Facebook Pixel

Topuk Çatlağı Neden Olur? (4 Sebep 3 Farklı Tedavisi)

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan bölgesi kuşkusuz ayaklarımız. Ömrümüzün uzunca bir kısmını ayaklarımızın üzerinde geçiriyoruz. Bundan dolayı da çeşitli rahatsızlıklar peşimizi bırakmıyor. Bunlardan biri de topuk çatlakları. Topuk çatlağı neden olur? diye baktığımız zaman, bir çok sebep bulabiliyoruz. Topuk çatlağı nasıl geçer, ne iyi gelir? Çözümü var mı derseniz gelin hep beraber inceleyelim.

Topuk Çatlağı Neden Olur?

topuk çatlağı neden olur

 1. Öncelikle çatlaklar kuruluktan oluşur. Topuk çatlaklarının oluşma sebeplerine bakarken, en önemli sebebin topuklarımızın kuruluktan dolayı çatladığını bilmemiz gerekir.
 2. Uzun saatler ayakta kalmak ve yürüyüşler yapmak sebebiyet verebilmektedir.
 3. Şişkin, kuru ve yağ eksikliği olan ayaklarda görülmektedir. Genetik olarak kuru cilde sahip kişiler topuk çatlaklarından daha çok zarar görmektedir. Tabi ilerleyen yaşta önemli etkenlerden biridir. Elastikiyetini kaybeden cilt zamanla kurur ve çatlaklar ortaya çıkar.
 4. Ayrıca demir ve B vitamini eksikliği de topuk çatlaklarına sebebiyet vermektedir.

Topuk Çatlağı Nasıl Geçer?

topuk çatlağı nasıl geçer

İyileşmesi mümkün olan bir deri problemidir. Çeşitli yöntemlerle var olan çatlaklarınızdan kurtulabilir, oluşmasını önleyebilirsiniz. Sizin için 3 işe yarar yöntem bulduk. Ayak deri soyulması problemi yaşayanlar ilgili makalemize buradan ulaşabilirler.

1. Yöntem

 • Vazelin

Uygulanışı

Gece yatmadan önce kalın tabaka halinde vazelin sürüyoruz. Streç filmle ayağımızı sarıp yatıyoruz.

2. Yöntem

 • Badem yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Zeytinyağ

Uygulanışı

Bir kabın içine bu 3 yağdan eşit miktarda koyalım. Birbirine karıştırdığımız yağları topuğa sürelim. Üstüne çorap giyip uyuyalım. Çorapla uyumakta zorlananlar streç film sarıp uyuyabilirler.

3. Yöntem

 • 5 bardak sıcak su
 • 1 limon suyu

Uygulanışı

Ayaklarımızı içine sokabileceğimiz bir kabın içine sıcak suyu ve limon suyunu koyalım. 15 dakika içinde bekletelim. Ayaklarımızı çıkardıktan sonra iyice kurulayalım. Tekrar 1. yöntemde ki gibi vazelin sürüp streç filmleyelim. En işe yarar yöntem budur. Düzenli yaparsanız oldukça fayda sağlayacaksınız.

Topuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Topuk temizliği için en iyi ürün ponza taşıdır. Böyle bir probleminiz varsa mutlaka ponza taşı edinip hafta bir gün duştan sonra uygulayabilirsiniz. Ponza, topuğa aynı kese yapar gibi uygulanır. Çok bastırmadan nazikçe ölü deriden arındırabilirsiniz. Ardından mutlaka bir nemlendirici sürmeyi unutmayın. Marketlerde veya internette bulabileceğiniz yoğun yağ içerikli bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bende bu topuk çatlağı problemini yaşıyordum. Her duştan sonra vazelin sürüp ponzu taşıyla törpülüyorum gayet iyi geliyor tavsiye ederim.

 2. hep terliksiz yürümekten oluyor bu topuk çatlağı. denemediğim yöntem kalmadı birde bu yöntemi deneyelim bakalım

 3. Ponza taşı mıdır nedir epeydir onu kullandım. İlk başta güzel oluyor ama sonra yine aynı. Bu sefer bunu deneyeceğim bakalım ne olacak

 4. Topuk çatlağı için gratisten bir alet almıştım ama pek bir işe yaramadı açıkçası. Yavaş çalışıyor topuğa yaklaştırınca sürtünmeden dolayı daha da yavaşlıyor. Bu yöntemi deneyen var mı birde biz deneyelim

  1. evet biliyorum onu annemde de vardı ve çok şikayetçiydi. yıllar evvel güzel para vermişti ama 2 defa kullandı ve attı kenara

 5. güvenlik görevlisiyim ve işim gereği hep ayaktayım o ağır botlarla. ister istemez bende de çatlaklar oluştu ve bir türlü kurtulamadım şunlardan

 6. vazelin çok işe yarıyor gerçi sirke kullan diyenlerde var ama pis koktuğu için hiç kullanmaya cesaret edemedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu