Facebook Pixel

Maskeli Eğitim: Online Eğitim Süreci

2020 yılında ülkemiz ve dünya koronavirüs salgını ile karşılaştı. Pandemiyle birlikte eğitim koşulları da sürece göre uyarlandı. Bu uyarlamalar eğitimde birtakım yenilikleri de beraberinde getirdi. Tahtamız monitöre kalemimiz fareye (Mouse) dönüştü. Öğrencilerin ders takibi, ödevlendirmeleri, karneleri vb. konularda revize gerçekleştirildi. Yüz yüze eğitime alışan çocuklar, veliler ve öğretmenler yeni ve farklı bir döneme; online eğitim süreci içerisine geçiş yaptı. Anne baba olarak çocuğumuzun her zaman başarılı olmasını isteriz. Pandemi döneminden en az eksikle çıkmayı, telafileri için elimizden gelen gayreti göstermeyi hedefledik. Sürecin yüz yüze eğitimde olduğu gibi devam etmesini, hatta ve hatta çocukların daha da başarılı olmasını bekledik.

Peki şu soruları kendimize sorduk mu?

Online Eğitim Süreci ve Etkileri Nasıl?

Çocuğum Ne Düşünüyor Ne Hissediyor?

çocuğum ne düşünüyor

Yüz yüze eğitime alışan öğrenciler online sürece sadece 1 yıldır aşina. İçinde bulundukları durum çocukların deyimiyle sıkıcı, yorucu şekilde geçiyor. Tüm gün ders başında, sabahtan akşama kadar bir sandalyenin üzerinde oturup ekranı, öğretmeni takip etmeye çalışmak çocuklar için zorlayıcı olabiliyor. Yetişkinlerin bile adapte olmakta zorlandığı bu durumda çocuklardan en üst düzey performansı çıkarmaları bekleniyor. Olaya birde çocukların cephesinden bakmakta fayda var.

Yüz Yüze Eğitim İle Aynı Performansı Beklemek Doğru Olur Mu ?

online eğitim süreci

Yüz yüze eğitim ile online eğitim arasında birtakım farklar vardır.
Bunlar; yüz yüze etkileşim ortamının olmayışı, karşılaşılan öğrenim güçlüklerinin o an çözülememesi. iletişim yöntemlerinin değişmesinin olumsuz etkileri, öğrenci ve öğretmenin birbirini görememesi, kamera, ses açmayan öğrencilerin oluşu vb.
Bu farkların da süreci etkileyebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Tahtamız Monitör Kalemimiz Fare Oldu!

online eğitim süreci

Normal şartlarda öğretmenlerin ders esnasında kullanılmasını önermediği cihazlar bu dönemde olmazsa olmazımız olarak karşımıza çıkıyor. Öğrenciler derslerini dinlerken bilgisayar, tablet, telefon kullanıyor, kulaklarına kulaklık takıyorlar. Altyapı problemleri yaşayan veliler sorunları çözmeye çalışıyor, MEB tablet dağıtımı yapıyor, evlerdeki internet kotaları artırılıyor.

Öğrencilerin kaliteli bir eğitim alabilmesi için bilgisayar, tablet ve internet pandemi döneminde büyük önem arz ediyor.

Online Eğitim Süreci İçinde Sosyal Aktivite Yok!

online eğitim ve sosyal aktivite ilişkisi

Sürecin getirilerinden biri de çocukların bu dönemde sosyal aktivitelere katılamamaları oldu. Sınıf ortamına giremeyen çocuk adapte olmakta zorluk çekiyor. Arkadaşlarıyla görüşme imkanı da azaldığı için bu süreç çocuklar için bir hayli sıkıcı geçiyor. Sosyal aktivite yapamayan çocuk için bir süre sonra ekran daha çekici gelmeye başlıyor. Tek tuşla farklı bir dünyaya kapılarını açan internet, beraberinde çocuklar için birçok tehlike barındırıyor. Çocuğunuzun süreci sağlıklı geçirebilmesi için birlikte yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek, evde ailece okuma saatleri düzenlemek, ev aktiviteleri planlamak faydalı olacak, çocuğunuzla aranızdaki bağın da güçlenmesine vesile olacaktır.

Online Eğitim Süreci: Çocukları Eğitimden Soğutmamak Lazım!

çocukları eğitimden soğutmamak

Pandemi koşulları her ne kadar süreci etkilese de her şeyin bir telafisi vardır. Çocuklarınızın eksikleri büyütmemek, onları koşullardan ötürü ürkütmemek, telafisinin bir şekilde olacağını bilerek yola devam edilmesi faydalı olacaktır. Sürekli çocuğunu uyaran, her konuda müdahale eden bir ebeveyn iseniz çocuğunuz eğitimden soğuyabilir. Unutmayın her şeyin bir telafisi var!

Çocuklara devamlı kurallar dayatma yerine işbirliği içinde olduğunuzu hissetmesini sağlayın. Kendi görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi için ona fırsat tanıyın. Sorumluluk duygusunun gelişmesine özen gösterin. Sorumluluk duygusu gelişmiş bir çocuk sizin yönlendirmelerine gerek duymadan derslerine girer, çalışır, ödevlerini yapar.

Peki Çocuğumla İletişim Dilim Nasıl Olmalı?

çocuk ile kurulan iletişim

  1. Çocuğunuzun görüşlerini saygı ile dinleyin. Haksız olması söz konusu olsa bile dinlenmeye hakkı vardır.
  2. Sorunlarını çözmek için kendisi çaba göstermelidir. Siz zorlandığı anlarda çözümler bulmak yerine ona yol gösterin.
  3. Koymuş olduğunuz her kural kararlı ve sürekli bir biçimde uygulanmaya devam edilmelidir. Tutarlılık davranışın pekişmesinde önem arz eder.
  4. Gün içerisindeki yapacağı her şey yaşına uygun bir şekilde planlanmalıdır.

  5. Okuma saati, ders çalışma saati, yemek yeme saati, serbest aktivite saati, uyuma saati belirli bir planda ilerlemelidir. Programı çocuğunuzla birlikte oluşturabilirsiniz.
  6. Anne ve baba olarak düzenli bir şekilde onunla özel rutin aktiviteler planlayın. Bir çocuk için annenin ve babanın yeri ayrıdır.

Psikolojik Danışman Emine Büşra Çarhoğlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu