Üzüntüden Kurtulma Yolları: Sihirli Formül!

Hepimiz kurtulma yolları ya da formül dendiğinde bir bakıp geçme gereksinimi duyuyoruz. Bir formül var ve ben bunu öğrenirsem hayatım tamamen yoluna girebilir diye düşünüyoruz. Ama unuttuğumuz bir şey var. Bizler insanız. Bütün bu formülleri uygulayabilmek için yine biz gerekliyiz. Bir umutla formüllere bakıyoruz ve çabalamak zorunda olduğumuzu fark ettiğimizde vazgeçiyoruz. Ve bunu fark etmek neredeyse saniyeler sürüyor vazgeçmek ise saliseler. Sorumluluk almak kendi hayatımızla ilgili olsa bile biz insanlar için çok zor bir durum haline gelebiliyor. İşte burada benim biraz olsun bahsetmek istediğim üzüntüden kurtulma yolları ve bunu hayatınıza nasıl uygulayabileceğiniz. Şimdi hayatınıza sihirli bir dokunuş yapmaya hazır mısınız?

Üzüntüden Kurtulma Yolları

Üzüntü, istenilen bir şeyin gerçekleşmemesinden ya da olması istenmeyen olaylardan doğan ruh tedirginliği olarak tanımlanıyor. Ruhunuzu tedirginlikten arındırmak ve biraz olsun özgür bırakmak için bu yazıya geldiğinize inanıyorum. Şimdi sizden şunu düşünmenizi istiyorum. Çok ağır bir hastalığa yakalandınız ve çok üzülüyorsunuz. Bu öyle bir üzüntü ki hayatta yaşamak için bir amacınız kalmayacak kadar ağır. Bu durumda ne yaparsınız? Üzülerek ölümü mü beklersiniz yoksa günlerinizi güzel geçirmeye mi odaklanırsınız? Sihirli formülümüz burada saklı. Yani sizde… Seçimlerinizde.

Zihin ancak en kötü şeyi kabullenmeye hazır olduğunda tam anlamıyla huzura kavuşur.

İşte Formül!

Kısa şekilde formülü kendi hayatınızda uygulamak istiyorsanız bir sonraki cümlelerdeki yönergeleri takip edebilirsiniz. Başınıza gelen en üzücü olayı düşünün ve kendinize şu soruyu sorun: Bu olayın sonunda başıma en kötü ne gelebilir? Bu soruyu not alın ve cevaplarını düşünmeye başlayın. Ardından kendinizi en kötü cevaba hazırlayın. Sanki başınıza kesin olarak o kötü durum gelecekmiş gibi düşünüp hareket edin. Bunu yaptığınızda göreceksiniz ki aslında o kadar da korkulacak, üzülecek bir şey yokmuş. En son ise bu kötü olasılığı düzeltebilmek için çareler arayın. Düzeltmek için çözümler bulabilirseniz her şey mükemmel olur. Fakat bulamasanız da bununla yaşamayı kabullenmiş olursunuz ve yine her şey mükemmel olur. İşte bu kadar basit. Zor olan ise bu formülü hayata geçirmeye başlamak. Hayata geçirmek için ne gerekli olduğunu biliyorsunuz artık. Siz gereklisiniz..

Sihirli Formülün Basamakları

  1. Kendine ‘bu durumun, olayın sonunda başına en kötü ne gelebilir?’ sorusunu sor.
  2. İyi ya da kötü olan cevaba kendini hazırla.
  3. Sonra bu durumu düzeltmek için çabala.

Psikolojik Danışman Merve ÜNAL

Exit mobile version