Facebook Pixel
Trend

Gül Sirkesi Nasıl Yapılır? (6 Etkili Faydaları)

Gül, gülgiller familyasının rosa cinsinden odunsu bir bitkidir. En çok yetiştirildiği bölge olan Asya kıtasından tüm dünyaya dağıtılmaktadır. Bütün kadınların ortak noktası olan gül, kokusuyla da dekoratif olarak da kadınları büyülemektedir. Yiyecek sektörüne de çeşitli şekillerde kullanılmasıyla dahil olmuştur. Gül, özellikle Türk mutfağındaki tatlılara hem kokusuyla hem tadıyla renk katmaktadır. Lokum ve reçel olarak kullanılması hepimizin aşina olduğu halidir. Ben bugün sizlere gülün farklı bir şeklinden bahsedeceğim; Gül sirkesi. Belki de hiç duymadığınız bu sirke türünün kullanımı ve faydaları oldukça fazla. Gül sirkesi nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

Fermente Gül Sirkesi Nasıl Yapılır?

gül sirkesi yapımı

Bir çok ev hanımı evde sirke yapmanın zor olmadığını bilir. Marketlerde satılmasının bize kolaylık sağladığı bir gerçek. Buna rağmen organik ve temiz şekilde evde yaptığımız sirkeler daha sağlıklı olmaktadır. Gül sirkesi ise çok sık rastladığımız sirke türlerinden biri değildir. Ulaşımı zor olmasına rağmen evde gül sirkesi yapımı oldukça kolaydır. Bütün sirke türlerinde olduğu gibi fermente olması için bir süre beklemek gerekmektedir. Gül sirkesi nasıl yapılır diye soranlar için işte tarif:

Malzemeler

 • 1 litre su
 • 100 ml beyaz sirke (1 çay bardağı)
 • 1 çay kaşığı kaya tuzu
 • 3 adet gül

Gül Sirkesi Yapımı

 1. Güzelce yıkadığımız gülleri kurumaya bırakalım.
 2. Bir kavanozun içine önce suyu sonra sirke ve kaya tuzunu koyalım.
 3. Tahta bir kaşıkla karıştıralım.
 4. Kuruyan gülleri kavanozun içine koyalım.
 5. Tekrar karıştıralım.
 6. Kavanozun kapağını kapatırken araya ince bez koyalım.
 7. Sirkenin fermente olması için hava alması gerekmektedir.
 8. Her gün kapağını açıp karıştırın.
 9. 25 gün sonra gül sirkesi hazır olacaktır.

Gül Sirkesi Ne İşe Yarar?

Bu benzersiz sirkenin bir de nerelerde kullanıldığına bakalım. Hem güzel kokusu hem de kolayca yapılmasıyla gül sirkesi diğer türlerinden ayrılmaktadır. Keskin kokusundan rahatsız olduğunuz üzüm, alıç ve elma sirkesi türlerinin yerine kullanabilirsiniz. Aynı diğer sirkeler gibi sağlığımıza yararlı olmasının yanı sıra, mikrop öldürücü özelliğiyle de dikkat çekicidir.

Gül Sirkesi Faydaları

gül sirkesi faydaları

Herkes bilir ki, bütün sirke türlerinin vücudumuza oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Bağışıklık sistemine, sinir sistemine hatta dolaşım sistemine bile destek sağlar. Her çeşidi evlerimizde bolca kullanılmaktadır. Gül sirkesi ise çok fazla bilinmese de özellikle cilde faydalarıyla dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra bir çok alanda kullanılır ve sağlığımıza fayda sağlar. Özellikle 6 farklı faydasını alt başlıklar halinde hazırladık!

Gül Sirkesi Cilde Faydaları

Cildimiz vücudumuzun en hassas bölgesidir. Dış etkenlerle aramızda koruma kalkanı görevini görür. Beslenmemizle doğrudan ilişkili olsa da dış etmenlerden dolayı da bazı deformasyonlar oluşabilir. Cildimizde en çok dikkat etmemiz gereken bölüm ise yüzümüzdür. Güneşe direkt maruz kalması, yanlış ürün kullanmak, sivilce problemleri, hormonal bozukluklar direkt yüzümüzü etkilemektedir. Gül sirkesi, cilt üzerinde oluşan sorunlar için birebirdir. İşte gül sirkesinin cilde faydaları:

 • Doğal antioksidan olmasından dolayı yüzümüzdeki zararlı bakterileri yok eder.
 • İçindeki vitamin ve mineraller cilt yüzeyini parlatır.
 • Hormonal veya beslenmeye bağlı oluşan sivilceleri kurutur. Düzenli kullanımda sivilce oluşmasını engeller.
 • Leke giderici özelliği de bulunmaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı oluşan lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur.
 • Tıkanan gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur.

Pamuğun üzerine koyarak cildinize uygulayabilirsiniz. Gül sirkesi cilde nasıl uygulanır? diye soranlar içinde bir tonik tarifi hazırladık.

Gül Sirkesi Tonik Nasıl Yapılır?

Tek başına da uygulayabileceğiniz gül sirkesini bir de bu yöntemle deneyin. Herkesin evinde olan malzemeler ile tonik haline getirmek mümkün.

Malzemeler
 • 250 ml gül sirkesi
 • 250 ml maden suyu
Uygulanışı

500 ml şişenin içine gül sirkesini ve maden suyunu koyalım. İyice çalkalayalım birbirine karışsın. Spreyli bir şişenin içine koyup, yüzünüze sıkarak uygulayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında hem ferahlık sağlamak hem de tıkanan gözenekleri temizlemek için oldukça önemli bir yöntemdir.

Ağız Sağlığında Sirke Kullanımı

Gül sirkesinin en çok fayda sağladığı yerlerden biride ağzımızın içidir. Diş ve diş eti sağlığında da mühimdir. Sirke ile ağız çalkalamak herkesin evlerinde kullandığı yöntemlerden biri. Gül sirkesini de saf haliyle ağızda çalkalayarak tükürebilirsiniz. Ağzımızda ve diş etlerimizde sorunlara yol açan en önemli faktör yabancı bakterilerdir. Gül sirkesi, anti bakteriyel özelliği ile bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Diş eti çekilmesi veya iltihaplanması gibi problemi olanlar da mutlaka kullanmalıdır. Ağız yarasına sirke iyi gelir mi? diye merak eden okuyucularımız da var. Gül sirkesinin ağız içindeki yaraların iyileşmesine yardımcı olduğu da bilinen bir gerçektir.

Sirke ile Ağız Gargarası

2 yemek kaşığı gül sirkesini yarım bardak içme suyunun içine koyun. Sabah dişlerinizi fırçaladıktan sonra bu karışımla gargara yapın. Düzenli kullanımda bahsettiğimiz faydalarını görebileceksiniz.

Ateş Düşürmek için Gül Sirkeli Su

Eski zamanlardan beri sirke, vücut ısımızı düşürmek için kullandığımız yöntemlerden biridir. Büyüklerimizden öğrendiğimiz bu yöntemi günümüzde hala kullanmaktayız. Gül sirkesi de ateş düşürmekte oldukça etkilidir. Kokusu da diğer sirke türlerine oranla daha güzeldir. 1 bardak gül sirkesi ile 1 bardak suyu bir tasın içine alalım. Pamuklu bezi bu suyla ıslatıp ateşi çıkmış birinin anlına, ensesine, koltuk altına, ayak ve el bileklerine koyalım. Ateşi düşürdüğünü görüceksiniz.

Gül Sirkesiyle Zayıflama

Gül sirkesi, pek çok alanda fayda sağladığı gibi fazla kilolarımızdan da kurtulmamızı sağlıyor. Sabah uyandıktan sonra, kahvaltıdan önce tüketmeniz gereken gül sirkesi metabolizmayı hızlandırıyor. 1 yemek kaşığı gül sirkesini 1 bardak suyun içine koyalım. Antioksidan özelliğiyle detoks etkisi yapacak olan gül sirkesi, düzenli tüketimde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Kullanmadan önce mutlaka uzman bir diyetisyen ile görüşmenizde fayda var.

Baş Ağrısına Tek Çözüm

Gül sirkesi doğal bir rahatlama sağlamaktadır. Aynı ateş düşürürken kullandığımız gibi gül sirkesini baş ağrısı için de kullanabilirsiniz. Pamuklu bir bezi gül sirkeli suya batırıp başınızın tepesine, anlınıza ve ensenize koyarak ağrılardan kurtulabilirsiniz. Migren ve sinüzit gibi sorunları olanlarda gül sirkesi kullanabilirler.

Gül Sirkesi Hazmı Kolaylaştırıyor

Hep harici (dışarıdan) kullanım alanlarından bahsettiğimiz gül sirkesi, diğer türleri gibi dahili (içeriden) tüketilebilir. Salatalarda, yemeklerde benzerlerini kullandığınız gibi gül sirkesini de kullanabilirsiniz. Salataların içinde kullanarak hazmı kolaylaştırabilir, sindirim sisteminizi düzenleyebilirsiniz.

Gül sirkesiyle ilgili içeriğimizi umarım beğenmişsinizdir. Aranızda gül sirkesi kullananlar varsa yorumlarınızı bekliyoruz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu