Vejetaryen Köfte Tarifi (30 Dakikada!)

Vejetaryen beslenmenin sadece sebzelerden ibaret ve monoton olduğu düşünülür. Fakat sanılanın aksine vejetaryen beslenme düzeninde pek çok alternatif mevcuttur. Ayrıca bu alternatifler çok da sağlıklıdır. Köfte ise bunlardan sadece biridir. Mutlaka denemeniz gereken, yapımı ve pişirmesi çok kolay olan vejetaryen köfte!

Malzemeler:

Vejetaryen Köfte Yapılışı

  1. 1 su bardağı mercimeği haşlıyoruz.
  2. Mercimek haşlanırken soğanı rendeliyoruz, rendeleme sırasında oluşan soğan suyunu döküp (dökmeyebilirsiniz ancak dökmediğiniz takdirde sulu olacak ve daha fazla un eklemek durumunda kalacaksınız) rendelenmiş soğanları bir kaba alıyoruz.
  3. İnce ince doğranmış maydanoz ve dereotunu, yumurtayı, 4 yemek kaşığı unu, tuzu, baharatları kaba ekleyip karıştırıyoruz.
  4. Mercimekler haşlandıktan sonra tüm malzemeleri blenderden geçiriyoruz.
  5. Çok sulu olduysa un ekleyerek daha katı hale gelmesini sağlıyoruz.
  6. Kaşık ile tavada şekil verdiğimiz karışımı bir miktar yağ ile üzerleri kızarıncaya kadar pişiriyoruz. (Ortalama 15-20 adet köfte çıkıyor) AFİYET OLSUN!
  7. Yanında, fırında soslu patates ve yoğurt, ayran veya cacık ile tüketebilirsiniz.

Uyarı: Pişirme yağı olarak zeytinyağı kullanmayınız. Zeytinyağının dumanlanma noktası düşüktür. Yani kızartma yapmak için uygun değildir. Çünkü diğer yağlara nazaran çok daha düşük ısılarda yanmaya başlar. Bu da sağlık açısından zararlıdır. Zeytinyağı yerine Ayçiçek yağı veya fındık yağı kullanabilirsiniz.

Hazırlama Süresi: 10-15 dakika

Pişirme Süresi: 15 dakika

Diyetisyen Bilge Sever

Exit mobile version