Evlenmek İçin Doğru Kişiyi Bulduğumu Nasıl Anlarım?

evlilik için doğru insan

Evlilik için doğru insan… Evlilik dünya üzerindeki tüm toplumlarda bulunan bir müessesedir ve bir ilişkinin taçlandırılması olarak ifade edilir. Evlilik kararı alan çiftler yaygın olarak, toplumumuzda çok görülen görücü usulüyle ya da tanışarak ve belirli bir süre flört ederek evlenme kararı alırlar.

Evlilik, iki kişinin yollarını birleştirmesinin yanında artık birer hayat arkadaşı olmalarıdır. Çiftler gerçekten de eş olarak birbirlerinin hayatlarının neredeyse tüm gelişmelerinden etkilenirler hatta bu etkiyi bazen kendileri bırakırlar. Bireysel olarak yaptığımız ayrı bir iş, kazanç, hobi, istek ve zevklerimiz olsa da bunları evlilik dinamiğine uygun şekilde yaşamaya eğilimli oluruz.

Peki Hayatımızdaki Kişinin Evlilik İçin Doğru İnsan Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bu aşamada öncelikle bir uzman tarafından evlilik öncesi danışmanlık almak çok önemli. Kendinizi ve eş adayınızı daha iyi tanımak, farkında olmadığınız noktalar konusunda farkındalık kazanmak ve var olan sorunları evliliğe taşımadan önce çözebilmek için evlenmeyi düşünen çiftlerin bu konuyu ertelememeleri gerekiyor. Danışmanlık almanın yanında dikkat edilmesi gereken 3 ana konu var.

1. Kendini Tanımak:

Evlenmeden önce kendimizi bir evlilik içinde düşünmek ve evlilikte nasıl biri olacağımızı fark etmek gerekiyor. Bunun için kendimize şu soruları sormak faydalı olabilir: Ben kimim ve nasıl bir ailede yetiştim? Gerçekten ne istiyorum? Görüşlerim, düşüncelerim neler? Cinselliğe bakış açım nasıl? Çocuk istiyor muyum? Evleniyor muyum, evlendiriliyor muyum? Evlilik ile ilgili beklentilerim, evlilik kararım benim seçimim mi yoksa içinde bulunduğum çevrenin beklentileri mi? Evliliğin amacı ne?

2. Diğerlerini Tanımak:

Evlenme düşüncesi içinde olduğumuz kişiyle nasıl ve ne zaman tanışmış olursak olalım hakkında öğreneceğimiz şeylere her zaman sorularla cevap alamayabiliriz. Bazı durumlarda yaşayarak tecrübe edip öğrenme fırsatını yakalarız. Bu noktada şu sorular bize yardımcı olabilir: Evlenmeyi düşündüğüm kişi nasıl bir ailede ve çevrede büyümüş? Bu kişi birbirimizin en mahrem ve en güçlü tanığımız olacağımızın farkında mı? Duygularının farkında mı? Yuva kuracak akıl ve olgunluğa sahip mi? “Ben” ilişkisini mi benimsiyor, “biz” ilişkisini mi? Karı-koca ilişkisi içinde mahrem, kırılgan, incinebilir yönlerimi açabileceğim biri mi?

3. Sistemi Tanımak:

Çoğunlukla evlilik öncesi dönemde çiftler birbirlerinin aileleriyle daha az vakit geçirir, bu nedenle evlenmeden önce eş adayımızın ailesini de iyi tanımamız gerekir çünkü mutlaka eş adayımız üzerinde etkileri vardır. Büyüdüğümüz ve yetiştiğimiz sistemleri büyük ölçüde kendi evliliklerimize yansıtırız. Bu nedenle eş adayımızın ailesi ve benimsediği sistemin farkında olmak önemlidir. Bunların ip uçları şu soruların cevaplarında saklıdır: Evlenmeyi düşündüğüm kişinin ailesini tanıyor muyum? Çekirdek ailemiz ayrı olsa da onlarla da aile olacağımın farkında mıyım? Evlenmeyi düşündüğüm kişi ve ben duygusal ilişkimizin yanında sosyal ve ekonomik olarak nasıl bir ilişki içindeyiz? Bu kişiyle gerektiğinde iş birliği içinde olabilir miyim?

Aile Danışmanı Asena Şeşen

Exit mobile version