Facebook Pixel

Kırmızı Pancarın Faydaları ve Tüketimi

Kırmızı Pancarın Faydaları

kırmızı pancar yararları

 

Kırmızı pancar, İngilizce adıyla red beet, ülkemizde kara pancar adı da verilen bir besin türüdür. Tadı hafif tatlı olup A, B, C, P vitaminleri, fosfor, demir, potasyum, magnezyum, çinko, kalsiyum gibi mineraller bakımından oldukça zengindir. Bitkinin hem kendisi hem de yaprakları yenilebilir. Hepsinin insan sağlığı için eşsiz faydaları bulunmaktadır. Kırmızı pancarın faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Kırmızı pancar, silis bileşeni deposudur. Bu bileşen, vücudun kalsiyumu etkili olarak kullanabilmesi içi çok önemlidir. Kalsiyum kemikleri ve dişleri beslediğinden dolayı günde bir bardak bitkinin suyunu düzenli olarak içmek kemik erimesini, cam kemik rahatsızlığını önleyebilir.
 • Oldukça etkili bir iltihap önleyicidir. Sabahları limon ile karıştırılıp tüketildiği taktirde son derece etkilidir. Pek çok besinde bulunmayan enzim, protein ve betalin bu bitkide bulunmaktadır.
 • İçeriğindeki nitrat vücuttaki nitrik okside dönüşür. Bu vesileyle beynin kanlanması ve bilişsel fonksiyonların en elverişli biçimde yürütülmesinde etkili olmaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda beyne giden kan akışı yavaşlar ve bilişsel fonksiyonlar zamanla azalır. Beyin hücrelerindeki kanlanmanın azalması nedeniyle Alzheimer, bunama gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Vücuttaki nitrik oksit miktarının azalması beyne giden kan akışını, beyindeki hücresel iletişimi bozabilir. Bu durum kronikleşir ise beyin hasarları oluşabilir. Söz konuş besin tam da bunlara engel olma görevi görür.
 • Besin, yüksek oranda demir içerir. Bu yüzden demir eksikliğinden kaynaklı kansızlık için en ideal ürünlerden birisidir. İçeriğinde yer alan bazı diğer bileşikler demir emilimini arttırarak kansızlığa karşı etkili mücadele vermektedir.
 • İçeriğindeki zengin B vitamini ve folik asit, anne karnındaki bebeğin omurgasının oluşumunu destekler. Bu yüzden hamile kadınların tüketimi önerilir. Araştırmalara göre düzenli olarak tüketilmesi, bebeklerde oluşan nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olmaktadır.
 • Söz konusu besin, yüksek miktarda demir içerir. Demir, vücudun değişik kısımlarına oksijen ve besin iletilmesine yardımcı olan, kanın bir parçası olan kan kümeleştirici (hemaglutin) oluşumuna yardımcı olmaktadır.

Kırmızı Pancarın Saç Dökülmesine Etkisi De Vardır…

 • Yine saç dökülmelerine karşı, egzama, sedef, ürtiker, kurdeşen ve karaciğer hastalıklarının, vücutta kaşıntı oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Bağırsak hareketlerini hızlandırmakta ve sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede kırmızı pancar içinde bulunan zengin lifler yardımıyla hazım daha rahat olmakta, kabızlık sorunları ortadan kalkmaktadır.
 • Vücutta yer alan serbest radikallerin ve trombosit hücrelerinin dengede kalmasını sağlayarak ödem benzeri durumların ortaya çıkma riskini azaltır.
 • Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükseltir. Bu sayede kalp sağlığını muhafaza eder. homosistein seviyesini düşürerek damarların zarar görmemesini sağlar.
 • Bitki, özellikle de suyu, tam bir fitokimyasal olan glisin betain kaynağıdır. Betain, kanda toksik madde birikimine sebep olan, homosistein maddesinin seviyesinin azalmasına destek olur. Kandaki homosistein oranının yükselmesi de koroner kalp hastalıklarına yol açmaktadır.
 • Hamile kadınların özellikle ilk üç aydan sonra düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilir. Bu sayede hem bebeğin gelişimini destekler hem de annenin sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Sinir hücrelerinin deforme olmuş alanlarını iyileştirir. Bu sayede stres, yorgunluk, depresyon gibi rahatsızlıkların yaşanma riskini en aza indirir.
 • Karaciğer zararlı maddelerden arındırır.

Kırmızı Pancar Yan Etki Yapar Mı?

kırmızı pancarın yan etkisi var mı

Kırmızı pancarın faydaları pek çok yönden sağlıklı ve etkilidir. Fakat her şeyde olduğu gibi bunda da aşırı tüketim çeşitli yan etkilere sebebiyet verebilir. Özellikle de seyreltilmemiş bitki suyu güçlü etkiler ortaya çıkarabilir.

Bitkinin suyunu saf olarak değil de havuç, elma, kereviz gibi farklı meyve ve sebze sularıyla karıştırarak seyreltebilirsiniz. Bu şekilde içmek daha güvenlidir. Yüksek miktarda sulandırılmamış bu bitki suyunu içmek karaciğere zarar verebilir. Ses tellerinde geçici zarar sebebiyet verebilir. Böbrek taşları, duodenum ve ülser rahatsızlığı olanların tüketmesi önerilmez.

Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilmeli?

Kırmızı pancar lezzeti ve özel yapısı ile pek çok farklı tarifte kendine yer bulabilir. Yapısında yer alan betalainlerin ısıdan zarar görmemesi adına daha çok çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Çiğ tüketmek için suyu bir opsiyon olabilir.

Sebze özellikle salatalarınıza lezzetin yanı sıra renk de katar. Suyunu her gün düzenli olarak tükettiğiniz taktirde gözle görülür bir dinçlik kazanabilirsiniz. Bu anlamda bitkinin suyunu sıkmak için öncelikle dış kabuğunun iyice temizlenmesi gerekir. Daha sonra meyve sıkacağınızdan geçirerek mükemmel kırmızılıktaki suyunu elde edebilirsiniz. İsterseniz içerisine elma, havuç gibi çeşitli meyveleri de kalabilir, bir kokteyl meyve suyu elde edebilirsiniz.

Diğer taraftan bitkinin en çok sevilen formlarından birisi, turşusudur. Üstelik turşusunu yapmak oldukça kolaydır. Bunun için yine dış kabuğunu iyice soymalı, üzerlerini iki parmak kadar geçecek suda haşlayıp biraz yumuşadıklarında süzerek kabuklarını soymalısınız. Ardından dörder dilim haline getirerek cam kavanoza koymalı, yanına tuz, sarımsak, biraz şeker ve haşlama suyunu ilave etmelisiniz. Ağzını kapatıp 1 hafta kadar bu şekilde bekletmeli, sonra da dilediğiniz gibi afiyetle tüketmelisiniz.

Bu sayede hem sağlıklı hem pratik bir atıştırmalık hem de düşük kalorili bir yiyecek elde edebilirsiniz. Bunun için öncelikle kabuklarını soyduğunuz pancarları ince ince dilimlemeli, derin bir kâsede zeytinyağı ve sarımsakla birlikte çeşnilemelisiniz.

Cipsinize dilediğiniz baharatı ekleyebilirsiniz. Daha sonra yağlı kâğıt serdiğiniz fırın tepsinize yerleştirin. Önceden 200 derecede ısıttığınız fırında yaklaşık 10 dakika kadar pişirin. Ardından dilimleri ters çevirip diğer yüzeylerini pişirin. Toplamda 20 dakika bir pişirme süresi sonunca cipsleriniz lezzetle tüketilmeye hazır olacaklardır.

Sonuç olarak kırmızı pancar pek çok sebze gibi, meyve gibi insan sağlığına faydalı bir besindir. Fakat hiçbir zaman bir ilaç değildir. Dolayısıyla rahatsızlığınız söz konusu olduğunda doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu