Cilt Kusurlarına 8 Doğal Maske Tarifleri

Doğal Maske Neden Önemli?

doğal maske tarifleri

Vereceğimiz doğal maske tarifleri ile; akne ve sivilce problemleri ile karşılaşmamak, cilt lekelerini gidermek ve ciltteki parlak sağlıklı görüntüyü korumak gibi pek çok handikap sağlayacaksınız. Yapmanız gereken öncelikle cildinizin temizliğine dikkat etmek ve bol su içmek olacaktır. Ancak bunlar yeterli değildir. Cildinizi derinlemesine temizlemek için maske yapmanız gerekir. Özellikle de kış aylarında cildinizde ki kuruma ve çatlamanın önüne geçmek için maske yapmak zorunludur desek abartmış olmayız.

Piyasada oldukça fazla muadili bulunan maskeleri satın almanın külfetli geldiği veya gerekli görüldüğünde satın alma imkanınızın olmadığı zamanlarda, evinizde bulunan doğal ürünler ile maskeler yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Her zaman ulaşılabilir olmasının ve masrafsız olmasının yanı sıra doğal maskelerin bir diğer avantajı ise içerisinde yer alan ürünlerin cildinizde herhangi bir yan etkisinin olmamasıdır. Doğal ürünler ile yapılan maskeler cildinizin daha sağlıklı görünmesini, sıkılaşmasını sağlayacak ve cildi ölü hücrelerden arındıracaktır. Doğal maskeler gösterdikleri etkilere göre; gerginleştirici, sıkılaştırıcı, peeling, nemlendirici, uyarıcı, arındırıcı ve yenileyici olmak üzere yediye ayrılmaktadır. Yapılacak olan maskeden istediğiniz etkiyi almak için sizin için doğru maskeyi seçmenin önemli olduğunu belirtmek isteriz.

8 Çeşit Doğal Maske Tarifleri

Evde kolaylıkla yapabileceğiniz maskeler şunlardır:

Salatalık Maskesi Tarifi

Nemlendirici maskelerden olan salatalık maskesi sizlerle tarifini paylaşacağımız ilk doğal maske tarifleri arasındadır. Bu maskeyi yapmaya karar verdiğinizde yapmanız gereken ilk şey bir salatalığın kabuklarını tamamen soymak olacaktır. Soyulan salatalık daha sonra sürülebilir kıvama gelene kadar ezilir ve tüm yüze sürülür. Yaklaşık olarak 15-20 dakika beklenilmesinin ardından iyice durulanmalıdır. Bu maske hem cildin tazelenmesine hem de nemlenmesine katkı sağlar.

Yulaf Ezmesi Maskesi

Peeling yani soyucu maskelerden olan yulaf ezmesi maskesini yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

Bu maskenin hazırlanışına, yulaf ezmesinin robottan geçirilmesi ile başlanılmaktadır. Daha sonra ise elma soyulmalı ve rendelenmelidir. Bir sonraki aşamada bir kasede yulaf ezmesi ve zeytinyağı, bir kasede kefir ve limon suyu diğer kasede ise elma ve bal iyice karıştırmalıdır.

Bu karışımlar fırça yardımı ile yüze aşama aşama sürülecektir. Önce yulaf ezmesi ve zeytinyağı karışımı sürülüp 5 dakika kuruması beklenmelidir. Sonrasında ise yeşil elma ve bal karışımı sürülüp yine beş dakika daha beklenmelidir. Son aşmada ise kefir ve limon suyu sürülmelidir. Son karışım sürüldükten beş dakika sonra ise bol su ile durulanmalıdır.

Limon Maskesi

Canlandırıcı maskelerden olan limon maskesinin yapılması için ihtiyaç duyulan malzemeler şunlardır:

Bu maske hazırlanırken öncelikle yumurtanın beyazı iyice çırpılmalıdır. Çırpılmasının ardından ise diğer tüm malzemeler üzerine eklenilip iyice karıştırılır. Daha sonrasında cilde sürülmeli ve 15 dakika bekletilmesinin ardından ılık su ile durulanmalıdır.

Yumurta Maskesi

Cildi sıkılaştırıcı etkisi ile bilinen yumurta maskesinin yapılması için ihtiyaç duyulan malzemeler şunlardır:

Bu maskeyi yapmak için yumurta akının üzerine diğer malzemeler eklenilerek iyice karıştırılması gerekmektedir. Karıştırılmasının ardından cilde masaj yaparak uygulanmalıdır. 15 dakika kadar bekletilmesinin ardından cildin iyice durulanması gerekir.

Maydanoz Maskesi

Arındırıcı yani leke giderici maskelerden olan maydanoz maskesini yapmak için gerekli olan malzemeler şunlardır:

Bu maske hazırlanırken tüm malzemeler robottan geçirilmektedir. Robottan geçirilmesinin ardından sürülebilir kıvama gelen karışım yüze uygulanmakta ve 20 dakika kadar bekletilmektedir. Bu sürenin tamamlanmasının ardından yüz bol su ile durulanır.

Pirinç Maskesi

Işıl ışıl bir cilde sahip olmak isteyenlerin daimi tercihi olan pirinç maskesinin yapılması için ihtiyaç duyulanlar sadece yarım fincan pirinç ve yarım limondur. Bu maskenin elde edilebilmesi için pirinç fazla ince olmayacak şekilde dövülmeli limon ise ezilmelidir. Daha sonrasında ise ezilen limon pirince bastırılarak yüze masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık olarak 10-15 dakika beklenilmesinin ardından, yüz bol su ile durulanmalıdır.

Domates Maskesi

Nemlendirici, sıkılaştırıcı ve peeling etkileri ile bilinen domates maskesi yapmak oldukça kolaydır. Bu maskeyi yapmak için bir bütün domates ikiye kesilerek yüze konulmalı ve yaklaşık olarak 10 dakika beklenildikten sonra bol su ile durulanmalıdır.

Çilek Maskesi

Leke giderici ve leke görünümünü hafifletici etkisi ile bilinen çilek maskesi ise tarifini sizlerle paylaşacağımız son doğal maske tarifidir. Bu maskeyi yapmak için ihtiyaç duyulan malzemeler şunlardır:

Öncelikler çilekler iyice ezilmelidir. Çileklerin ezilmesinin adından ise diğer malzemeler ile karıştırılır ve cilde uygulanır. Yaklaşık olarak 15 dakika beklenmesinin ardından cildin bol su ile iyice durulanması gerekir.

Exit mobile version