İyi Bir İlişkide Olması Gereken 8 Temel Dinamik

Bir İlişki Nasıl Başlar?

Temelde her ilişkinin ortak noktası başlama ve bir çift olmaya karar verilme aşamasıdır. İlişkinin ilerleyişi bu adımdan itibaren ilişki dinamiğine, yaşanan topluma ve kültüre göre farklılık gösterir. En basit örneğiyle aile yaşam döngüsüne göre sonrasında çiftler nişanlanabilir, evlenebilir, çocuk sahibi olabilir, çocuğun gelişim aşamaları sürdürülür, en küçük çocuğun evden ayrıldığı “boş yuva” dediğimiz döngüye gelinir, eşlerden biri vefat eder ya da boşanma gerçekleşir ve ilişki son bulur. Peki, iyi bir ilişkide olması gerekenler nelerdir?

İyi Bir İlişkide Olması Gerekenler Nelerdir? İyi Bir İlişkinin Temelleri Nedir?

1. Karşılıklı Çekim

Genellikle çiftlerin birbirlerini ilk gördükleri, çift olma düşüncesi içinde oldukları ilk etkileşim bu aşamada gerçekleşir. Günümüzde yaygınca kullanılan “elektrik alma” ifadesini karşılıklı çekim yerine kullanabiliriz.

2. İyi ve Açık İletişim

Yalnızca çiftlerin değil tüm bireylerin birbirleriyle olan ilişkilerindeki temel ihtiyaç sağlıklı iletişimdir. Çiftlerde sağlıklı iletişimin temeli iyi ve açık olmaktan geçer. Gerçekten iletişim kurabiliyor olmak, düşünce ve duygular konusunda açık ve dürüst olmak ilişkinin ilk gününden itibaren oluşturulması gereken bir tavırdır. Bu olmadığı takdirde temelinde gerekli önlemlerin alınmadığı bir yapı yıkılmaya mahkûm olur.

3. İyi Bir İlişkide Olması Gerekenler İçin: Duygusal Anlayış

Özellikle farklılıkların ortaya çıkmaya başladığı veya çiftlerden birinin zor bir dönemden geçtiği anlarda en çok ihtiyaç duyulan şey anlayıştır. Bu noktada çiftler temelde birbirlerine karşı empatik bir yaklaşım içinde olmalıdır.

4. Müzakere ve Uzlaşma

Tartışmaktan kaçınmanın ve farklıları görmezden gelmenin bir çözüm olduğuna inanmak ilişkide yapılan en önemli hatalardan biridir. Halının altına süpürülen tozlar yok olmaz, sadece gizlenmiş olur ve zamanla daha büyük kirliliğe yol açar. İlişki sorunları da tıpkı böyledir. İlk krizde sakinleşmek için konuşmamak tercih edilse de mutlaka sorun üzerine konuşulup karşılıklı müzakere edilerek bir uzlaşma sağlanmalıdır.

5. İyi Bir İlişkide Olması Gerekenler: Net Sınırlar

Bireyler birlikte bir ilişkiyi yürüten çift olmanın yanında ayrıca birer kişi olduklarını unutmamalıdır. İki tarafın da farklı duygu ve düşüncelerinin olması bir konuya farklı pencerelerden bakıyor olmaları oldukça doğal ve insanidir. Bu durumda çiftlerin ilişkilerinin başından itibaren net sınırlarını açıkça ifade etmeleri en sağlıklı olanıdır. Bu aşamadan sonra yapılması gereken sınırlara saygı duymaktır.

6. İyi Bir İlişkide Olması Gerekenler: Taahhüt

Çiftlerin hem ilişkilerine hem de birbirlerine karşı bir sorumluluk bilinci içinde olması gerekir. Bir tarafın diğer tarafa sürekli yük oluşu zamanla katlanılamaz bir hal alır.

7. Her İki Eşin de Yakın İlişki Konusunda Rahat Olması

Bu durum çiftlerin kendi yakınlık algısıyla alakalı olduğu gibi cinselliği de kapsar. İlişkide bu konular açıkça konuşulmalı istek ve sınırlar belirlenmelidir. Eşler birbirlerinin sevgi dillerini keşfetmeli ve keşif için gidilecek bir yol sağlamalıdır.

8. Her İki Eşin de Herhangi Bir Alandaki Güç Farklılığı Konusunda Rahat Olması

Çiftlerden birinin statü olarak diğerinden daha üst konumda yer alması veya maddi dengesizlikler zamanla birer soruna dönüşebilir. Buradaki durum bir ilişki sorunu değil, bu durumu sorun olarak görmeye başlayan tarafın kendisinde oluşturduğu bir komplekstir. Ayrı birer kişi olarak güç farklılıkları olması olağandır. Çiftlerin bu durumda rahat ve kabul edici bir tavrı olması gerekir.

Aile Danışmanı Asena Şeşen

Exit mobile version