Kolonya ile Tüylerden Kurtulma Yolu!

Kolonya ile tüylerden kurtulma yolları olduğunu söylesek, şaşırır mıydınız?

Kolonya, en basit haliyle meyve esansı, su ve etil alkolün bir araya gelmesiyle üretilmektedir. Eski tarihlerden beri kültürümüzde ferahlatıcı etkisiyle önemli yer edinmektedir. Büyüklerimizin vazgeçilmez ikram şekillerinden biridir. Dışarıdan gelen her misafire kapıda ikram edilmektedir. Kolonyanın sadece misafir ağırlamak için değil aynı zamanda dezenfeksiyon amaçlı kullanıldığını da hastalıkların çoğalmasıyla birlikte öğrendik. Covid-19 pandemisinin hayatımıza dahil olmasıyla, sadece büyüklerimiz için değil gençlerimiz için de kullanılır olmuştur. İçeriğindeki alkolle birlikte güçlü bir dezenfeksiyon özelliği olan kolonyanın sevilmesinin tek sebebi bu değildir. Aynı zamanda ferahlatıcı etkisi ve güzel kokusu ile çantalarımızdan ayırmadığımız bir ürün haline gelmiştir.

Günümüzde kadınlar için epilasyon çekilmez hale gelmiştir. En ucuz ve pratik yolları kolonya ile tüylerden kurtulma ve limonla yapılacak çeşitli kürlerle tüy problemlerine kalıcı çözümler getirmektir. Gelin tüyleri yok eden ve kıl köklerini kurutan bu yöntemleri inceleyelim.

Tüylerden Kalıcı Olarak Kurtulmak Mümkün mü?

Geçmiş zamandan beri insanlar estetik kaygılarla ve hijyenik olmamasından dolayı, tüylü bölgeleri temizlemek isterler. Kötü bir görüntü oluşturması su götürmez bir gerçektir. Ancak daha önemlisi tüylü bölgenin oluşturduğu ter yoğunluğudur. Oluşan ter çeşitli bakterilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu bakteriler çeşitli cilt hastalıklarına davetiye çıkarır. Peki kolonya ile tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkün mü? Oldukça pahalı olan epilasyon yöntemlerinden başka şansımız var mı? Kolonyayla tüylerden kurtulmak çare olacak mı?

Düzenli kullanımında oldukça iyi geri dönüşler alınan iki tip epilasyon yönteminden bahsedeceğiz.

Kolonya ile Tüylerden Kurtulma Yöntemleri

Çoğunlukla kullanımı tercih edilmese de, evde kolay yapılması ve masrafsız olması açısından denemeye değer olduğunu düşündük. Düşündüğünüzden daha basit olan kolonya ile tüylerden kurtulma işlemi düzenli tekrarlandığında ciddi oranda tüyleri azaltmaktadır. İçeriğindeki etil alkol sayesinde cildi kurutma özelliğine sahiptir. Uygulandığı bölgeyi kurutup susuz bıraktığı için kıl kökleri beslenememektedir. Bu sebepten ötürü bir süreliğine de olsa tüy uzamasını durdurur.

Malzemeler

Yapılışı

 1. Kolonyayı pamuğa dökelim.
 2. Tüy yoğunluğu olan bölgelere sürelim. (Yüz bölgesi için önerilmemektedir.)
 3. Ponza taşıyla kolonyalı pamuğu sürdüğümüz bölgeye 5 dakika masaj yapalım.
 4. Bir süre beklettikten sonra bölgeyi yıkayalım.

İşte kolonya ile tüylerden kurtulma bu kadar basit. Çok bastırmadan uygulanan bölgeyi tahriş etmemeye dikkat ediniz.

Limon Kürü ile Tüylerden Kurtulma

Kolonya içeriğindeki alkolden dolayı tam anlamıyla doğal sayılmaz. Sizler için tamamen doğal olan limon kürü ile tüyleri yok eden yöntemi de paylaşıyoruz. Daha kalıcı olduğuna inandığımız bu yöntem, biraz daha meşakkatlidir. Bu kürü kullanarak en iyi sonucu almak için düzenli kullanımına devam etmeliyiz. Ayda bir Yapılan epilasyon uygulamamızdan sonra limon kürü kullanmak, lazer epilasyona rakip olucak seçeneklerden biridir. Uygulamadan önce ağdayla temizlenen bölgeye uygulanır. Tüylerden arındırmadan kullandığınız limon kürünün faydası yoktur. Kıl köklerini kurutmak için kullandığımız limon kürü kalıcı çözümler sağlayacaktır.

Ağda Malzemeleri

Yapılışı

 1. Bütün malzemeler bir kaba konur
 2. Limon suyu, şeker ve bal bir kapta karıştırılır.
 3. Ocağa konan karışım iyice ısıtılır.
 4. Karışım soğumaya bırakılır.
 5. Katılaşmadan bir spatula yardımıyla tüylü bölgeye sürülür.
 6. Üzerine bir bez yapıştırılarak çekilir.

Limon Kürü

Uygulamadan önce ağdayla temizlediğimiz bölgeye uygularız. Düzenli yapıldığında kıl köklerinden kurtulmak lazere göre çok daha masrafsızdır. Tamamen doğal olan bu küre bayılacaksınız!

Malzemeler
Yapılışı
 1. İkiye ayırdığımız limonun suyunu güzelce sıkalım.
 2. 2 adet limonun suyunu sıktıktan sonra içine 4 çay kaşığı tuzu ekleyelim.
 3. Ağda yapıp temizlediğimiz bölgelerin üstüne bir pamuk yardımıyla sürelim.
 4. Bastırarak uygulayalım amacımız limon ve tuz karışımında ki asitin tüy köklerimizi yakmasıdır.
 5. Uygulamadan sonra 4 saat bölgeye su değdirmemeye dikkat edelim.

Uyguladığımız limon kürü beklediğimiz süre içinde kıl köklerine inicek ve köklere etki ederek bizleri mutlu sona ulaştırıcaktır. İçerisinde oluşan yüksek asit seviyesiyle yüze uygulanması tavsiye edilmemektedir. Doğal olmasına rağmen limon yüksek asit içeriğine sahiptir. Yardımcı olmak isterken cildinize zarar vermenizi istemeyiz. Umarız bu ucuz ve kolay yöntemleri uygularken keyif alırsınız.

Exit mobile version