Maydanoz Suyu Faydaları (18 Madde)

Çok güçlü bir antioksidan içeriğine sahip ve tam bir enerji kaynağı olan maydanoz, eski zamanlardan günümüze kadar hemen hemen her bölgede yetiştirilip yaygın olarak tüketilen bir bitkidir. İçeriğinde bulundurduğu B12, A, K, C vitaminiyle birlikte demir ve kalsiyum deposudur. Bunun yanında yoğun miktarda potasyum, folik asit, folat, lif ve beta karoten içeren bir bitkidir. Sahip olduğu bu etken maddeler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına, bağırsak ve mide sorunlarına ayrıca idrar yollarıyla ilgili yaşanabilecek rahatsızlıklara pek çok fayda sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından günlük olarak yiyeceklerde ve salatalarda tüketilmesi önerilmektedir. Maydanozun farklı etkilerinden yararlanmak için suyunu içmeyi de kesinlikle denemelisiniz. Özellikle sindirim sistemi üzerinde maydanoz suyu faydaları önem taşımaktadır.

Maydanoz Suyu Faydaları Nelerdir?

Pek çok etkisi olduğunu öğreneceğiniz maydanoz suyu, günlük olarak tüketmenizde size sağlayacağı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. İdrar söktürücü etkiye sahip olan maydanoz suyu oluşan enfeksiyonları önlemede çok büyük fayda sağlayacaktır.
 2. Serbest radikallerin tehditi olan cilt, prostat ve meme kanseri gibi sağlık sorunlarının önlenmesi açısından oldukça önemli bir besindir. İçeriğindeki etken maddeler sayesinde serbest radikallerde yeni hücre oluşumunu direkt olarak engelleyici özellik taşımaktadır.
 3. B vitamini ve folik asit içerdiğinden dolayı kalp ve damar sağlığını koruma noktasında etkilidir.
 4. Hem böbrek taşı düşürmede hem de böbrek taşı oluşumunu engellemek için maydanoz suyunu tercih etmelisiniz.
 5. Sindirim sistemine olan olumlu etkileri neticesinde tedavi amaçlı kullanılabilmektedir.
 6. Vücutta bulunan ödemleri gidermede ve gaz problemine karşı son derece etkilidir.
 7. Ağızda oluşabilecek olan kötü kokuları engellemektedir.
 8. Solunum yolu rahatsızlıklarına karşı sorunları hafifletir.
 9. Öksürüğe ve astım hastalığına karşı faydalıdır.
 10. Tam bir A vitamini deposu olduğundan dolayı vücudun ihtiyacı olan A vitaminini %85 oranında sağlar.
 11. Yaşlılığa bağlı gelişen görme problemlerine karşı son derece olumlu sonuçlar verir.
 12. Yağ yakımını hızlandırdığından dolayı maydanoz suyu zayıflatır mı sorusunun cevabını da karşılayarak kilo vermeyi kolaylaştıran bir etkiye sahiptir.
 13. Cilt problemlerinde kırışıklık gibi sorunlarla mücadele eder. Nemlendirici etkisi sayesinde bu tür oluşumlara karşı cildi parlak, sağlıklı ve genç tutar.
 14. Kanda bulunan oksijen oranını düzenleyerek iç organları daha sağlıklı hale getirir.
 15. Karaciğer yağlanmasında ve güçlendirmede son derece etkilidir.
 16. Kansızlığı, demir eksikliğini ve kan hücrelerini yenilemede oldukça faydalıdır.
 17. Nezle ve grip gibi hastalıklardan korunmak amacıyla tüketilebilmektedir.
 18. Menopoz öncesi maydanoz suyu adet söktürücü olarak da tercih edilmektedir.

Zayıflatır Mı?

Uzun bir süre maydanoz suyunu tüketiminde sindirim sistemiyle birlikte metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybetmenize olanak sağlayacaktır. Bu noktada maydanoz suyu zayıflatır mı sorusuna tam anlamıyla temel taşı diyebiliriz. Ancak maydanozun, vücutta kilo kaybına sebebiyet verdiği yağ oranı değil su kaybı olduğunu bilmekte fayda var. Kalıcı bir şekilde kilo vermek için ise düzenli tüketilmesi ve kısa zamanda sonuçlar elde etmek istiyorsanız içerisine limon sıkmanız son derece yardımcı olacaktır.

Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle maydanoz suyunun hazırlanışından bahsetmek istiyoruz;

Elde etmiş olduğunuz maydanoz suyunu ister gün içerisinde 2 farklı zamanda isterseniz de tek seferde tüketebilirsiniz.

Maydanozdan detoks etkisi almak istiyorsanız;

Öncelikle tam bir antioksidan özelliği olan bu bitkiyi bir başka antioksidan içeren besinlerle birleştirerek etkisini güçlendirebilirsiniz. Örneğin;

Maydanoz Suyu Aç Mı Tok Mu İçilir?

Metabolizmayı hızlandırıcı özelliğinden ve yağ yakımına düzenli bir etki sağladığından dolayı bu her iki etkiden daha fazla fayda alabilmek için kahvaltı yapmadan yaklaşık 20-25 dakika kadar önce tüketilmesinde fayda vardır. Sabah tüketmek istemeyenler için ise akşam yemeğinden yaklaşık yarım saat kadar önce tüketmesi önerilmektedir.

Maydanoz Suyu Zararları

Maydanoz suyunun zayıflamaya olan olumlu etkilerinden faydalanmak isteyenlerin her besin tüketiminde olduğu gibi bu noktada da bazı durumlarda dikkat etmesi gerekmektedir. Oluşabilecek maydanoz suyu zararları şu şekildedir;

Sağlıklı günler dileriz.

Exit mobile version