Laktozla Başımız Dertte!

Laktoz İntoleransı Nedir?

Süt şekeri olarak da bilinen laktoz, glukoz ile galaktozun bir araya gelmesiyle oluşan disakkarit yapıda bir şekerdir. Genel anlamıyla süt ya da süt ile üretilmiş ürünleri sindirememek ya da sindiriminde güçlük yaşamaktır. Süt intoleransı, laktoz intoleransı veya laktoz eksikliği olarak da isimlendirilen bu durum dünyada sıklıkla karşılaşılan sindirim bozukluklarından biridir. Dünya üzerinde yaşayan her on insandan birinin laktoz sindirimine ilişkin sorun yaşadığı tahmin edilmektedir.

Neden Gelişir?

Süt veya süt ürünleriyle sindirim sistemine alınan laktozun, barsaklardan emilebilmesi için ince barsak yüzeyinde bulunan laktaz enzimiyle  parçalanması gerekir. İnce barsak yeterli seviyelerde laktaz enzimi üretemediğinde laktoz intoleransı ortaya çıkmaktadır. Laktoz malabsorbsiyonu veya hipolaktazi, düşük  laktaz aktivitesinin neden olduğu yaygın bir durumdur. Vücuda alınan laktozu sindirmeye yetecek kadar laktaz yoksa genellikle kişiyi rahatsız eden  bazı bulgular ortaya çıkar.

Belirtileri Nelerdir?

Laktoz intoleransının belirtileri kullanılan süt ürününün miktarına, çeşidine bağlı olarak değişir ve her insanda farklı şiddette seyredebilir. Bununla birlikte tolere edilebilen laktoz miktarı da kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.  Belirtiler laktozlu yiyeceklerin alınmasından sonra hangi semptomların ortaya çıktığına ve bu yiyeceklerin diyetten çıkarılmasıyla ortadan kaybolan semptomlarla belirlenir. İntoleransı olan bireylerde laktoz alımıyla ilk 48 saat içinde şişkinlik, abdominal distansiyon, gaz, kramp tarzında karın ağrısı, sulu ve asitli ishal, bulantı ortaya çıkar. Bazı hastalarda kabızlık ön planda olmakla birlikte  özellikle çocuklarda tekrarlayan karın ağrısı, laktoz intoleransının önemli bir nedenidir.

Bu belirgin semptomlar dışında malnutrisyon ve kilo kaybı görülebilir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte laktaz aktivitesi çok düşük olan  her insanda belirti oluşmayabilir. Laktoz intoleransı hayati bir sorun yaratmasa da rahatsızlık verici bir durum oluşturabilir.

Peki Sizin Laktoz İntoleransınız Var Mı ?

Laktoz intoleransının tanısı laktoz tolerans testi, soluk testi, barsak biopsisi gibi yöntemlerle elde edilen klinik bulgular ile belirlenir. Bu testlerin yanı sıra yetişkinlerde  evde kendin yap testi ile de pratik şekilde belirlenebilir.

Peki Evde Kendin Yap Testi Nedir Nasıl Uygulanır?

Birkaç gün laktoz içeren besinleri tüketmeyip daha sonra 2 bardak yağsız süt içilir. Eğer karın ağrısı ve yakınmalar ortaya çıkıyor ise laktoz intoleransınız var demektir. Ancak ciddi ve  kesin bir tanı istenir ise bazı laboratuvar incelemelerinin yapılması gerekebilir.

Laktoz İntoleransı Tedavisi ve Beslenme

Laktoz intoleransının tedavisi kolaydır. En etkin yöntem laktoz içeren besinlerin  özellikle sütün diyetten çıkarılmasıdır. Ancak bu besinler tüketilecekse de laktoz damlaları, laktoz tabletleri ve kapsülleriyle elde edilen laktozlı ürünlerin tüketilmesi daha uygundur ve tedaviye de yardımcı olabilmektedir.

 

Laktoz intoleransınız varsa beslenmenizde yapacağınız bazı değişiklikler ile bu süreci rahatça atlatmanızı sağlayabilirsiniz. Peki bu değişiklikler nelerdir?

Diyetisyen Meleknur Uzunoğlu

Sağlıklı günler dilerim…

Exit mobile version