Çoban Çantası Deyip Geçmeyin!

Çoban Çantası Nedir?

çoban çantası nedir

Kalp şeklinde olan sevimli meyve kesecikleri ile çoban çantası bitkisi, bitkiler alemi içerisinde yer alan ve genel olarak pek çok faydaları bulunan bir bitkidir. Diğer şifalı bitkilere nazaran çok da fazla bir bilinirliği yoktur. Bu bitki hakkında insanların kafasında birçok farklı görüş ve düşünce mevcuttur. Bitki hakkında pek çok farklı nitelikler bulunmaktadır. Bu özellikler halkın büyük bir kısmı tarafından detaylıca bilinmemektedir.

Çoban çantası bitkisi, turp grubu bitki ailesinde yer almaktadır. Çeşitli tarla bölgelerinde, çayırlık yerlerde ve hatta ve hatta çorak arazilerde dahi yetişebilmektedir. Bu bitki, kendiliğinden yetişebilme imkanı olduğu gibi saksılara ekilerek de ev ortamında yetiştirilebilmektedir. Tek yıllık bir bitki olarak bilinmekte olan bu bitki, otsu yapısı ile öne çıkmaktadır. Dimdik ve uzunca gövdesi bulunan bitki, kalp şeklinde olan meyve keseleri ve oldukça güzel görünümlü çiçekleri ile dikkat çekmeyi başarmaktadır.

Genel olarak 50 ila 60 santimetre arasında değişen boyu ile öne çıkmaktadır. Hem soğuğa hem de kuraklığa dayanıklı yapısıyla da dikkat çekmektedir. Bitki, ismini kalp şekline benzeyen meyve keseciklerinin çobanların yanlarında taşıdığı çantalara benzemesinden almaktadır. Bu isim, bizim ülkemizde kullanıldığı gibi birçok farklı ülkelerin dillerinde de buna benzer isimlerde kullanılmaktadır.

Çoban Çantası Faydaları Nelerdir?

Genel olarak baktığımızda halk arasında Kuşkuş Otu, Çıngıraklı Ot veya Medik isimleriyle de bilinmektedir. Çoban çantası bitkisi, Japonya’da çok uzun yıllardır bilinen ve sıkça kullanılan bitkidir. Ayrıca uzun ömrün sırrı olduğuna inanılan bir bitkidir. Çoğu insan tarafından tarlalarda istenmeyen yabani otlardan sanılan bu bitki, sanılanın aksine oldukça faydalı ve yararlıdır. Bilinen en önemli çoban çantası faydaları şunlardır;

Çoban Çantası Çayı ve Yağı Faydaları

Bitki aleminde az bilinen mükemmel bir doğal çözüm olan çoban çantası bitkisi, çay olarak hazırlanıp tekrardan soğutulduğu vakit gargara olarak da kullanılabilmektedir. Çoban çantası çayı faydaları ise şu şekildedir;

Çoban Çantası Nereden Alınır?

Çoban Çantası bitkisi otunu kurutulmuş hali ile, yağ veya çay formunda aktarlardan ve çeşitli online alışveriş sitelerinden doğal ürünler başlığı altında rahatlıkla temin edebilirsiniz. Ayrıca bitki kolay ve hızlı bir şekilde günlük hayatınızda kullanabilmeniz gayet mümkündür. Özellikle mayıs ve haziran aylarında toplanan ve direkt olarak günışığına mazur kalmayan bölgelerde biter. Çobançantası, cam kavanozlarda veyahut hava almayan diğer türdeki kaplarda gönül rahatlığıyla saklanabilir. Genellikle çay formunda sık sık tüketilen bitkinin, gün içerisinde iki bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilir.

Çoban Çantasının Diğer Özellikleri

Özellikle çay olarak kullanılan çoban çantası tentüre olarak cilde direkt olarak uygulanmasıyla bilinir. Bez yardımıyla vücudun ağrılı bölgelerine masaj yapılarak çeşitli şekillerde uygulanabilir. Bitki tentürünün birçok enfeksiyon ve iltihaplara da iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Bu tip uygulamalarla vücudun çeşitli bölgelerine uygulanan bitki, ağrı ve acı hissedilen birçok farklı bölgeler için oldukça verimli sonuçlar vermektedir. Bilinen net bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bitkinin tüketiminde, diğer bitkisel ve doğal ürünlerde olduğu gibi tedbiri elden bırakmamak gerekir. Önerilen kullanım miktarlarını aşmamak esastır.

Hassas bünyeye sahip ve çeşitli alerjileri bulunan bireylerin bu bitkiyi kullanmadan önce kesinlikle doktoruna danışması gerekir. Bitkinin çayının tüketiminde diyetisyen veya kişisel beslenme uzmanlarından yardım alması gerekmektedir. Özellikle emzirme durumundaki kadınların, kendi doktor ve beslenme uzmanlarına danışmadan tüketmemeleri önemli bir husustur. Bu bitki kürleri eğer doğru ve uzman kontrolünde uygulanırsa çok büyük faydalar sağlamaktadır. Yüksek oranda verim vermektedir. Fakat kontrolsüz tüketimler de aynı oranda kişiye zarar verebilmektedir. Maalesef geri dönüşü olmayan çeşitli yıkıcı sonuçlar doğurabilmektedir.

Exit mobile version