Çeşitli Çil Maskesi Tarifleri

Çiller Nasıl Oluşur?

çil nasıl olur

Daha etkili ve dik bir açıyla gelen güneş ışınları, cildin ışık aldığı bölgelerdeki melanin pigmentini ve ultraviyole ışınlarını yetersiz şekilde soğurunca ortaya melanosit hücrelerinin çok daha fazla melanin üretmesi çıkar. Melanosit hücrelerinin etrafında pigmentleri gruplaşmış olur, bu da cilt dışında küçük lekeler şeklinde görülür. Ortaya çıkan bu lekelere çil denilmektedir. Bu yazımızda çil maskesi yapımından ve öneminden bahsedeceğiz. Çiller her bünyede oluşacak diye bir şey yoktur. Bu oluşumlar genetik faktörlere bağlıdır MC1R şeklinde adlandırılan gen oluşma kaynaklık eder. Daha çok açık ten rengine sahip kişilerde görülen gen, renkli gözlü, kızıl saçlı insanlarda yoğun gözlemlenir. Bu faktörler çillerin yoğunluğunu da belirlemektedir. Ortaya çıkan çiller güneş ışığını almaya devam edince vücut savunma sistemi melanin üretimini arttırır. Bu artışla birlikte çillerin sayıları da doğru orantılı artmaktadır. Belirginleşen çiller git gide daha koyu hale gelir. Söz konusu çillerin çoğalmasını engellemek adına güneş ışığından kaçınmak şarttır. Çil maskesi tarifleri sorunlardan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Uygulamalardan önce tabi ki güneşe çıkan kişilerin güneş kremi kullanmaları şarttır.

Çeşitli Çil Maskesi Tarifleri

Yüzde oluşan çilleri tamamen yok etmek için maydanoz köklerinden faydalanılabilir. Maydanozun kökleri suda kaynatılarak içerisine biraz limon suyu eklenir, bu mucizevi karışım kullanılarak sabah ve akşam yüz temizlenir. Düzenli kullanımda etkileri kısa sürede belli olacaktır. Bir başka çil maskesi karışımı ise havuç ve limondan elde edilmektedir. 20 damla limon suyuna 2 yemek kaşığı havuç suyu eklenir, oluşturulan karışım çillere uygulanır. Uygulama günde en fazla 3 kez yapılmalıdır. Uygulandıktan sonra yüzde 20 dakika bekletilen karışım suyla durulanır.

Çillerden kurtulmak isteyen kişilerin uygulayabileceği bir diğer yol da domatesten geçmektedir. Cilt öncelikle temizlenir ve biraz besleyici krem sürülür, sürülen kremin ardından dilimlenen domates yüze yerleştirilerek 30 dakika bekletilir. Bekletilen maske soğuk süte batırılan pamukla çıkartılır. Sütün soğuk olması büyük bir önem arz etmektedir.

Domates ve süt uygulamaları çiller üzerinde büyük bir etki uyandıracaktır. Farklı bir karışım da maydanoz ve baldan geçmektedir. Bir kaşık maydanoz ile bir kaşık bal güzelce karıştırılır ve yüze uygulanır. Uygulanan karışım 45 dakika boyunca bekletilir daha sonra cilt temizlenir. Çillerden kurtulmak isteyenlerin tercih edebileceği en doğal yol maydanozdan geçmektedir.

Maydanoz suyu çil lekeleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Sütle karıştırılan maydanoz suyu cilde maske olarak uygulanır, maske 15 dakika bekletilerek durulanır. Maydanozdan yapılan çil maskesi oldukça faydalıdır. Sadece sütle değil aynı zamanda yoğurtla da maydanozu karıştırıp cilde uygulamak iyi gelecektir. Yoğurtla karıştırılan maydanoz tıpkı sütle yapılan karışım gibi 15 dakika boyunca ciltte bekletilir ve durulanır. Farklı ve faydalı olan bir diğer çil maskesi de limon suyu, yumurta, şeker ve su kullanılarak yapılmaktadır.

1 yumurta sarısı, 1 limon suyu, 10 gram toz şeker ve 100 ml su iyice karıştırılır. Bu karışım yüze uygulanır ve yaklaşık olarak 20 dakika bekletilir. Her gün sadece bir kez uygulanmalıdır. Uygulamadan sonra cilt iyice durulanır.

Az Bilinen Çil Maskesi Tarifleri

 

Bu çil maskesi tarifleri diğerleri gibi yaygın olarak bilinmemektedir. Yaygın hale gelmeyen bu tarifler çiller üzerinde son derece etkilidir.

Exit mobile version