin tedavisine yönelik yöntemlere başvurulması gerekmektedir. Alerjilerin tehlikeli sonuçları olması nedeniyle mutlaka tıbbi tedavilere başvurulması önerilmektedir. Burundan sarı sıvının akmasına yönelik ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Çeşitli burun spreyleri ve ilaçlar bu dönemde kısa sürede sonuç alınmasını sağlar.

Burundan Sarı Su Gelmesi Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sol burundan sarı su gelmesi ya da bu tür akıntılar basit birkaç yöntem ile ortadan kaldırılabilir. Doğal bazı yöntemleri tercih ederek sarı akıntıya karşı etkili sonuçlar alınabilir.

Burundan gelen sarı akıntının giderilmesi için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Bol bol su tüketilmelidir.
 • Bir bardak suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyarak içilebilir.
 • Buharlı havluyu yüze kapatarak yavaş yavaş nefes almak.
 • Buruna karbonatlı ve tuzlu su çekerek burnu temizlemek vb.

Tek Burundan Sarı Su Gelmesi Tehlikeli Mi?

Sağ burunsan sarı su gelmesi ya da sol burundan sarı su gelmesi yaygın görülen bir durumdur. Tek taraflı akıntılar bu tür rahatsızlıklarda yaygın olarak görülmektedir. Akut sinüzit üst solunum yolları enfeksiyonunda ortaya çıkmaktadır. Mukozasında yer alan şişliğin sıvı akışını engellemesi ile bu bölgede iltihap oluşması mümkündür. Ortaya çıkan bu iltihap durumu sonrasında burundan sarı sıvı tek yönlü olarak gelebilir. Genelde tek yönlü olarak geldiği görülmektedir.

Tek taraflı burun akıntısının temel nedenlerinde biri de influenza virüsüdür. Enfeksiyon sonucu oluşan grip, burundaki mukoz membranda inflamasyona neden olmaktadır. Ortaya çıkan bu durum sonrasında burun akıntısına ek olarak ateş, kas ağrısı, titreme gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Tek tarafın tıkalı olması tek taraflı akıntılara neden olacaktır.

Sinüzit Akıntısı Ne Renk Olur?

sinüzit akıntısı

Sinüzit akıntısı birçok kişinin muzdarip olduğu sağlık sorunlarından biridir. Yüz kemiklerinin içindeki boşlukların iltihaplı dokularla dolmasıyla ortaya çıkmaktadır. Sinüzit, burun tıkanıklığı ve sarı-yeşil renkte burun akıntısı ile kendini göstermektedir. Geniz akıntısı, baş ağrısı ve koku almada zorluk yaşama gibi temel belirtileri de bulunmaktadır.

Sinüzit akıntısı gelende sarı ve yeşil renkte bir sıvı şeklinde görülmektedir. Düzenli doktor tedavisi ile bu rahatsızlığın tedavi edilmesi sağlanabilir. İleri derecede sinüzit sorunlarına karşı cerrahi müdahalelere başvurulması gerekebilir. Bu tür akıntıları olanların en kısa sürede uygun tedavi yöntemlerine başvurmaları gerekecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu