Facebook Pixel
Trend

Kurumuş Mürekkep Lekesi En Kolay Nasıl Çıkar?

Okul hayatında ya da iş hayatında sürekli haşır neşir olduğumuz kalemlerindeki boyar maddeler, kumaş yüzeylerinde leke bırakır. Peki bu yüzeylerde oluşan kurumuş mürekkep lekesi çıkarma işlemleri nasıl gerçekleşmektedir? Birçok kişi evlerinde bulunan malzemeler yardımıyla bu işlemi gerçekleştirmeye çalışır. Evdeki bazı maddeler bu işlemi yapmanıza yardımcı olurken, bazı maddeler de süreci daha zorlu bir hale getirmektedir.

Mürekkep lekesi çıkarma işleminde doğru ürünleri, doğru zamanda kullanmak oldukça önemlidir. Çünkü içerdiği aktif maddeler dolayısıyla ne kadar hızlı müdahale edilirse, kıyafet gibi yüzeylerden çıkma ihtimali o kadar yüksek olmaktadır. Temas ettiği yüzeyden doğru bir şekilde çıkarmak istiyorsanız, yazının devamında yer alan direktifleri doğru şekilde yerine getirmeniz önerilir.

En Kolay Kurumuş Mürekkep Lekesi Çıkarma İşlemi Nasıl Olur?

mürekkep lekesi nasıl çıkar

İşlem her evde bulunan belli başlı malzemeler ile kolaylıkla yapılabilir. Kıyafet yüzeyinden çıkarmak için izlemeniz gereken yol;

 • Bir ölçü ılık su ile herhangi bir cins sıvı deterjanı karıştırarak güzelce çözünmesini sağlayın.
 • Bu çözeltiyi temizlemek istediğiniz bölgelere temiz bir havlu yardımıyla nazikçe baskı uygulayarak maddenin bir kısmını içine çekmesini sağlayın.
 • İlgili alanın tamamen arınmasını sağlamak için bu işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.
 • Kıyafeti ılık su ile yıkanmak şartıyla çamaşır makinesinde yıkayın.

Kıyafet yüzeylerinde bu işlemin ve sıvı deterjan kullanılmasının nedeni, kumaşa zarar vermesini engellemektir. Bunun yanı sıra bazı kaynaklarda aseton, ispirto gibi ağır kimyasallar da önerilmektedir. Fakat bu kimyasal maddeler süreci çok daha uzun ve zorlu bir hale getirmekten başka bir işe yaramaz. Bu içeriklerden uzak durarak kıyafet yüzeylerine zarar vermekten kaçınabilirsiniz.

Lekeyi çıkarmak için farklı yollara başvurmak da mümkün. Bu yöntemler arasında limon, sirke, diş macunu kullanmak gibi alternatifler de gelmektedir. Kişilerin en çok araştırma yaptıkları konulardan biri de kurumuş mürekkep lekesi çıkarma hakkındadır. Bu işlem için;

 • Temizlemek istediğiniz yüzeyi ilk olarak bir çözücü yardımıyla yumuşatarak bölgenin daha çalışılabilir bir hale gelmesini sağlamanız gerekir.
 • Alana bir miktar sıvı çamaşır deterjanı uygulayarak yavaş hareketlerle bölgenin üzerine yedirin.
 • Yumuşayan bölgenin etrafındaki yumuşak yüzeyin üzerini temiz bir bez ya da havlu kullanarak temizleyin.
 • Kir tamamen dağılana kadar aynı işlemi tekrarlayın.
 • Bölgenin büyük bir bölümünü temizledikten sonra, kıyafetin yıkama direktifleri doğrultusunda ılık suda çamaşır makinesi kullanarak yıkayabilirsiniz.

Kurumuş lekeleri çıkarmak, henüz yeni oluşanları çıkarmaktan çok daha zorlu bir işlemdir. Doğru bir temizleyici kullanarak işlemi hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemlerin ağartıcı kullanılmadan yapılması kıyafetlerinizde herhangi bir zarar oluşmasını engeller.

Mobilyaların Üzerindeki Mürekkep Kalıntısı Nasıl Çıkar?

halı ve koltuktan kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar

Evde gerçekleşebilen küçük kazalar sonucunda koltuk, halı ya da yemek masası gibi mobilyalar da bu lekelere maruz kalabilir. Böyle durumların hızlı bir şekilde fark edilip müdahalede bulunulması oldukça önemlidir. Koltuk ve halı gibi yüzeyler bu tür sıvıları hızlı bir şekilde emdiklerinden dolayı, geç fark etmeniz halinde zorlanabilirsiniz. Halı, koltuk üzerindeki mürekkep lekesi çıkarma işlemi için izlemeniz gereken adımlar;

 • Halı, koltuk gibi kumaş bulunduran yüzeyler için süt ya da beyaz sirke yöntemini kullanabilirsiniz.
 • İlgili alana belirli bir miktar süt ya da beyaz sirke püskürterek temiz bir bez yardımıyla nazikçe ovalayın.
 • Bölgedeki maddenin parçalanarak dağılmasını sağlamak için işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.
 • Bu işlemin tamamlanmasının ardından bölgeyi ılık sabunlu su ile temizleyebilirsiniz.

Farklı yüzeylerden mürekkep lekesi çıkarma işlemi görüldüğü üzere oldukça basit. Siz de bu yöntemlerden birini güvenle tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu