Kinezyolojik Bant Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Japonya’da Dr. Kenzo Kase tarafından geliştirilen kinezyoloji bandı lateks içermeyen, ince, pamuklu ve yapışkan bir yapıdadır. Doğrudan cilde yapıştırılarak uygulanır. Fizyoterapi tedavi yöntemlerinin etkinliğini desteklemek ve sürdürmek için sıkça tercih edilen bir uygulamadır. Farklı renk seçenekleri bulunan bandın renk seçimi kişisel tercihe bağlıdır. Renklerin etki açısından farklılığı yoktur. Kinezyolojik bant enine esneme göstermezken; boyuna %100 esneme özelliğine sahiptir. Bu esneme özelliğinden yararlanılarak banda verilen farklı gerilimler ile cilt ve cilt altı dokularda çeşitli fizyolojik etkiler elde edilir.

Kinezyolojik Bandın Etki Mekanizması

Kinezyo bant derinin üzerine yapıştığında pozisyonel bir uyarı sağlar ve eklem pozisyon farkındalığını geliştirir. Deri ile kas ve fasya gibi dokuların arasında boşluk yaratarak lenf ve kan dolaşımını hızlandırır. Lenf ve kan dolaşımının hızlanması ile lenf drenajı kolaylaşır ve ödem azalır. Aşırı kontraksiyondaki (kasılı) kasları gevşeterek ağrıyı hafifletir. Bu gevşeme ve dolaşım artışı ile deri altındaki ağrı reseptörlerinin uyarılması yavaşlar ve ağrısız hareket etme avantajı sağlar. Tercih edilen uygulama tekniği doğrultusunda hareketi sınırlar ya da hareket açıklığının artmasını sağlar.

Kinezyolojik bantlama; ağrı his ve şiddetini, ödemi ve kas spazmlarını azaltır. Propriosepsiyonu ve stabiliteyi düzenlemeye yardımcı olur.

Kinezyolojik Bant Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Kinezyolojik Bant Nasıl Uygulanır?

Kinezyolojik bantlama her yaş grubundan bireye yapılabilir. Doğru uygulama için hasta dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli ve bantlamanın hangi amaçla yapılacağı, hangi tekniğin kullanılacağı doğru belirlenmelidir. Bandın gerginliğinin ayarlanması ve uygulanacak bölge, eklem, kas veya ligamentin doğru seçimi de uygulamanın başarılı olmasında etkili faktörlerdendir.

Bant uygulamasından önce cilt yağ ve nemden temizlenmelidir. Gerekli ise bölge tüyleri de temizlenmelidir. Bant cilde uygulandıktan 20-30 dk. sonra iyice yapışmış olur. Suya dayanıklı ve hava geçirgen yapısı ile cilt üzerinde birkaç gün kalabilir. Cildin nefes almasına, hava ve terin bandın yapısındaki dalgaların arasından geçmesine olanak sağlar.

Yan Etkisi

Bantlama uygulamasına bağlı olarak uygulanan yüzeyde çeşitli cilt reaksiyonları görülebilir. Alerjik reaksiyonlar bandın yapışkan özelliğini sağlayan poliakrilat yapıştırıcıdan ve banda rengini veren boyadan kaynaklanabilmektedir. Alerjik reaksiyon gelişmesi halinde bant uygulamasına son verilir. Cilt normale döndükten sonra bant uygulaması tekrarlanabilir.

Kinezyolojik bant uygulaması tek başına bir tedavi yöntemi değildir. Fizyoterapi uygulamalarına destek amacıyla uzmanlar tarafından uygulanması gerekir.

Fizyoterapist Elif Eren

Exit mobile version