Evde Görünmeyen Böcek Isırması (Dikkat!)

Evlerimiz en rahat ettiğimiz, kendimizi en mutlu hissettiğimiz güvenli bölgemizdir. İstenmeyen haşerelerin evlerimizi istila etmesini istemeyiz. Bazen çeşitli durumlardan ötürü evlerimizde çeşitli böcekler türer. Bazıları yaşamlarını devam ettirmek için hayvan ve insan kanıyla beslenirler. Bu sebepten ötürü evde görünmeyen böcek ısırması gibi sorunlar yaşayabiliriz. Bu yazımızda evde hangi böcek türlerinin kendine yuva yapıp, sizleri ısırabileceğini inceleyeceğiz. Evde böcek olmaması için ne yapmalı ve onlardan kurtulmanın doğal yollarını anlatacağız. Ayrıca böcek ısırığına ne iyi gelir? sorunuz için de araştırma yaptık.

Bazı böcek türleri görünür olsa da bazılarının varlığını farketmeyiz. Görmediğimiz için ısırıldığımızı anlamak zordur. Böcek ısırıkları kimi zaman alerjilerle karıştırılabilir. Evlerimizde sinsice yaşayan ve bize zarar veren böcek türleri hangileridir? alt başlıklar halinde sıraladık.

Evde Görünmeyen Böcek Isırması: Tahtakurusu Isırığı

Yatak böceği bir diğer adıyla tahtakurusu! Bu böcek türü hayvan veya insan kanıyla beslenmektedir. Kahverengi renkte olan böcekler küçük ve oval olurlar. Normalde daha küçük olan tahtakurusu beslendikten sonra şişer ve daha büyük bir hale gelir. Çok hızlı hareket eden hayvanlardır. Uçarak hareket etmezler ama çok hızlı yürüdükleri için onları görmek zor olur. O kadar küçük yumurtlarlar ki ufak bir toz taneciği kadar görünürler. Bir yumurtlamaya yüzlerce yumurta bırakırlar.

Giysiler, mobilyalar ve uzun süredir kullanılmayan valizler tahtakurusu için yaşam alanıdır. Küçük ve yassı vücutları sayesinde heryere rahatça girebilirler. Ayrıca en çok yaşadıkları yer tabiki yatak başlıkları, bazalar, karyola içi gibi yerlerdir.

Tahtakurusu hep gece aktiftir bu yüzden de bizi daha çok uyurken ısırırlar. Kanımızı 3 ila 10 dakika arasında doyana kadar emerler. Siz farketmeden de karınlarını doyurup kaçışırlar. İlk başta hiç bir şey hissetmediğiniz ısırık zamanla kızarır ve kaşınmaya başlar. Pire ısırığından farkı, şişen bölgenin ortasında kırmızı nokta olmamasıdır. Ayrıca pireler ayak ve ayak bileklerini ısırırken, tahtakurusu daha çok örtünün dışında, açıkta kalan yerleri ısırırlar. Bu ısırık tipi sivrisinek ısırığıyla karıştırılabilir çünkü belirtileri aynıdır. Evde tahtakurusu olduğunu anlamanız için bazı belirtiler vardır.

Evde Tahtakurusu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?

Yatak böceği denen tahtakurusundan kurtulmanın en önemli yolu temizliktir. Uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır;

Tahta Kurusu Isırığına Ne İyi Gelir?

  1. Sabunlu suyla kaşınan ve kabaran bölgeyi yıkamak kaşıntıyı azaltacaktır.
  2. Limonlu su hazırlayıp bir pamuk yardımıyla ısırılan bölge silinmelidir.
  3. Aloe vera jel de bir çok böcek ısırığının yarattığı semptomları azaltmada etkilidir.
  4. Diş macunu sürmeniz tahtakurusu ısırığının şişliğini azaltıcaktır.
  5. Yoğurt, yanma hissine karşı ısırılan bölgeye sürülerek hem serinletir hem rahatlatır.

Evde Görünmeyen Böcek Isırması: Pire Isırığı

Evde görünmeyen böcek ısırması bazen de pireler yüzünden oluşur. Genellikle evcil hayvanı olan insanların evlerini pire basmaktadır. Rutin veteriner bakımı kaçırıldığı zaman kedi ve köpeklerimiz dışardan kolayca eve pire taşıyabilirler. Kediler dışarı çıkmıyor diye pire getirmez zannetmeyin. Özellikle 1. ve 2. katlarda oturanların kedileri pire getirebilir. Camdan cama, sinekliğin arkasından da olsa başka kedilerle temas halinde ise üzerinde parazit taşıyabilir. Giriş katta oturuyorsanız, bulunduğunuz binanın çevresinde hayvanlar bulunur. Bundan dolayı da evinize pire girmesi mümkündür.

Pireler eve bir hayvan vasıtasıyla gelir ve evinizi istila ederler. Eğer evcil hayvanınız yoksa buna rağmen pire bastıysa, siz üstünüzde getirmişsiniz demektir. Pireler insanların üzerinde uzun süre yaşayamasalar da taşıyıcı olarak kullanabilirler. Pireler ayak ve ayak bileklerinizi ısırırlar. Küçük ve kanatsız bir hayvan olan pire, koyu kahve ve siyah renklerdir. Uçamazlar ama küçücük boylarına rağmen 2 metre kadar zıplayabilirler. Pire ısırıkları ciddi şikayetlere yol açmaz. Küçük kırmızı noktalar halinde 1 den fazla şekilde görünürler. Çok nadir de olsa pire ısırığı alerjik bir reaksiyona veya bulaşıcı hastalık taşımaya yol açabilir. Mide bulantısı, ateş gibi belirtiler gösteriyorsanız mutlaka bir doktora danışın.

Pire Nasıl Yok Edilir?

Tahtakurusu yok ederken de olduğu gibi pire yok etmenin en önemli yolu güzel bir temizlik yapmaktır. Tabi pireyi kokusuyla rahatsız edip kaçıran bazı yağlar da mevcuttur.

Pire Isırıklarına Ne İyi Gelir?

  1. Pirenin ısırdığı bölgeye buzla kompres yapmanız gerekmektedir.
  2. Isırılan bölgeye sürülen bal da kaşıntının azalmasına yardımcı olur.
  3. Aloe vera içerikli bir kreminiz veya evde bitkiniz varsa, jeli kaşıntıya iyi gelmektedir.
  4. Evde demlediğiniz papatya çayını bir pamuk yardımıyla ısırılan bölgeye uygulayın. Kaşıntı ve yanma azalacaktır.

Evde Görünmeyen Böcek Isırması: Örümcek Isırığı

Örümcek ısırığı yukarıda bahsettiğimiz böceklerden oldukça farklıdır. Örümcekler kanımızı emmek için değil tehdit hissettikleri için ısırırlar. Evde görünmeyen böcek ısırmasına örümcekler dahildir. Çünkü onları farketmemiz zordur ve çoğunlukla evimize yuva yaparlar. Örümcekler türlerine göre ayrılmaktadır. Zehirli ve zararsız örümcek türleri vardır. Bu ısırık türü örümceğin türüne göre değişebilirken ülkemizde çoğunlukla zararsız olanları bulunmaktadır.

Örümcekler insanları nadir olarak ısırır ve sizin av olmadığınızın farkındadır. Örümcek ısırığını kaşıntı, kızarma, yanma gibi semptomlarla anlayabilirsiniz. Bazı alerjik reaksiyonlarda ağrılı da olabilir. Örümcek ısırığını diğer ısırık çeşitlerinden ayıran önemli bir fark vardır. Kaşınan ve şiş durumda olan lezyonun üzerinde iki delik bulunmaktadır. Bu iki küçük delik sayesinde örümcek ısırığı kolayca ayırt edilmektedir.

Evdeki Örümcekler Nasıl Yok Edilir?

Örümcekler diğer parazit ve böcekler kadar istilacı değillerdir. İyi bir temizlik yaparak evdeki örümceklerden kurtulabilirsiniz. Özellikle sirkeli suyla temizlik yapmak, var olan örümcekleri kaçıracaktır. Kapı ve pencere kenarlarını sirkeli suyla silmek örümceklerin eve girmesini engelleyecektir. Tabi sirke kokusunun evin heryerini kaplayacağını unutmayın. Size bu temizlik işlemi için gül sirkesi kullanmanızı öneririz.

Örümcek Isırığına Ne İyi Gelir?

Örümcek ısırığından dolayı oluşan lezyon çok önemli bir rahatsızlık değildir. Eğer ateş, kusma gibi belirtiler gösteriyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz. Örümcekler çoğunlukla zehirli değildir ama alerjik reaksiyona veya uyuza sebebiyet verebilir. Az olan semptomların uzun sürmesi halinde de doktora gitmelisiniz. Evde hafif seyreden ısırıklar için ise uygulayabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Örümcek ısırığı nasıl geçer:

Evde Böcek Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Evinizdeki haşerelerden rahatsızsanız yapacağınız en önemli şey temizliktir. İstila altındaysanız günlük olarak detaylı temizlik yapmak evdeki böceklerin kaçmasını sağlayacaktır. Sirkeli su bu hayvanları kaçırmak için en önemli yoldur. Ayrıca limon kokusu da onları rahatsız etmeye yardımcı olur. Her gün limonlu suyla sildiğiniz evinizde böcek bulmanız oldukça zordur.

Exit mobile version