Şifa Kaynağı; Havuç Suyu Faydaları!

havuç suyu

Havuç suyu faydaları nelerdir? En sağlıklı sebzelerin başında gelmektedir, yapısal olarak da maydanozgiller familyasında yer almaktadır. Kökü toprak altında gelişen sebzenin yemeklerde ve salatalarda kullanımı son derece yaygındır. Kış sebzesi olarak bilinmekte ve suyuyla da dikkatleri üzerine çekmektedir. Havuç suyu tıpkı sebzenin kendisi gibi büyük oranda fayda sağlayarak şifa kaynağı olmaktadır. Sebzenin bünyesinde bulunan A, C, K vitaminleri, potasyum, pantotenik asit, demir, folik asit, bakır, magnezyum vücuda oldukça önemli faydalar sağlamaktadır. Kuvvet veren sebzenin vücutta kaybolan mineralleri yerine koyması da etkileyicidir. Son dönemlerde artan kansızlık şikâyetlerinin giderilmesinde de büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda göz hastalıklarının en kuvvetli savaşçısıdır. Eritrositleri ve hemoglobini çoğaltmaktadır. Cildin asit oranını dengeye ulaştırır. Bu değerli sebze sayesinde vücut yenilenir, tazelenir ve güzel bir görünüme kavuşur. İdrar artırıcı, gaz sökücü gibi etkileri de ulunmaktadır. Tüm bu etkilerin yanı sıra bağırsağın bir numaralı dostudur. Hem bağırsakları yumuşatır hem de mide için yarar sağlar.

Kabızlık şikayeti olan ve çözüme ulaşamayan kişilerin ilk tercihi olmalıdır çünkü kabızlık sorununu kısa sürede geride bırakan etkileri içermektedir. Kabızlığa iyi gelmesinin en önemli sebebi yüksek oranda lif içermesidir. Bu değerli sebze balgam söktürücü olarak da tercih edilebilir. Öksürüğe iyi gelen sebze bronşit ve astım gibi hastalıkların önüne geçilebilmesi için de büyük öneme sahiptir. Halsizlik sorunuyla baş etmek isteyenler muhakkak sebzeyi düzenli olarak tüketmelidir. Tansiyonu düşenler için tansiyon dengeleyici özelliği öne çıkmaktadır.

Havuç Suyundaki Şifa ve Faydaları

Havuç suyu saymakla bitmeyecek kadar faydayı içerisinde barındırmakta ve tam anlamıyla bir şifa kaynağı olmaktadır. Faydaları şu şekildedir;

Kanserle Savaşta Havuç Suyu Faydaları

Havuç suyu turuncu rengi içerisinde bulunan pigmentler sayesinde elde etmektedir. Bu sebze A vitamini yönünden en iyi gıdaların başında gelmektedir. Beta karoten kalp hastalıkları başta olmak üzere kanser hastalıklarına kadar her hususta tedavi edici ve koruyucu özelliğe sahiptir. Beta karoten ve antioksidan prostat kanseri, kolon kanseri ve akciğer kanseri riskine karşı vücutta üstün bir koruma sağlamaktadır.

Havuç suyu lösemi üzerinde de büyük etkilere sahiptir. 2011 yılında bu konuyla ilgili titiz bir çalışma yürütülmüştür. Gerçekleştirilen bu titiz çalışmaya göre havuç suyunda yer alan bioaktif kimyasallar, lenfoid, miyeloid lösemide kansere sebep olan hücrelerin büyümesine engel olmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre mesane kanserine karşı da etki ettiği görülmektedir.

Hücreleri Onarır ve Beyni Korur

Havuç suyu faydaları ile birlikte sinir hücrelerinde pozitif etkiler göstermektedir. Beyin sağlığı için olumlu etkiler bırakmaktadır. Darbe, hasar ve yaşlanma sonrasında beyin hücreleri zarar görerek yıpranmaktadır. Bu zararların önüne geçmek için bu suyu tüketmek yeterlidir.  Düzenli şekilde tüketildiği takdirde hücrelerin büyük oranda onarıldığına şahit olmak mümkündür. Sadece hücreleri onarmakla kalmayan bu mucizevi içecek aynı zamanda mikroplarla da savaşmaktadır.

İçeceğin antiseptik özelliği de bulunmaktadır. Cilt üzerinde meydana gelen enfeksiyonların giderilmesinde aktif rol oynar. Antiseptik özelliği sayesinde pek çok cilt problemiyle savaşmaktadır. Yüze sürüldüğünde cildin çok daha temiz olduğunu gözlemlemek mümkündür. Serbest radikallere karşı büyük koruma sağlamaktadır. İçecek düzenli şekilde tüketildiğinde cildi zararlı güneş ışınlarından korur. Cilt üzerinde bulunan sivilceleri, siyah noktaları azaltır. Saçların ve tırnakların güçlenmesini de sağlıyor. İçerisinde yüksek protein barındıran içecek kemik sağlığı açısından da önemlidir. Kemik hastalıklarının tamamında etkili olan içecek pek çok hastalığın oluşumunu engeller.

Exit mobile version