Müsli ve Granola Arasındaki Fark Nedir?

Kolay kahvaltı, öğle yemeği yada ara öğün seçenekleri arayışındayken sıklıkla sosyal medyada veya süpermarketinizin mısır gevreği koridorunda müsli ve granolaya rastlamışsınızdır. Belki de oldukça benzer göründüklerini ve aynı içeriğe sahip olduklarını düşündünüz ve onları neyin ayırdığını merak ediyorsunuz yada farklı şeyler olduğunu dahi bilmiyorsunuz. Peki, granola ve müsli arasındaki fark nedir?

Aslında ikisi de, atıştırmalık olarak oluşturulan yulaf bazlı tahıllardır. Kullanılan malzemelerin çoğu aynıdır. Genellikle yulaf ezmesi; ceviz, fındık badem gibi yemişler; kuru üzüm, kuru kayısı veya hurma gibi kurutulmuş meyveler; chia, susam veya keten tohumu gibi tohumlar; belki ek olarak da arpa, kinoa veya darı gibi diğer tahılları içerirler. Müsliye de granolaya da ilave fındık veya taze meyveler gibi ekstra malzemeler eklenerek özelleştirilmesi kolaydır. Bu nedenle, temel farklılıklarını nasıl yapıldıkları ve servis edildikleri oluşturmaktadır.

Müsli Nedir?

Granoladan farklı olarak müsli içindeki malzemeler pişirilmez, yani çiğ ve gevşek olurlar. Genelde bir gece önceden süte veya meyve suyunda bekletilir ve soğuk servis edilir.

Granola Nedir?

Fındık, yulaf ve kuru meyve gibi malzemelerin yağ ve tatlandırıcılarla (genellikle bal, akçaağaç şurubu, şeker kamışı, elma suyu) harmanlanması ve pişirilmesiyle yapılır. Müsli’den farklı olarak, granola çoğunlukla soğuk olarak servis edilir. Çantanızdan çıkarıp atıştırmalık olarak, sütün veya yoğurdun üzerinde kolaylıkla yiyebilirsiniz.

Kısacası müsli ile granola arasındaki temel fark; granolanın tatlandırılması ve pişirilmesidir, müslinin yapım aşamasında bu tür işlemler bulunmaz.

Müsli ve granolayı besin değeri açısından karşılaştıralım.

Her iki atıştırmalık türü de çoğunlukla aynı bileşenleri içerdiğinden, besin değerleri de benzerdir.

Müsli, granola gibi ilave doğal veya yapay tatlandırıcı içermese de, genellikle kuru meyve içerdiği oldukça yüksek şeker içeriğine sahiptir. Tatlandırmak için eklenenler, doğal bir meyve kaynağından geliyor olsalar bile, müsli ve granolanın karbonhidrat ve kalori içeriğini önemli ölçüde artırdığını belirtmek gerekir. Bu nedenle, her iki tür de ölçülü olarak tüketilmelidir.

Ayrıca porsiyon boyutlarının ürünlerden ürünlere değiştiğini unutmamakta da fayda var. Bu durumun genel kalori ve besin alımınızı artırabileceğini veya azaltabileceğini unutmayın. Genelde müsli için porsiyon büyüklüğü daha fazladır ve tek bir öğünde daha fazla tüketilerek daha fazla şeker alınmasına neden olabilir.

Aşağıda 100 gram müsli ve granola arasındaki besin değeri karşılaştırmasını görebilirsiniz: (Veriler USDA’dan alınmıştır.[1],[2])

Müsli Granola
Kalori 355 kkal 381 kkal
Karbonhidrat 74.9 g 80.1 g
Protein 8.6 g 9 g
Yağ 5.4 g 5.2 g
Lif 7.7 g 7.4 g
Şeker 25.1 g 27.9 g
Kalsiyum 35 mg 36 mg
Potasyum 324 mg 204 mg
Sodyum 239 mg 249 mg
C vitamini 0.3 mg 4 mg
E vitamini 9.82 mg 5.85 mg
D vitamini 0.7 µg 1.8 µg

Ancak bu değerlerin, ürünlerin içerisine eklenenlerin markadan markaya değişmesi nedeniyle artabileceğini veya azalabileceğini unutmayın.

Granola ve Müsli, Hangisi Daha Sağlıklı?

Aslında ikisi de yulaf bazlı atıştırmalıklardan olduğu için sağlık açısından yararları olan beta-glukan açısından zengin. Beta-glukan, çözünür posa olmasından ötürü;

Ayrıca, ceviz, fındık veya badem gibi tohumları eklenmesinden ötürü de tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri (MUFA’lar ve PUFA’lar) içerirler. MUFA’lar;

PUFA’lar ise çoğunlukla omega-3 yağ asitlerine bağlı olarak;

Granola, Müsli ve Olumsuz Özellikleri

Öncelikle granolayı incelersek; bal veya şurup gibi tatlandırıcılar, granolanın şeker içeriğini önemli ölçüde artırır. Ayrıca, her iki üründe de temel bir bileşen olan kuru meyve, şeker içeriğini daha da artırır. Kaynağı ne olursa olsun aşırı şeker alımı tip 2 diyabet, fazla kilo ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

Müslinin ise çiğ yulaf içermesinden dolayı fitik asit miktarı yüksektir. Fitik asit, çinko ve demir gibi minerallere bağlanan ve emilimlerini bozabilen bir bileşiktir. Ancak müsliyi su, süt veya meyve suyunda bir süre bekletmek, fitik asit miktarının önemli ölçüde azalmasını sağlar, böylece mineral emilimi iyileşir.

Sonuç olarak, müsli de granola da fayda ve dezavantajlara sahiptir. Birini diğerine tercih ederken içindekileri ve nasıl tüketeceğinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Müsli normalde tatlandırıcı içermese de bazı markalar tatlandırarak piyasaya sunabilir. O nedenle, alacağınız ürünün tatlandırılıp tatlandırılmadığını öğrenmek için içindekiler listesine bakın ve tatlandırılmamış olanı seçmeye çalışın. Granolayı seçerken ise şurup veya çikolata içermeyen bir türü tercih edin çünkü bu şeker sayısını daha da artıracaktır.

Diyetisyen Zeliha Nur KABA

Exit mobile version