Kış Aylarının Yıldızı: Sıcak Şarap

Bu yıl kış aylarında Noel pazarlarını ziyaret edip sıcak şaraplarımızı yudumlayarak içimizi ısıtamamış olsak da evimizin sıcaklığında ya da bir şömine başında bunu yapmaktan kimse alıkoymasın sizi. Sizin için hazırladığım sıcak şarap tarifleri ile birlikte battaniye, kitap, keyifli bir film ya da sevdiklerimizle güzel bir sohbet ortamına en iyi eşlik edecek şey bu tariflerde gizli…sıcak şarap tarifiAlmanların Glühwein, İskandinavların ise Gløgg olarak adlandırıldığı sıcak şarabın 15.yy’da Almanya’da ortaya çıktığı bilinmekle birlikte, günümüzdeki sıcak şarap versiyonuna en yakını 17.yy’da İngiltere’de yapılmış. Ayrıca sıcak şarap Danimarkalıların Hygge (huzur veren şeylerin varlığından keyif alma) felsefesinin de temel taşlarından birini oluşturur. Günümüzde çok çeşitli şekillerde yapılabilen sıcak şarabın içeriğine doğru, haydi gelin birlikte keyifli bir yolculuk yapalım.

Sıcak Şarap Tercihleri

Sıcak şarabın temel bileşeninin şarap olması sizi şaşırtmasa gerek.😊 En çok kırmızı şarap tercih edilse de beyaz ya da roze kullanarak da sıcak şaraplarınızı yapabilirsiniz. Çok pahalı şaraplar tercih etmenize gerek yoktur. Önemli olan seçtiğiniz şarabın sek ya da dömi-sek olması. Tanen içeriği yüksek şaraplar ise ısıtıldığında tadı sertleştirir ve hoş olmayan bir tada dönüşür. Bu nedenle meşe fıçılarda uzun süre bekletilmiş şarapları tercih etmemeniz önerilir. Çünkü bu işlem tanenlerin şarapta birikmesine neden olur. Sıcak şarap hazırlarken meyve şarabı kullanmayı seçmeniz ise iyi bir tercihtir. Tatlı ve aromatik olan meyve şarapları ile çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Sıcak Şarap Baharatı ve Aromaları

Baharatlar

Şarabı sıcak şarap yapan şeyler kesinlikle kullandığınız baharatlardır. Kullanacağınız farklı baharatlarla farklı aromalar elde etmek mümkün. Sıcak şaraba en çok yakışan baharatları listeleyelim:

MeyvelerGelelim kullanabileceğiniz meyvelere. Aşağıdaki listeyi göz ardı etmeyin ama yaratıcılığınıza da güvenin 🙂

Şeker ya da Alternatifleri

Şarabınızı hazırlarken kullandığınız baharat miktarı arttıkça onu dengelemek için kullanacağınız şeker/tatlı miktarını da arttırmalısınız. Tatlılık için kullanabileceğiniz maddeleri ise aşağıda listeledim:

Özellikle de benim gibi rafine şeker kullanmıyorsanız %100 elma ya da şeker içermeyen vişne suları tam size göre.

Sıcak Şarap Tarifleri

Sıcak şarap ile ilgili bu kadar konuştuk, işte sıcak şarap tarifleri geliyor:

Klasik Sıcak Şarap

Şarabımızı ve şekerimizi tencereye alıp ısıtmaya başlıyoruz. Şeker tamamen eridikten sonra geri kalan tüm malzemelerimizi ekleyelim ve ısıtmaya devam edelim.

Püf nokta: Alkol 80°C’de buharlaşmaya başladığı için karışımınızı tamamen kaynatmamalısınız. Özellikle de dijital termometreniz varsa 75-80°C’ye geldiğinde ocaktan alın ya da çok kısık ateşte 30-60 dk. kadar dinlendirin ki tüm aromalar birbirine karışsın. Daha sonra süzdükten sonra eğer şarabınız soğuduysa şarabınızı tekrar 75-80°C’ye ısıtabilirsiniz.

Rafine Şekersiz Sıcak Şarap Tarifleri

Önce şarap ve elma suyunu tencereye alıp biraz ısıttıktan sonra tatlılığına bakabilir, daha şekerli tercih ederseniz biraz daha elma suyu ekleyebilirsiniz. Gerisi yukarıdaki klasik sıcak şarap tarifi ile tamamen aynı.

Alkolsüz Sıcak Şarap Tarifleri

Alkol almak istemiyor ama arkadaşlarınız sıcak şaraplarını yudumlarken siz de onlardan geri kalmak istemiyorsanız işte bu tarif size göre. Ayrıca çocuklarınıza da servis edebilirsiniz.

İşlemler diğer tariflerimiz ile aynı. Alkolsüz olmasına rağmen bu karışımımızda da 75-80°C’den yukarı çıkmayalım.

Gløgg (İskandinav Sıcak Şarabı)

İskandinavlar bu sıcak, baharatlı şarap eşliğinde arkadaşları ile keyifli vakit geçirmeye bayılırlar. Eğer gerçek ve orijinal bir İskandinav sıcak şarabı deneyimlemek istiyorsanız, Hygge – Danimarkalıların Mutluluk Sırları (Meik Wiking) kitabında da yer alan bu enfes Gløgg tarifini sizler için buraya bırakıyorum.

Esansı İçin

Gløgg İçin

Bir gün öncesinden kuru üzümleri Porto şarabında tercihen 24 saat bekletin. Bir şişe kırmızı şarabı tencereye dökün. Şeker, tarçın, yenibahar, karanfil ve kakuleyi ekleyip neredeyse kaynama noktasına gelene kadar ısıtın. Altını kapatıp soğumaya bırakın ve sonra süzün. Bu esansa kırmızı şarabı, alkollü içecekleri, portakal kabuğu ve meyve suyunu ilave edin. Tekrar kaynama noktasına kadar ısıtın ve sonra kuru üzüm, Porto şarabı ve bademi ilave edin.

İşte… Herkese hitap edecek sıcak şaraplarınız hazır. Kulplu bir cam bardak ya da seramik fincanda servis edebilir, yanında baharatlı kış kurabiyeleri ya da kış meyveleri ile eşlik edebilirsiniz.

Gıda Mühendisi Burcu Özdemir

Exit mobile version