Facebook Pixel
Trend

Sarımsak Soslu Brokoli Salatası Mı Yapsanız?

Brokoli Besin Değerleri ve Faydaları

brokoli besin değerleri ve faydaları

Sarımsak soslu brokoli salatası tarifimize geçmeden önce brokolinin besin değerlerini ve faydalarını inceleyelim; Lahana, karnabahar, Brüksel lahanası ile akraba ve sağlığa yararlı etkileri tıpkı onlar gibi çok olan brokoli C ve K vitamini, demir ve potasyum mineralleri gibi çok önemli içeriğinden dolayı harika bir sebzedir. Aynı zamanda diğer sebzelere göre protein miktarı çok daha fazladır. Bir su bardağı (91 gram) brokoli 34 kaloriye eşdeğerdir. 6 gram karbonhidrat, 2,6 gram protein, 4 gram lif (günlük önerinin %5 – 10′ u) içermektedir. Kuru ağırlığının %29’u proteinden oluşmakta ve içeriğinin neredeyse %90’ınını sudur. Günlük önerilen C vitamininin %135’i, K vitamininin %116’sı, B9 ve A vitamini için önerilerin ortalama %12’sini vücudumuza sağlamaktadır. Brokolinin faydaları hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Şubat ayı sebzeleri içinde yer alan brokoli, sülforafan içeriği sebebiyle kansere karşı koruyucu etki gösterir. İçeriğinde ayrıca kansere karşı koruyan indol 3 karbinol, göz sağlığı için yararlı karotenoidler, kan basıncını düşürüp dengeleyen kuersetin bulunmaktadır. Brokoli tüketiminde en önemli olan durum pişirme esnasında kanser karşıtı özelliklerini destekleyen besin öğelerinin azalması ve C vitamini kayıplarının artmasıdır. Bu nedenle pişirilerek tüketilecekse buharda pişirme yönteminin ardından hemen şoklama yapılması gerekir. Böylece pişirme esnasında vitamin mineral kayıplarına en aza indirmiş olacaksınız.

Sarımsak Soslu Brokoli Salatası Tarifi

sarımsak Soslu Brokoli Salatası tarifi

Malzemeler

  • 500 gram brokoli,
  • 3 diş sarımsak,
  • 1 çay kaşığı tuz,
  • 1/3 çay bardağı zeytinyağı,
  • 2 yemek kaşığı sirke

Yapılış

  1. Brokoli parçalanıp haşlandıktan sonra şoklanır ve süzülür.
  2. Sonrasında bir kapta 3 diş sarımsak 1 çay kaşığı tuz ile dövülür.
  3. 1/3 çay bardağı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı da sirke dövülmüş sarımsağa karıştırılır ve brokolilerin üzerine dökülür.

Afiyet olsun!

Diyetisyen Beyza Erdoğan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu