Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? 5 Müthiş Faydası

Sirke eski tarihlerden günümüze uzanan asetik asit, su ve meyve aromaları içeren ekşimsi meyve suyudur. Birçok çeşidi mevcuttur. Temizlikten gıda tüketimine, sağlıktan cilt bakımına hayatımızın heryerindedir. Sirkenin en çok tükettiğimiz çeşidi ise üzüm ve elma sirkesidir. Biz de bugün sizlere en çok kullandığımız sirkelerden biri olan elma sirkesinden bahsedeceğiz. İçeriğimizde elma sirkesi nasıl yapılır? Elma sirkesi tarifi nedir? En doğal elma sirkesi yapımını sizlerle paylaşacağız.

Vücudumuza olan faydalarının yanı sıra evimize olan faydası da uygun fiyata sağlıklı temizlik için yardımcı olmasıdır. Temizlikte sirke kullanımıyla ilgileniyorsanız bu yazımızı kaçırmayın!

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Doğal sirke yapımı için aslında en önemli şey sabırdır. Unutulmamalıdır ki hazırladığımız ürünün sirkeye dönüşmesi için önce mayalanması gerekmektedir. Mayalanmayla oluşan bakteriler elmanın içindeki şekeri alkole çevirmektedir. Devamında ise bu alkol, sirkeyi elde etmemizi sağlayan asetik aside evrilmektedir. Tam istediğimiz kıvama gelebilmesi yani sirke olması için en az 1 ay süreyle beklemesi gerekmektedir. En kolay elma sirkesi nasıl yapılır? diyenler için tarifimizdeki adımları dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Bolca doğal elma sirkesi elde edeceksiniz.

Malzemeler

Yapılışı

 1. Aldığımız organik büyük boy kırmızı elmalarımızı iyice yıkıyoruz.
 2. Temizlenmiş elmalarımızı önce 4 e ayırıp daha sonra her parçadan küçük küpler halinde kesiyoruz.
 3. Doğradığımız elma dilimlerini, temiz kuru bir kavanoza yerleştiriyoruz.
 4. Kavanoza yerleştirdiğimiz elmaların üzerine içme suyunu ekliyoruz.
 5. Çıkan kavanozlara göre elimizdeki 3 yemek kaşığı balı paylaştırıyoruz.
 6. Bütün hazırlık bittikten sonra kavanoz hava almayacak şekilde, ince tülbentle üstünü örtüp sıkıca sabitliyoruz.
 7. Hazırladığımız kavanozları güneş görmediğinden emin olduğumuz karanlık yere koyuyoruz.
 8. En az 1 ay bekleyecek olan elma sirkemizi, hazırladıktan sonra 1 hafta içinde her gün tahta kaşıkla karıştırıyoruz. Bu işlemin devamında elmaların dibe kadar çökmesi gerekmektedir.
 9. 1 ay geçtikten sonra kavanozun üstüne doğru çıkan çürüyen elmaları farkedeceksiniz.
 10. Sirkenin istediğimiz şekline geldiğini keskin kokusundan anlayacaksınız.

Yapması uzun sürsede evde doğal elma sirkesi yapımı çok da zor değil.

Elma Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi, içinde çok sayıda besin bileşeni bulundurmaktadır. Bu besin bileşenleri vücudumuz için birbirinden değerlidir. Şüphesiz elma sirkesi faydaları saymakla bitmez. İçindeki potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, demir ve sodyum hayat kalitemizi arttırmaktadır. Aynı zamanda elma sirkesini belirli bir miktarda tüketmek günlük C ve B vitamini ihtiyacımızı karşılamaktadır. Sağlığımıza faydaları saymakla bitmeyen elma sirkesinin sizi şaşırtacak 5 faydasını listeledik.

 1. İnsan vücudundaki kan dolaşımını sağlayan kalp için önemli destek sağlar.
 2. Fazla kilolarından şikayetçi olanlar için ödem atmaya, dolayısıyla kilo vermeye yardımcıdır.
 3. Saçların, tırnakların sağlıklı uzaması icin vücudumuzun ph dengesini korur.
 4. insülin direncini düzenleyerek, kan şekerine etki eder. Yüksek kan şekerinden şikayetçi olanlar için önerilmektedir. Ailesinde genetik diyabet hastalığı olanlar için önlem amaçlı destek gıdadır.
 5. İçindeki iyi bakteriler sayesinde, hayat kalitemizi yüksek tutar. Sağlıklı bir ömür sürmek için en önemli işleyişlerden biri olan bağışıklık sistemimizi koruyarak güçlendirir.

Temizlikte Sirke Kullanımı

Elma sirkesinin yoğun bir antiseptik özelliğide bulunmaktadır. Bu vazgeçilmez özelliği sayesinde fiziksel sağlığımıza sadece besin olarak fayda sağlamaz. Aynı zamanda ev temizliğine yardımcı olarak sağlığımıza faydalı hale gelir. Temizlikte kullandığımız malzemelerin içindeki kimyasalların zararlarını hepimiz biliyoruz. Bu kimyasalları uzun süre solumak ve çok sık kullanmak ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir. Verdiğimiz elma sirkesi tarifi ile evde uygun fiyata bolca sirke yapabilirsiniz. Temizlikte sirke kullanımı hiç zararı olmayan bir dezenfeksiyon yöntemidir. Antiseptik özelliği elma sirkesini güçlü bir mikrop öldürücü haline getirir.

Exit mobile version