Gülüş Tasarımı Hakkında Her Şey!

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik terimsel anlamı olarak; sanatla, güzellikle ve zevkle ilgilenen felsefe dalı olup ,bunları algılamak demektir. Diş hekimliğinde estetik; etkileyici ve güzel bir gülüşe sahip olmak için yapılması gereken tedavileri kapsamaktadır. Estetik diş hekimliği ise; kişiye özgü estetik gülüş oluşturmaktır. Burada kişiye özgünün altını çiziyorum. Estetik gülüşü; gülüş tasarımı planlayarak oluşturmaktayız.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Hekimin hekimlik ile sanatı harmanlayarak, kişiye mükemmel bir gülüş kazandırmasıdır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımında öncelik; hastanın estetik beklentisinin ne olduğunu belirlemektir.

Gülüş Tasarımı Sürecinde Neler Dikkate Alınır?

Gülüş tasarımı yaparken; diş eti sağlığı, diş eti seviyeleri, dişler arasındaki mesafeler, dişler arasındaki temas noktaları, dişlerin boyutları ve bunlara ek olarak yüzey yapıları, gülme hatta, dudak sınırı gibi konular dikkate alınmaktadır.

Gülüş Tasarımı Kimlere Uygulanır?

Gülüş tasarımı; travma almış, çürümüş ve bunlardan dolayı kırılmış dişlere, renk değiştirmiş dişlere, çapraşık ve anomalisi (şekil bozukluğu) olan dişlere, diş etinde renk ve form bozukluğu olduğu durumlarda ve diş eksikliğinde uygulanır.

Gülüş Tasarımı Yaparken Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılır?

Gülüş tasarımı aslında tam olarak bir tedavi değil bir tedavi sürecidir.

Bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Hastaların ihtiyacına göre hekim tedavi planını belirler. Bu işlemler genel olarak; Beyazlatma, estetik dolgular,  diş eti estetiği (pembe estetik), porselen laminalar, zirkonyum / empress, ortodonti tedavileri, implant tedavisi…

Bu Teknikleri Biraz Açıklamak Gerekirse

  1. Beyazlatma; dişlere girişimsel bir müdahale olmadan yapılan en basit yöntemdir. Süresi değişir. Ortalama 40 dakikada diş tonunu açar. İşlem sonrası hastanın bir süre yeme içme alışkanlığına dikkat etmesi gerekmektedir.
  2. Estetik dolgular, mevcut çürük temizlenerek ya da dişte yapısal / kırılma sonucu oluşan eksikliği tamamlamak amacı ile uygulanan yöntemdir. Estetik bölgede uygulanması için; hastanın çürük açısından düşük risk grubunda olması ve ağız hijyeni çok iyi olması gerekmektedir. Aksi halde hastanın dolgusu 6 ay gibi kısa bir sürede renk değişikliği olur ya da yeni bir çürük başlar.
  3. Porselen laminalar, porselen ile yapılan tedaviler arasında dişe en az müdahale ile yapılan tedavilerdir. Dişlerin yüzeyinde minimal bir aşındırma yaparak, laminaları dişlerin üzerlerine yapıştırıyoruz. Porselen laminalarda herhangi bir renkleşme oluşmamaktadır.
  4. Zirkonyum oldukça fazla kullanılan bir tekniktir. Zirkonyum ışık geçirgenliği fazla olan bir malzeme olduğu için doğal görünümü yakalamak oldukça kolaydır.
  5. Ortodontik tedavi ile dişlerin çapraşıklığı düzeltilerek estetik gülüş sağlanmaktadır.
  6. İmplant tedavisinde ise implant diş eksikliğini doldurup, dişe estetik bir görünüm kazandırılmaktadır.

Gülüş Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her hastanın estetik beklentisi farklıdır. Bundan dolayı tedavi yöntemi kişiye özgü olacaktır.

Bu işlemlerin belirlenmesinde hastanın yüz hatları, cinsiyeti, yaşı, ve beklentileri gibi faktörler önemlidir.

Gülüş Tasarımında Tedavi Süresi Nedir?

Gülüş tasarımının süresi tedavi yöntemine göre değişmektedir. Örneğin; ortodonti tedavi süresi ortalama 1,5 yıl iken, laminate veneer ile restorasyon bir hafta gibi kısa bir süre almaktadır.

Gülüş Tasarımı ile Yapılan Tedavilerin Bir Ömrü Var Mıdır ?

Yapılan tedavilerin ömrü hangi tedavilerin yapıldığına bağlı olarak değişir. Bu tedavilerin amacı kötü olan ağız ve diş sağlığını daha iyi duruma getirmek olduğu için, ağız ve diş sağlığı için gerekli bakımların yapılması ve rutin hekim kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir.

Diş Hekimi Hacer Kazancı

Exit mobile version