Melisa Çayı Demleyerek 17 Fayda Sağlayın!

Melisa Çayı Ne Zaman Etkisini Gösterir?

melisa çayı nedir

Bitki çaylarının seveni günden güne artmaktadır, melisa çayı da tıpkı diğer bitki çayları gibi yoğun talep görmekte ve tüketilmektedir. Şimdiye kadar pek çok insanın ne kadar değerli olduğunu bilmediği bitki tanınınca çok sevilmektedir. Çay bir tür ottan yapılmaktadır. Bütün bitkisel çayları bir tarafa koyup bu bitki çayını tek başına bir tarafa koyabilirsiniz çünkü hepsinden daha değerli ve faydalıdır. Bitkiden yapılan çay vücuda onlarca etki yapmaktadır, bu etkiler için diğer çaylardan vazgeçmeye değer. Bitkinin çayına dair faydaları öğrenen kesim yoğun ilgi göstererek düzenli şekilde kullanmayı amaç edinmektedir. Öylesine değerli ve faydalı olan bir çaydan mahrum kalmak istemezsiniz. Peki melisa çayının faydaları nelerdir?

Düzenli şekilde tüketilen çay kısa zaman içerisinde etkilerini gözler önüne serecektir. Çayı dikkatli ve belirtilen miktarda kullanmak son derece önemlidir. Belirtilenden daha fazla ya da sık aralıklarla tüketilmemelidir. Melisa çayı kullanımına özen gösterilmediği sürece etkileri beklendiği gibi gerçekleşemez. Daha iyi neticeler ve tam etki görmek için doğru kullanım şeklini uygulamak şarttır. Bin bir derde deva olan çayın birbirinden farklı etkilerini duyunca düzenli şekilde kullanacağınıza eminiz. Çayın tüketim düzeni kadar verilmesi gereken aralar da son derece önemlidir. Sağlık için şifa kaynağı olan çayın tek bir çeşidi bulunmaktadır. Orijinal çayı kullanarak faydalarından istifade edebilirsiniz. Çayın özellikleri ve üretim şekli faydalarıyla doğru orantılıdır.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Melisa çayı halk arasında limon nanesi, oğul otu, tere otu, kovan otu gibi birbirinden farklı isimlerle bilinmekte ve anılmaktadır. Yapraklarında hafif limon kokusu bulunmaktadır. Sahip olduğu limon kokusu sayesinde kolaylıkla diğer otlardan da ayrılmaktadır. Bu bitki baharat olarak da mutfaklarda yerini almaktadır fakat daha çok çay yönüyle tanınmakta ve kullanılmaktadır. Çay yönüyle kullanımı ağır basan bitkinin faydaları herkesi şaşırtmaya yetiyor. Bitki çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

Melisa Çayı Gaz Sancısı Yaşayanların İmdadına Yetişiyor.

Bitkinin sıralanan faydalara ek olarak daha pek çok yararı bulunmaktadır. Bilinen faydalar sürekli olarak geliştirilmekte ve yenileri de ortaya çıkartılmaktadır. Peki, bu kadar faydalı olan bitkinin çayı nasıl yapılır?

Melisa Çayının Faydaları ve Demlenmesi

Melisa çayı faydaları öğrenildikten sonra düzenli şekilde kullanmaya itecek kadar önemli bir bitkidir. Faydaları saymakla bitmeyen çayın hazırlanması oldukça kolaydır. Bir su bardağı kadar suyun kaynatılıp bardağa alınması gerekiyor. Kaynatılan ve bardağa alınan suyun içerisinde kurutulmuş veya taze şekilde ot belirtilen miktar kadar ekleniyor. Sıcak suya eklenen ot yaklaşık olarak 8 ya da 10 dakika süresince bekletiliyor. Bu süreç demlenme işlemi için şarttır. Daha sonra ise süzülerek içilmeye hazır hale getiriliyor.

Çayı demlemek kadar tüketmek de önemlidir. Tüketim aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Çay demlenirken hiçbir ot ilave edilmemeli ya da karıştırılmamalıdır çünkü bitkinin farklı bitkilerle karıştırılması ortaya olumsuz neticeler çıkartacaktır.

Çayı günün istenilen saatinde içmek mümkündür. Fakat çay günde sadece iki defa tüketilmelidir, fazla tüketim ortaya zararlı etkiler çıkartabilir. Çayı düzenli tüketmek etkisini tam anlamıyla yaşamak için mühimdir. 10 gün boyunca düzenli şekilde içilen çaya 1 hafta ara verilmelidir. 1 haftalık aranın ardından tekrar 10 günlük düzenli tüketime devam edilir ve tekrar ara verilerek düzen oluşturulur.  Çayın tüketimi son derece önemlidir.

Exit mobile version