Kiraz Sirkesi ve 13 Farklı Faydaları (Nasıl Yapılır?)

Ülkemizde bol miktarda bulunan ve kolaylıkla temin edilebilen kiraz, gülgiller familyasına ait bir meyvedir. Tatlı bir aroması bulunan kiraz, mutfakların olmazsa olmaz lezzetleri arasında yerini alır. Kiraz farklı şekillerde kullanılabilir. Meyve olarak doğrudan tüketilebildiği gibi reçel yapılabilir, sirke yapılabilir, sos olarak kullanılabilir ya da tatlılarda kullanılabilir. Tek bir isim olarak anılsa da aslında kirazın da çeşitleri bulunmaktadır. Edirne kirazı, Napolyon kirazı, Van kirazı, turfanda kirazı gibi farklı kiraz çeşitleri bulunur. Bu kirazların renkleri, sertlikleri ve tatları değişiklik göstermektedir. Zaman içinde yapılan araştırmalar doğrultusunda kirazın birçok faydası olduğu belirlenmiştir. Araştırmaların devam etmesi durumunda sadece kiraz değil aynı zamanda kiraz sirkesi de farklı faydaları olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca mutfaklarda da farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Gelin ilk olarak kiraz sirkesi nasıl yapılır ona bakalım.

Kiraz Sirkesi Yapımı

Kiraz sadece meyve olarak tüketilmemektedir. Kirazın içinde bulunan besin değerleri adeta sağlık deposu olarak görülmektedir. A vitamini, B vitamini ve C vitamini ile zengin olan kiraz, insan vücudunun ihtiyacı olan besin değerlerini karşılamaktadır. Düzenli olarak tüketilen kiraz sayesinde birçok hastalıktan korunma sağlanabilmektedir. Sirke tüketimi de sağlık için oldukça faydalıdır. Fakat doğru ölçüde ve düzenli olarak kullanılmalıdır.

Kiraz sirkesi çoğunlukla ege bölgesinde kullanılmaktadır. Kiraz sirkesinde hem meyvenin kendisi hem de çekirdeği kullanılmaktadır. Peki, kiraz sirkesi nasıl yapılır;

Kiraz Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Kiraz sirkesini diğer sirkelerden ayıran özelliği kokusu ve tadıdır. Diğer sirkeler gibi keskin bir kokuya ve tada sahip olmayan kiraz sirkesi bu sayede farklı alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle mutfakta kullanılan kiraz sirkesi yemeklerde tatlandırıcı olarak da tercih edilmektedir. Kiraz sirkesi faydaları ise şu şekildedir;

 1. Ağrı kesici özelliği vardır.
 2. Selülit önleyicidir.
 3. Tırnak besleyicidir.
 4. Saç tellerini besler.
 5. Göz için faydalıdır.
 6. Böbrek taşı problemlerinde etkilidir.
 7. İştah açıcı özelliği vardır.
 8. Cilt bakımında kullanılmaktadır.
 9. Saç bakımında kullanılmaktadır.
 10. Diş ve diş eti rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.
 11. Ağızda oluşan yaraları iyileştirici özelliği vardır.
 12. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
 13. Vücudu dinlendirir ve daha dinç bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Mutfakta tatlandırıcı olarak kullanılan kiraz sirkesi aynı zamanda vücuda da faydalıdır. Düzenli ve doğru kullanıldığı sürece bu faydalar vücuda kazandırılır. Kiraz, içinde barındırdığı vitaminler sayesinde ağrı kesici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda bu özellikler sayesinde vücudu besler. Saçlar ve tırnaklar için besleyici özelliğe sahip olan kiraz sirkesi aynı zamanda cilt için de faydalıdır.

Kiraz sirkesi cildi besler, cildin canlı ve temiz görünmesini sağlar. Kiraz sirkesinin faydaları arasında diş ve diş eti problemleri de vardır. Diş ve diş eti problemi yaşayan bireyler kiraz sirkesini su ile karıştırarak gargara yapabilir. Bu sayede diş ve diş eti problemleri en az seviyeye indirilmiş olur. Cilt üzerine uygulanmak istenen kiraz sirkesi ise bir miktar su ile karıştırılarak bir pamuk yardımıyla cilde uygulanmalıdır. Cilde uygulanan sirke 15 dakika kadar bekletildikten sonra cilt yıkanmalıdır. Selülit önleyici olarak da bilinen kiraz sirkesi ihtiyaç duyulan bölgeye uygulanır ve burada masaj yapılır. Düzenli kullanım sonrasında o bölgede oluşan selülitlerin azaldığı görülmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Bu kadar faydalı olan kiraz sirkesini kullanırken dikkatli olmak gerekiyor mu? Tüketilen her besin gibi kiraz sirkesini de doğru ve düzenli tüketmek gerekiyor. Eğer düzenli ve doğru tüketilmezse kiraz sirkesinin vücuda zararı olabiliyor. Kiraz sirkesi kullanırken organik kiraz sirkesi kullanmak önemlidir. Eğer yapabiliyorsanız evde kendiniz de kiraz sirkesi yapabilirsiniz ya da güvenilir bir aktardan organik kiraz sirkesi temin edebilirsiniz. Kiraz sirkesinin faydalarından yararlanmak için günlük kullanıma özen göstermelisiniz.

Düzenli olarak kullandığınız sirke sayesinde ihtiyacınız olan etkiyi görmüş olursunuz. Eğer kiraz sirkesini belirli bir bölgeye uyguluyorsanız bu uygulama işlemine günlük olarak devam edebilirsiniz. 3 haftalık uygulama sonrasında birkaç gün ara verebilirsiniz. Eğer kiraz sirkesini içiyorsanız 2 hafta düzenli olarak içerek 1 hafta ya da 2 hafta ara verebilirsiniz. Böylelikle vücudunuz da dinlenecektir. İçerek tükettiğiniz kiraz sirkesine ara vermeden 2 haftadan fazla devam etmemek önerilmektedir.

Exit mobile version