Facebook Pixel

Turşu Suyu Neden Bulanır? (5 Önemli Unsur)

Turşu, çeşitli meyve ve sebzelerin salamurada (tuzlu asitli su) bekletilmesiyle oluşur. Uzun süre bozulmadan tüketildiği için genelde bolca yapılmaktadır. Genelde kırsal bölgelerde kışa hazırlık olarak yapılmaktadır. Zaman zaman turşu kurarken yapılan hatalar suyun bulunmasına neden olur. Yanlış yöntemlerle yapılan turşu insan vücuduna ciddi zararlar verebilir. En doğru bilgileri aktarmayı hedefleyen bir platform olarak, turşu suyu neden bulanır? Sorusunu sizin için araştırdık.

Turşu Suyu Neden Bulanır?

turşu suyu neden süner

Turşu suyu neden süner ve neden bulanır gibi sorular birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Mutfaklarda yaygın olarak görülen bu sorunun birçok nedeni vardır. Bu nedenler arasında su, tuz ve sirke oranının iyi ayarlanmaması ilk sırada sayılabilir. Turşu suyunun bulanmasını önlemek için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Bulanık turşu suyu görüntüsü itibariye pekte hoş karşılamaz. Turşu suyu neden bulanır? İşte 5 önemli unsur:

  • Turşu suyu genelde tuz, sirke ve su oranı doğru  ayarlanmazsa bulanmaktadır.
  • Musluk suyunun yerine içme suyu tercih edilmelidir. Eğer musluk suyu kullanılırsa içindeki kireçten ötürü su bulanık olur.
  • Turşu suyunun bulanmasının diğer bir sebebi ise malzemenin kalitesidir. Eğer bozuk, küflenmiş, ezilmiş ürün kullanılırsa turşu suyu muhtemelen bulanık olacaktır.
  • Turşu suyunun içine konan tuz tarifine uygun olmalıdır. Az veya çok tuz konulması bulanmaya sebebiyet vermektedir. Bu durumda turşu suyunun üst tabakasında beyazlaşma da görülebilir. Oluşan bu beyaz tabaka ve bulanıklık turşunun tadını büyük ölçüde bozacaktır.
  • Turşu suyunun bulanık olması ayrıca bozulmaya bağlı olarak da gelişmektedir. Sonradan beyazlaşan ve bozulan turşu suyu güneşe maruz kaldığında, ağzı açık kaldığında veya nemli ortamlarda bozulabilir. Bu durumda tüketmeniz önerilmemektedir.

Turşu Suyunun Bulanık Olmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

turşu suyu bulanık

Bulanık olmasını önlemek için turşu kurarken birçok detaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Turşu suyu bulandı ne yapmalıyım? Diyenler için farklı yöntemler bulunmaktadır.

  • Turşu suyunun bulanık olmasını engellemek için tarife ve ölçülere dikkat edilerek malzemeler kullanılmalıdır.
  • Tuz, sirke ve su oranının doğru ayarladığınızdan emin olmanız gerekir.
  • Turşuyu hazırlarken de bulanıklığın oluşmaması için içme suyu kullanılması önerilmektedir. Çoğu zaman musluk suyu kullanımı da turşu suyunun renginin bulanık olmasına neden olmaktadır.
  • Ayrıca turşusu yapılan sebze ve meyvelerin de işlem öncesinde iyice yıkanması ve hazırlanması gerekmektedir. İyice yıkanmayan ürünler turşu suyunun bulanmasına neden olacaktır.
  • Öte yandan kullanacağınız tuzda çok önemlidir. İri turşuluk tuz kullanarak bu sorunu büyük ölçüde önlemeniz mümkündür.

Turşu Suyu Bulanık Olursa Yenir Mi?

Bu soruya yanıt vermek için suyun renginin neden bulanık olduğuna bakılması gerekmektedir. Turşu suyu bulanıyor, üzerinde kalın ve beyaz bir tabaka oluşuyorsa bu durum çürümeye işaret ediyor olabilir. Ayrıca kokusunda da ciddi bir değişim varsa asla tüketilmesi önerilmemektedir. Turşu suyu birçok farklı nedene bağlı olarak bulanabilir. Bu nedenle bulanma nedenini doğru tespit etmeniz ve buna göre tüketmeniz önerilmektedir.

Nohut Turşu Suyunu Bulandırır Mı?

Nohut, turşunun çok daha kısa sürede olgunlaşmasının sağlayacaktır. Turşunun daha hızlı biçimde hazır olmasını sağlayan nohut, turşu suyunu bulandırmamaktadır. Turşu suyu neden bulanır sorusu için bu kapsamda birçok farklı yanıt verilse de nohutun bu durumda etkili olmadığı düşünülmektedir.

Turşu Suyu Neden Beyazlar?

Suyun üzerinde beyaz köpüklü bir tabaka oluşması küf veya çürümeye işaret ediyor olabilir. Kapağını açtığınızda kötü bir koku yayılıyorsa mutlaka turşunuzu çöpe atmalısınız. Suyu döküp turşuları yıkamanız maalesef kurtarıcı bir hareket değildir. Çürüme veya küf ürünlerin içine işlemiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu