13 Farklı Şikayete Papatya Çayı Faydaları

Günümüzde oldukça yaygın olan ve hızla rağbet edilen alternatif tıbbın en önemli özelliği ilaç kullanmadan tedavi yöntemleri uygulaması ve yeme içme üzerine doğal besinleri tüketerek sağlıklı kalmayı sağlamasıdır. Alternatif tıbbın en fazla yararlandığı kaynak doğada bolca bulunan bitkilerdir. Neredeyse her bitkinin bir veya birden çok faydası vardır. Gündelik hayatımızda da devamlı olarak karşımıza çıkan bitki çayları ve bunların bedenimize olan etkileri alternatif tıbbın neticesidir. Bitki çaylarının her bir ortak ya da farklı pek çok hastalığa, sağlık sorununa şifa olmaktadır. Öyle ki artık çoğu insan için bitki çayları tüketilen rutin besinler kategorisinde yer almaktadır. Bunlardan biri de doğanın güzelliklerinden bir olan papatya çayı olmaktadır. Alternatif tıbbın favori ürünlerinden bir olarak gündelik hayatımızda yerini almaktadır. Peki papatya çayı faydaları nelerdir?

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

Kafein içermez ve farklı türlerde antioksidanları içinde barındırır. Antioksidanlar kalp hastalığı ve kanser dahil çeşitli hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Kullanım alanı son derece geniş olan ve insanlık tarihinde bilinen en eski bitkilerindendir. Yabani bir bitkidir. Şifa olduğu rahatsızlıklar için tüketildiğinde kısa sürede etkisini göstermektedir. Faydaları oldukça çok olan papatya çayı mucizevi bir bitkidir. Antioksidanlarla dolu bir bitki olduğu için içerdiği her bir antioksidan farklı bir rahatsızlığa ve soruna iyi gelmektedir. Dünya çapında oldukça popüler bir bitkidir.

Nasıl Hazırlanır?

Uzun yıllardır tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hem lezzetli hem de sağlık açısından pek çok faydayı içerisinde barındırmaktadır. Hazırlanışı için eczane ya da aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz kurutulmuş hali, su ve isteğe göre bal veya limondur. Papatya çayı yapımı için;

Sonrasında keyifle tüketilebilir.

Papatya Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Gün içerisinde bir ya da iki defa içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. En fazla iki defa içilmelidir. Burada verilen ölçü bitki reçetesine ve bitki uzmanına bağlı olmaktadır. Bunlara bağlı olmadan bireysel olarak tüketiliyorsa her bir fincan arasına iki üç saat konmasına dikkat edilmelidir.

Her şeyin fazlası zarar diye bilinen yaygın ve isabetli bir söz vardır. Bilinçsiz bir şekilde fazlaca tüketilmesi beklenmedik çeşitli sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu aşamada her şeyde olduğu gibi burada da uzman önerisi almak önem arz etmektedir. Özellikle teşhis edilen herhangi bir sağlık probleminiz veya düzenli kullandığınız ilaçlar varsa tüketmeye başlamadan önce muhakkak doktorunuza danışmanız gerekmektedir. İhmal edildiği takdirde istenmeyen sorunlarla karşı karşıya kalmanız olasıdır.

Ürünü tüketmede dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de sizlere ulaşmadan önceki aşama olmaktadır. Güvenli ve kaliteli olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Beklediğiniz olumlu etkiyi görmek adına aldığınız papatya çayı bu özelliklere sahip olmalıdır.

Besin Değerleri

100 gram papatya çayı içinde; su, karbonhidrat, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, sodyum, çinko, tiamin, folat, A vitamini bulunmaktadır. Sıfır yağ içermektedir. Ayrıca 100 gram papatya çayı içinde yaklaşık olarak 1 kalori vardır. Bu nedenle kalorisi oldukça düşük besin maddelerinden biridir. Kilo problemi olan kişiler tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Kurutulmuş olduğu için yılın her mevsimi kolaylıkla bulunabilir ve tüketilebilir. Faydasını görmek adına özellikle şeker ve benzeri tatlandırıcılar olmadan tüketilmesi çok önemlidir.

Kullanım amacına göre hazırlanış şekli ve tüketilme dozu da değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle tüketilirken olumlu etkileri açısından tam bir netice almak için bu ifade edilen hususlara dikkat etmek önem arz etmektedir.

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Zararları

Oluşabilecek papatya çayı yan etkileri;

Her ne kadar bitki çayı da olsa aşırı düzeyde tüketilmesi sağlığınızın bozulmasına yol açabilmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.

Exit mobile version