Hamilelik Döneminde Pilatesin Faydaları

 

Hamilelik döneminde pilatesin faydaları konusundan bahsetmeden önce kısa bir bilgi vermek istiyorum… Zinde ve formda bir vücuda sahip olmak her zaman iyi hissettirir. Fiziksel görünümümüz ne kadar iyi ve sağlıklı ise psikolojik yönde de aynı doğrultuda iyi hissederiz.

Hamilelik döneminde anne adayları bedensel ve psikolojik olarak çok fazla değişim ve gelişime uğradıkları için bu süreçte iyi hissetmek daha fazla önem arz eder.  Bedenimiz fizyolojik olarak başka bir bedenin oluşumuna tanıklık ederken hormonlar çoğu zaman bize hükmeder. Aynı zamanda bedenimizde gelişen fiziksel değişimlere bedenimizi iyi hazırlamamız bu süreci en konforlu şekilde tamamlamamız için çok önemlidir.

Hamile olsun ya da olmasın her bireyin sağlıklı bir bedene sahip olması için egzersiz rutininin olması şarttır. Sadece hamilelik döneminde bu ihtiyaç biraz artış gösterebilir.

Hamilelik döneminde yapılacak olarak egzersizlerin çok ağır olmamasına dikkat edilmelidir. Yapılabilecek en sağlıklı alternatifler; yüzme, yoga ve pilates egzersizleri olacaktır.

Bu programlara başlamadan önce mutlaka doktorunuzun onayını almış olmalısınız.  Sonrasında size eşlik edecek eğitim düzeyine güvendiğiniz bir eğitmen ile birlikte size en uygun programı planlayarak yolunuza devam edebilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Pilatesin Faydaları

Pilates yapıyor olmanın bize ne gibi katkılarının olacağını kısaca örneklendirmek gerekirse;

Çoğu kadın özellikle ilk hamilelik döneminde belki de tartıda bedeninin en yüksek kilosunu görebiliyor. Psikolojik olarak bu durumun olumsuz etkilerini almamak adına olması gerektiği kadar ve  sağlıklı kilo alışı için doğru egzersiz programları uygulanmalı.

Bunun gibi sayılabilecek bir çok durum için hamilelik döneminde egzersiz çok destekleyici bir unsurdur.

Hamilelik Sonrası Pilatesin Faydaları

Peki sadece hamilelik döneminde mi pilates yapıyoruz?

Tabi ki hayır. Spor her zaman hayatımızın içinde ve bizim mutlak rutinlerimizden bir tanesi.

Hamileliği doğumla sonuçlandırdıktan sonra bedenin değişim ve gelişimi devam ediyor. Ve bu süreçte pilates bize yine en fazla desteği sunuyor.

Hem kendiniz hem de bebeğiniz için doğru ellerden destek alarak yapacağınız hamilelik döneminde pilatesin faydaları oldukça fazla. Sağlıklı ve kuvvetli bir anne bebeğinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu sebeple öncelikli olarak kişisel beden sağlığımızı diri tutmalıyız. Bebeğinizin büyümesini, ilk adımlarını, okula başladığı zamanları görmeyi iple çektiğinizi biliyorum. Tüm bu süreçlerde en büyük destekçisi siz olacaksınız ve bunun için kuvvetli olmalısınız. Kendinizi asla ihmal etmediğiniz sağlıklı günler dilerim.

Pilates Eğitmeni Gözde TAMER

Exit mobile version