Sevgilimle Sürekli Kavga Ediyoruz Diyorsanız!

Sevgilimle Sürekli Kavga Ediyoruz Ne Yapmalıyım?

sevgilimle sürekli kavga ediyorum

Sevgilimle sürekli kavga ediyoruz diyorsanız size önereceğim bu 7 temel teknikle ilişkinizi üst katlara taşıyıp manzarayı partnerinizle daha güzel izleyebilirsiniz.

Savaşmayın Sevişin

İlişkilerde çiftlerin yaptığı en büyük hatalardan biri kendini ifade etmek ve sevgiyi yüceltmek yerine, inatla direnç oluşturup tartışma alanını savaş yerine döndürmektir. Karşınızdaki rakibiniz değil, sizin diğer parçanız. Eğer biz’ i kazanmak yerine ben’ i galip çıkarmak istiyorsanız diğer maddeleri okumanıza gerek yok. Siz ne istiyorsunuz? Tartışma boyutunu medeni bir şekilde karşı tarafa aktarırsanız geri bildirimi de sevgi dilinde olacaktır. Tartışmayı tabiri caizse cilveleşerek de yapabilirsiniz. 🙂

Sorunlarınızı Basit Bir Dille İletin

Sorunlarınızı dile getirirken, arabanın icadından başlamayın. Sorun arabanın rengiyse o rengi beğenmediğinizi dile getirin. Kafa karışıklığı sizi anlamasından çok tartışmaların büyümesine neden olur. Anlaşılmak mı istiyorsunuz sorun çıkarmak mı?

Partnerinizi Suçlamayın

Rahatsız olduğunuz konu sizi çok üzebilir, sinirlendirebilir. Sizi anlıyorum. Ancak karşınızdakinin sizi anlamasını istiyorsanız onu suçlamayın. Uygulayacağımız tek yol size önereceğim bu teknik olacak. Size sandviç tekniğini önereceğim. Bu tekniği sadece ilişkilerde değil günlük hayatınızda da kullanabilirsiniz. Sorunu dile getirirken önce olumlu sonra olumsuz sonra tekrar olumlu cümle kurmanız karşınızdaki kişiye sorunu kalp kırmadan anlatmanızı sağlayacaktır.

Örnek

Karşınızdakini suçlamadınız. Üzüntünüzü dile getirdiniz ve de sorunu çözdünüz. İşte bu kadar basit! Yoksa siz hala kalp kırmaktan mı yanasınız?

Kazı Çalışması Yapmayın

Yaptığımız en büyük hatalardan birisi de tartışma esnasında milattan önce 1500. yıllara kadar gidip eski meseleleri ortaya dökerek tartışmayı iyice çözülmez bir bulmacaya çevirmektir. Tek bir soruna yoğunlaşmalısınız. Şu sorunu çözelim diyerek başlayan iletişim sizi hedefe ulaştırır.

Eğer egonuzu beslemek adına sırtınızda eski meselelerle dolu bohçayla gezecekseniz lütfen ilişkinizi dondurup, bir terapistten destek alın. Egonuz mu? İlişkiniz mi?

Ben Dilini Kullanın

İletişimde sen dilini kullanmak karşımızdakini yargıladığı için onurunu zedeleyebilir. Siz haklı bile olsanız karşınızdaki sizi duymaz. Çünkü tartışma esnasında benim tabirimle iki çocuk ortaya çıkar. Eğer bu çocukları eğitmezseniz, anlaşamazsınız. ”SEN çok kabasın, kötüsün” gibi üzücü kelimeler yerine, ”Bu davranışların BENİ kırıyor, üzülüyorum” demek kendi duygu ve düşüncelerimizi karşımızdakini suçlamadan ve üzmeden aktarmamızı sağlar. Böylelikle savaş ortamı doğmadan kendimizi ifade ederiz.

Aynalama Yapın

Partneriniz sinirliyken ya da üzgünken onu sakinleştirmek mi istiyorsunuz?

Sakince karşısına oturun ve partnerinizin hareketlerini tekrarlayın. Tabi ki bu hareketleri dikkatini çekecek şekilde değil usulca yapın. Saçlarıyla oynuyorsa sizde yavaşça kendi saçlarınızla oynayın. Bacak bacak üstüne atmışsa siz de atın. Bilinç dışında sizde kendini görüp davranışları yumuşayacaktır.

Tartışmayı Seksle Karıştırmayın

Tartışmanız çözülmeyebilir. Gerçekten zor bir konu olabilir. Sizi anlıyorum. Ancak öfkenizi partnerinize ceza vermek için cinselliğe yansıtmayın. Onu arzuluyorsanız dile getirin çünkü cinsellik ve aşk kesişen iki ayrı bileşendir. Duygusal tarafınız anlaşamadığı için kendinizi ve partnerinizi cinsel dünyanızdan mahrum etmek sorunu daha da büyütebilir. Bu madde birbirinden emin çiftler için geçerlidir. Çünkü duygusallık, bağlılık, tutku kısacası sağlıklı bir iletişim olmadan cinsellik sağlıksızdır.

Çift ve Aile Danışmanı Nursen Yeşim Katdar

Exit mobile version