Sandaloz Sakızı Faydaları ve Zararları

Sandaloz sakızı son yıllarda isminden fazlaca söz ettirmektedir. Peki sandaloz sakızı faydaları nelerdir? Özellikle kilo vermek ve aşırı kilolu olanlar mutlaka bir yerlerden adını duymuşlardır. Aktarlarda, internette satıldığını, kimi zaman keseler içinde kimi zaman küçük ambalajlar içinde görmüşsünüzdür. Hatta bazı insanlar tarafından sandaloz sakızı mucizesi olarak adlandırılmaktadır. Bir ağaçtan elde edilen bu özün aslında pek çok faydası var. Fakat bazı noktalarda dikkatli olmak da gerekiyor.

Sandaloz Sakızı Nedir?

Sandaloz sakızı, kuzey Afrika’da yetişen Sandaraca adındaki ağaçtan elde edilen ağaç özü ya da reçinedir. Açık sarı bir renge sahiptir. Tunus, Malta, Cezayir gibi ülkelerde yetişmektedir. Kırılgan bir yapıya sahip olsa da ısı ile birlikte kolayca erimektedir.

Özün ağacı selviye benzer ve 6 metreye kadar uzayabilmektedir. Adına tetraclinis articulata da denir. Malta’nın ulusal ağaçlarından birisi kabul edilmektedir. Bölgede uzun yıllardır geleneksel tıp alanında kullanılmaktadır. Söz konusu reçine, kendiliğinden ağacın gövdesinden sızarak bir kabuk meydana getirir. Ticaretinin artmasıyla birlikte ağacın kabuğunun üzerine kesimler yapılmaya başlanmıştır. Bunun nedeni, reçinenin hava ile teması edip katılaşmasını sağlamaktır. Daha sonra da toplanarak gideceği yere taşınmaktadır.

Rengi açık sarı olarak adlandırılsa da beyazımtırak bir tondadır. Üzerinde tuzlumsu bir tabaka mevcuttur. Görünüşü ilk etapta limon tuzuna benzer. Farklı şekillerde tüketilerek tüm dünyada gün geçtikçe ilgi görmektedir.

Sandaloz Sakızı Zararları Nelerdir?

Aslında sandaloz sakızı orijinal haliyle tüketildiğinde herhangi bir zararı yoktur. Tamamen doğaldır. Her şeyde olduğu gibi çok fazla tüketmemek gerekmektedir. Özellikle kişilerin özel durumlarından dolayı sandaloz sakızı zararları ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden aşırı tüketmemeli, alerjen maddelerle kullanmamalı ve fabrikasyon olanlardan uzak durmalısınız.

Sandaloz Sakızı Faydaları

Doğru kullanımda herhangi bir zarar vermediği gibi pek çok fayda sağlıyor. Sandaloz sakızı faydaları şöyle sıralanabilir;

Nasıl Kullanılır?

Faydaları ve zararlarını detaylıca inceledik. Peki, sandaloz sakızı nasıl kullanılır?

  1. Satın aldığınızda kırık parçalar halinde olacaktır. Dilerseniz bir havan içerisinde ezip toz haline getirebilirsiniz. Dilerseniz de bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ile birlikte ekleyerek içebilirsiniz. Fakat burada kullanacağınız sirkeye çok dikkat etmelisiniz.
  2. Asit değeri çok fazla ya da kullanım tarihi geçmiş sirkeleri kullanmamalısınız.
  3. İkinci olarak doğrudan ağzınıza atıp çiğneyebilirsiniz. Dişlerinize zarar vermeyecek ve yumuşayacaktır
  4. 20 dakika kadar çiğnedikten sonra yutabilirsiniz. Yutmakta zorlanırsanız su içebilirsiniz.
  5. Günde iki kez kullanmanız yeterlidir.

Nerede Bulunur?

Sandaloz sakızı nerede bulunur? Diye soracak olursanız, bunun için aktarları tercih edebilirsiniz. Bulunduğunuz yere en yakın aktara sorabilirsiniz. Ya da doğrudan internet üzerinden satış yapan platformlara bakabilirsiniz. Güvenilir satıcılardan alışveriş yapabilirsiniz.

Sandaloz sakızı kullananlar, yorumlarını bizimle paylaşabilirler.

Exit mobile version