King Nasıl Oynanır? Kağıt Oyunlarının Kralı!

Özellikle üniversite öğrencileri arasında çok yaygın oynanan iskambil oyunlarından biri olan king, öğrenmesi çok kolay ve eğlenceli bir oyundur. Her el farklı bir kuralla oynanan king’de, amaçta kurallara göre değişmektedir. Dört kişi oynanması tavsiye edilen king daha az sayıda kişi ile de oynanabilmektedir ancak aynı heyecan ve eğlence yakalanamamaktadır. Peki, king nasıl oynanır? Gelin tüm kuralları detaylı olarak inceleyelim.

King Kağıt Oyunu Nasıl Oynanır?

King nasıl oynanır sorusunun temelini kozlar ve cezalar oluşturur. 20 veya katları sayıda oyun oynanır. Batak oyunuyla büyük benzerlikler gösteren king’in özelliği, her el sonunda oyun kurallarının değişmesidir. Bu sayede oyunculara her oyunda farklı bir eğlence sunmaktadır.

Oyunda her oyuncuya 13’er kâğıt dağıtılmakta, yere her kâğıt konmasına “el” adı verilmektedir. Bunun yanında her oyuna da “el” denilmekte, bu da biraz kavram karmaşasına yol açabilmektedir. King’de kullanılan birçok terim bölgeden bölgeye, hatta oynayanların yaşlarına göre bile değişebilmektedir. Örnek olarak ceza puanı alanlara “battı”, “düştü”, “uyudu” gibi farklı şekillerde hitap edilebilmektedir.

King oynanırken puanların tutulması için bir kâğıt ve kalem bulundurulması zorunludur. Aşağıda okuyacağınız kurallar biraz karışık gözükse de king öğrenilmesi ve oynaması çok kolay ve eğlenceli bir iskambil oyunudur. Aynı zamanda rekabet ve taktikte gerektiren oyun, bundan dolayı ülkemizde özellikle gençler arasında en sevilen oyunlardan biridir.

King Oyun Kuralları

King oyun kurallarına göre nasıl oynanır? Mutlaka bilinmesi gerekenler;

King Oyunun El Çeşitleri ve Kuralları

Toplamda 20 el oynanacak oyunda her oyuncu 3 ceza ve 2 koz eli belirleme hakkına sahiptir. Koz oyunlarında amaç en fazla eli almak iken, ceza ellerinde amaç farklı şekillerde el almamaktır.

King Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurallardan bağımsız olarak, oyuna kağıtları dağıtan kişinin solundaki kişi ortaya kâğıt atarak başlar. Diğer oyuncular aynı tür kâğıttan (Maça, Karo, Kupa ve Sinek), yerdekinden yüksek bir kâğıt atarlar. Oyuncular yerdeki kâğıttan büyük kâğıt atmak zorundadırlar ancak ellerindeki en yüksek kâğıdı atmak zorunda değillerdir.

Elinde Maça 10, Vale ve As olan biri, eğer kendisinden önceki oyuncu Maça 9 atmışsa, elindeki 3 kâğıttan birini atabilir. Oyuncu eğer 10’u atarsa, kendisinden sonra oyuncu varsa eğer onu Kız veya Papaz atmaya zorlarken, eğer As atarsa, kendisinden sonraki oyuncu yükseltemeyeceği için en düşük kartını atabilecektir. Bu durumda elinde Maça Papaz olan oyuncu, oyundaki en kuvvetli karta sahip olacak ve bir eli almayı garantilemiş olacaktır. Elinde Vale, Kız ve As olan oyuncular genellikle daha düşük kartlarla Papazın ortaya çıkmasını sağlamaya çalışıp, kendi ellerindeki kartların güvenliğini sağlamaya çalışmaktadır.

Aynı zamanda, örnek olarak, elinde az sayıda Sinek olan biri, oyunun bu kartla ilerlemesi ve elindeki kartları bitirip, diğer oyuncular Sinek attıkları zaman koz kullanmaya çalışabilirler.

Bundan dolayı özellikle koz kartlarını dikkatli takip etmek, diğer oyuncuların oyun stratejilerini çözmeye çalışmak King’te çok önemlidir.

King’de Puanlama

Koz oyunlarında kazanılan puanlar normal, ceza oyunlarında kaybedilenler ise negatif olarak oyuncuların isimlerinin altlarına yazılır. 20 oyun sonunda puanı en yüksek olan oyuncu, oyunu kazanmış olur.

Exit mobile version