Vücut Losyonu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Cildimiz en değerli giysimizdir ve ona ne kadar iyi bakarsak o kadar sağlıklı ve güzel olur. Bu alanda cilt sağlığını ve estetiğini desteklemek için pek çok ürün geliştirilmiştir. İlk akla gelen kremler olmakla birlikte özellikle vücut losyonu adı fazlaca anılmakta, tam olarak ne olduğu, ne işe yaradığı, ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiği merak edilmektedir. Bu yazımızda vücut losyonu nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılması gerekir ve seçim yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi akıllardaki bütün soruları cevaplamaya çalışıyoruz. Öncelikle vücut losyonu nedir sorusunu cevaplandıralım.

Vücut Losyonu Nedir?

Vücut losyonu tüm vücudun bakımını yapmaya yarayan cilt bakım ürünüdür. Bu ürün cildinizin kaybettiği nemi geri kazandırmakta ve vücudunuzun nem dengesini sağlamaya yardımcı olmaktadır. Vücudunuzun nemli kalması da daha pürüzsüz ve parlak bir görüntü sağlamaktadır.

Nem cilt sağlığı ve cilt estetiği için hayati öneme sahiptir.

Aşırı nemli olmadığı takdirde nem, cildinizin sağlıklı, genç görünmesini sağlar. Yeterli neme sahip bir cilt kendini tazeler ve dışardan gelen ve yiyip içtiklerine bağlı olumsuzluklara karşı kendini daha iyi korur. Söz konusu cilt bakım ürünü tam da bu noktada cildinizin sahip olması gereken nemi sağlamaya yardımcı olur.

Vücut Losyonu Ne İşe Yarar?

Su insan vücudu için çok önemlidir ve vücuttaki suyun ortalama yüzde yirmisi ciltte yer alır. Ciltteki su oranını de nem korur. Özellikle kış aylarında vücudun nem dengesi bozularak daha fazla kuruluk ortaya çıkar. Kurumayla birlikte pullanmalar meydana gelir. Vücut losyonu cildin nem ihtiyacını karşılayarak dokulara dolgunluk verir. Daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. Bu yüzden söz konusu cilt bakım ürününün başlıca yararlarını şöyle sıralayabiliriz:

Görüldüğü gibi gerek cilt sağlığı gerekse cilt estetiği için vücut losyonu son derece faydalıdır. Cildinizin sağlıklı olması kullanacağınız diğer kozmetik ürünlerinin, makyaj ürünlerinin sonuçlarını da doğrudan etkiler. Fakat bütün bu avantajları elde etmek için losyon seçimini doğru yapmak gerekir.

Cilt Üzerindeki Etkileri

Vücut losyonu seçerken bütün bakım ürünlerinde olduğu gibi bazı hususlara dikkat edilmelidir. İlk olarak cildinizin özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Hassas, kuru ya da yağlı cilde sahip olabilirsiniz. Her birisi için tercih edebileceğiniz ürün özellikleri farklılık gösterir. Genel olarak hafif yapıda olmaları sayesinde aşırı kurumaya meyilli ciltleri ideal oranda nemlendirirler. Bununla birlikte markalar cilt tiplerine göre ve farklı özelliklerde ürünler geliştirebilmektedir.

Bazı ciltlerin sadece neme ihtiyacı varken bazıları yıpranmış ve onarıma ihtiyacı olmaktadır. Bu yüzden bazı markaların ürünleri sadece nemlendirici değil, onarıcı etkiye de sahip oldukları için cildinizin ihtiyacına göre seçim yapabilirsiniz.

Ayrıca cildinizin ihtiyaçları dönemsel olarak değişebilir. Özellikle hassas ve kuru cilt yapısına sahipseniz yaz aylarında kullanacağınız ürün kış aylarında yeterli gelmeyebilir. Çünkü kış aylarında ve soğuk havalarda cildiniz daha fazla kurur ve daha fazla neme ihtiyaç duyar. Bu yüzden vücudunuzun nem ihtiyacı arttığı dönemlerde daha yoğun nem içeriği sağlayan ürünlere yönelebilirsiniz. Piyasada kakao yağı, shea yağı, macadamia yağı, jojoba yağı, seramid, hyaluronik asit ve daha farklı içeriklere sahip ürün alternatifleri bulunmaktadır.

Zaman zaman vücut losyonu ile vücut kremi ve sütü karıştırılmakta, hatta hepsinin aynı ürün kategorisi olduğu düşünülmektedir. Her ne kadar bu ürünler birbirlerine benzeseler de içerikleri ve etkileri farklıdır. Kremler daha katı ve daha yoğun bir formdadır. Vücudunuza sürdüğünüzde emilmeleri daha fazla zaman alır. Vücut sütü ise daha yoğun yağ oranına sahiptir. Losyon ise kreme göre daha hafif bir yapıya sahiptir. Vücut tarafından daha hızlı emilir. Yapışkan hissi yaratmaz. Su bazlı olmakla birlikte yağ oranı da daha düşüktür. Böylece vücudunuzda aynı zamanda bir ferahlık hissi oluşturur.

Vücut Losyonu Nasıl Kullanılır?

İstenen sonuçları alabilmek için vücut losyonu mutlaka doğru kullanılmalıdır. Yanlış ve eksik kullanımda ürün ciltte yeterince emilim gösteremeyecek ve sağlayacağı fayda azalacaktır. Adım adım doğru kullanım şu şekilde yapılmalıdır:

Exit mobile version