Yüksek Kolesterol için 9 Beslenme Önerisi

Kolesterol Nedir?

Kolesterol vücudumuzdaki tüm hücrelerde bulunan mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Kolesterolün büyük bir çoğunluğu metabolizmanın kendisi yani vücudumuz tarafından üretilmektedir. Bir kısmı ise yüksek yağlı et, sağlıksız trans yağların fazla tüketilmesinden dolayı oluşmaktadır. Vücudumuzun belirli bir miktarda kolesterole her zaman ihtiyacı vardır. Ancak, ihtiyacın üstünde üretilen ve oluşan söz konusu durum kanda aşırı miktara ulaştığında damarlara yapışarak damar çeperini daraltır. Bunun sonucunda koroner kalp hastalıklarına ve ani kalp krizleri geçirme riskimiz artar. Peki, çeşitleri nelerdir? Neden yükselir? Yüksek kolesterol için nasıl beslenmeliyiz?

Kolesterolün Çeşitleri Nelerdir?

Vücutta iki ana kolesterol çeşidi vardır. Bunlardan LDL yani halk tarafından bilinen adı ile “kötü” kolesteroldür. Yüksek LDL seviyesi, atardamarlarımızda kolesterol birikmesine yol açar. Diğeri ise HDL yani diğer sıkça bilinen adıyla “iyi” kolesteroldür. HDL, kolesterolü vücudunuzun diğer bölgelerinden karaciğere taşır. Karaciğerimiz ise bu kolesterolü vücudumuzdan uzaklaştırır.

Kolesterol Neden Yükselir?

Yüksek Kolesterol İçin Beslenme Önerileri

Daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için bu konuda atılabilecek önemli adımları başlıklar halinde inceleyebilirsiniz.

Egzersiz ve Beslenme Önemli

Kolesterol ve beslenme birbirleriyle sıkı bir bağ ile bağlıdır. Kolesterolün büyük bir bölümünü beslenme ve egzersizle sabit tutmak mümkündür. Egzersizin söz konusu durum üzerinde önemli bir etkisi olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

Doymuş Yağlardan ve Trans Yağlardan Uzak Durun!

Diyette sıklıkla tüketilen doymuş yağlar, LDL (kötü kolesterol) seviyesini artırabilmektedir. Et ürünlerinde, süt ürünlerinde, çikolatada, fırınlanmış ürünlerde, kızartılmış ve işlenmiş gıdalarda bolca doymuş yağ bulunur ayrıca trans yağında kolesterole etkisi vardır. Trans yağ LDL miktarını yükseltebilmekte ve HDL (iyi kolesterol) miktarını düşürebilmektedir. Trans yağ çoğunlukla kızartma çeşitlerinde ve hidrojenlenen yağlarla (margarin) yapılan yiyeceklerde bulunmaktadır. Bu yağlar yerine, fındık ve kanola yağı, zeytinyağı gibi daha sağlıklı yağları deneyin. Günlük alacağınız kolesterol miktarınızı sınırlayın.

Yüksek Kolesterol İçeren Besinlerden Uzak Durun!

Kolesterol miktarı en çok; karaciğer ve diğer organ etleri, yumurta sarısı, karides ve bütün süt ve süt ürünleri gibi hayvansal kökenli gıdalarda bulunur. Bu ürünleri eğer çok tüketiyorsanız sınır getirmenizde fayda var.

Çözülebilir Lif Tüketin

Lif oranı yüksek besinler sindirim sisteminin kolesterolü emmesini engeller. Bu yiyecekler arasında yulaf ezmesi ve yulaf kepeği gibi tam tahıllı hububatlar, elma, muz, portakal, armut ve kuru erik gibi meyveler, fasulye, mercimek, nohut, kara bezelye gibi baklagiller bulunmaktadır.

Meyve ve Sebze Tüketin

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet, kolesterol seviyenizi önemli bir ölçüde azaltabilmektedir.

OMEGA-3 Yağ Asitlerine Önem Verin

Omega-3 yağ asitleri, LDL seviyenizi düşürmez, ancak HDL düzeyinizi yükseltmeye yardımcı olabilirler. Ayrıca kalbinizi koruyarak kalp krizi riskinizi azaltabilmektedir. İyi bir omega-3 yağ asitleri kaynağı olan balıklara örnek olarak, somon, ton balığı (konserve veya taze) ve uskumruyu verebiliriz. Bu balıkları haftada iki kez yemeye çalışın.

Tuzu Azaltın

Günde yediğiniz tuz (sodyum) miktarını günde en fazla 2.300 miligram (yaklaşık 1 çay kaşığı tuz) ile sınırlandırmaya çalışmalısınız. Tuzu sınırlamak, kolesterolü düşürmez, ancak kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olarak kalp hastalıkları riskinizi azaltabilir.

Alkolü Kısıtlayın

Alkol tüketimine bağlı olarak kilo alımı size ekstra kaloriler ekler. Aşırı kilolu olmak LDL seviyenizi yükseltebilmekte ve HDL seviyenizi düşürebilmektedir. Çok fazla alkol de dolayısıyla kalp hastalığı geçirme riskini artırabilmektedir.

Doymuş Yağ Tüketimini Azaltıp Doymamış Yağ tüketimini Arttırın

Doymamış yağlara örnek olarak ise şunları verebiliriz:·

Yüksek Kolesterol için Genel Öneriler

Diyetisyen Melis Ateş

Exit mobile version