Kirpi İkilemi Nedir? (Örnekli Anlatım)

Aşağıdaki dizelerde anlatıldığı gibi geçmişte kalan veya süregelen bir ilişkiniz var ise, hatta normal arkadaşlık ilişkilerinizde bile yaşadığınız bu anlaşılamayan durumu sizlere daha anlaşılır bir duruma getirip psikolojik olarak açıklamak isteriz. Psikolojide ‘’Kirpi İkilemi (Kirpi Mesafesi)’’ olarak açıklanan bu durum özellikle son zamanlarda ilişkilerde oldukça sık olarak karşımıza çıkan bir sorun.

Ne böyle senle ne de sensiz,
Yazık yaşanmıyor çaresiz.
Ne bir arada ne de ayrı,
Olmak imkansız hiç sebepsiz…

Psikolojide Kirpi İkilemi Nedir?

Bu durumu biraz hikâyeleştirerek sizlere açıklayıp kafanızda ki soru işaretlerini gidermek isteriz. Kirpiler soğuk kış aylarında üşümemek için birbirlerine iyice yaklaşırlar ama bu sefer de birbirlerine dikenleri batar ve kirpi mesafelerini koruyamadıkları için tekrar uzaklaşmak zorunda kalırlar. Bu hikaye sizlere de insan ilişkilerinde karşımıza sıkça çıkan kişisel sınırları koruyamamak sorununun tanımı gibi geldi değil mi? İnsan ilişkilerinin başladığı andan itibaren sağlıklı yürütülebilmesi için, yeterli mesafeyi ve özel sınırları korumamız gerektiğinden sürekli bahsediyoruz. Kirpiler de aynı insanlar gibi birçok defa birbirlerine fazla yakınlaşıp ısınmış ama sonucunda dikenleri birbirlerine battığı için canları acıyıp uzaklaşmışlar. Bunun birçok denemesini yaptıktan sonra hem ısınabilecekleri hem de dikenlerinin batmayacağı kirpi mesafelerini bulup kış aylarını donmadan ve canları acımadan geçirmeyi başarabilmişler.

İnsan ilişkilerinde de o özel mesafeyi nasıl buluruz diyorsanız; insanların özel sınırları ve kişisel alanları olduğunu bilerek karşılıklı ilişkiye başlamalı ve bu sınırları ilişki süresince korumalıyız. Kirpilerin kirpi mesafesi olduğu gibi insanların da sınırları ve özel alanlarının olduğunu unutmamalıyız.  Bu sınırların olmadığı bir ilişki, kirpilerin mesafelerini koruyamadıkları birbirlerine zarar verdikleri can acıtan ilişki gibi olur. İlişkilerinizi Sezen’in ‘Tükeneceğiz’  parçası ile anmak istemiyorsanız, karşılıklı sabır ve anlayış içinde olmalısınız. Her ilişki birkaç başarısız deneme sonucunda özel mesafesini bulur, zararsız bir şekilde ilerlemeye devam eder. Her iki tarafında ruh sağlığı ve sağlıklı ilerleyen bir ilişki için özel mesafemizi bulmalıyız. Unutmayalım, kaliteli zaman geçirilen ilişkilerin temelinde birbirinin özel alanlarına saygı duymak ilk başta gelen kurallardandır.

Psikolog Seren Yılmaz

Exit mobile version