Gıda Katkı Maddeleri Zararlı Mıdır?

Gıda Katkı Maddelerinin Kullanımı

gıda katkı maddeleri kullanımı

Günümüzde besinlerin üretim ve tüketim düzenlerinin hızla değişmesi, çalışan insan potansiyelinin artması ve insanların yemek yemeye/yapmaya ayırdığı zamanın azalmasıyla ürünlerde gıda katkı maddeleri kullanımı kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

Besinlerde öncelikli olan besinin güvenliği, tüketilebilirliği ve günümüz için uzun raf ömrünün korunmasıdır. Bu noktada besin üretiminin artırılması ve üretilen besinlerin kayıplarının önlenmesi, besinin bol bulunduğu dönemden daha az bulunduğu dönemde de kalitelerini koruyarak saklanması ve raf ömrünün uzatılması önem kazanmaktadır. Tam bu noktada da devreye gıda katkı maddeleri girmektedir.

Gıda Katkı Maddesi Nedir?

Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’ne göre Gıda katkı maddesi:

  • Besleyici değeri olsun veya olmasın
  • Tek başına gıda olarak tüketilmeyen ve gıdanın karakteristik bileşeni olarak kullanılmayan
  • Teknolojik bir amaç doğrultusunda üretim, muamele, işleme, hazırlama, ambalajlama, taşıma veya depolama aşamalarında gıdaya ilave edilmesi sonucu kendisinin ya da yan ürünlerinin, doğrudan ya da dolaylı olarak o gıdanın bileşeni olması beklenen maddeleri, ifade etmektedir.

3 tip GKM vardır:

“ İster doğal ister yapay olsun tüm katkıların zararlı olup olmadığını belirleyen faktör, katkının kullanım miktarıdır.”

Gıda Katkı Maddelerinin Özelliklerine Göre Sınıflandırılması

1. Kaliteyi Koruyarak Raf Ömrünü Uzatanlar (Koruyucular)

2. Yapıyı ve Hazırlama, Pişme Özelliğini Geliştirenler

3. Aromayı ve Rengi Geliştiriciler

4. Besin Değerini Koruyucu, Geliştiriciler (Besin Öğeleri)

Diyette eksik olabilecek besin öğelerini ekleme (A, D vitaminleri)

E Kodlu Katkı Maddeleri Zararlı Mıdır?

Katkı maddelerinin başında bulunan “E” kodu Avrupa(Europe) sözcüğünün ilk harfidir. Bazı katkı maddelerinin isimlerinin çok uzun olması ve uluslararası bir standart oluşturmak adına bu kodlar oluşturulmuştur.

“Bir katkının E kodu taşıması, bu katkı üzerinde tüm güvenlik çalışmalarının tamamlandığını, kabul edilebilir günlük alım değerlerinin (ADI) belirlendiğini ve Avrupa Birliği tarafından kodlanarak onaylandığını gösterir.”

Gıda Katkı Maddeleri Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık Üzerine Etkisi

Sonuç

Yukarıda da gördüğümüz üzere görülen etkiler -alerji hariç- temelde besinlerin tüketim miktarı ve içindeki katkının miktarıyla ilgilidir. Yasalarla kontrol altına alınan ve onayları bulunan bu katkı maddeleri bizlerin hayatını kolaylaştırmaktadır. Besinlerin raf ömrünün uzun olması, içeriğinin zenginleştirilmesi, yapı ve dokusunun korunması, besin güvenliğinin sağlanması ve en iyi tüketim kalitesi için gıda katkı maddeleri hayatımızda önemli bir noktada bulunmaktadır. Bununla beraber E kodları zararlı bileşenleri ifade etmez. E kodları onayları alınmış, güvenli alım miktarları ve gıdaya ne kadar ekleneceği belirlenmiş güvenli katkıları ifade eder.

Yemek hazırlamaya ve yemeye ayırdığımız sürenin kısalması ve değişen hayat şartlarımız düşünüldüğünde gıda katkı maddelerinin kullanımı kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bu nedenle gıda katkı maddelerini daha iyi tanımak ve işlevlerini bilmek önemlidir.

Diyetisyen Büşra SOLMAZ

Exit mobile version