Monosodyum Glutamat ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adını belki de ilk defa duyduğumuz ama paketli gıdaların çoğunda bulunan monosodyum glutamat hayatımızda çok büyük bir yer kaplamaktadır. Peki faydası var mı, zararları sağlığımızı ne kadar etkiler, hangi ürünlerde bulunur gelin birlikte inceleyelim.

Monosodyum Glutamat Nedir?

Çin tuzu olarak da bilinen monosodyum glutamat dünyada en çok bilinen ve kullanılan bir lezzet arttırıcısı ve dengeleyici katkı maddesidir. Bununla birlikte umami yani beşinci tat olarak da bilinmekte ve iştah arttırıcı olarak da kullanılmaktadır. Türkiye’nin de içinde olduğu birçok ülkede işlemiş gıdalarda kullanılan monosodyum glutamat E621 koduna sahiptir. Türk Mevzuatlarına göre de kullanımının yasal olduğu bir katkı maddesidir.

Bu gıda katkı maddesinin günlük tüketimi Avrupa’da 0,3-0,5 g/gün iken Asya’da 1,2-1,7 g/gün ’dür. Güvenli tüketimi ise 16 mg/kg (kilogram başına 16 mg) olarak hesaplanmıştır.

Monosodyum Glutamatın Bulunduğu Ürünler

Paketli gıdaların çoğunda bulunan monosodyum glutamat bazen de ürün etiketlerinde glutamik asit ya da glutamin olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Monosodyum Glutamat İçeren Ürünlerin Tüketimi Neden Bu Kadar Arttı?

Çin Restoranı Sendromu

Çin Restoranı Sendromu ilk olarak 1960’larda ortaya çıkmış ve Çin lokantasında bir şeyler yedikten sonra çeşitli belirtiler gözlenmiştir. Monosodyum glutamattan zengin bir Çin yemeğinin tüketilmesinden 20 dakika sonra semptomlar oluşmuştur. Bu semptomlar ise güçlü hızlı kalp atışı, baş ağrısı, kızarıklık, boyun ve kollarda uyuşma ve güçsüzlük gibi belirtilerdir. Tüketen herkes de bu semptomlar gözlenmez.  Monosodyum glutamata hassasiyeti olan insanların etkilendiği bir sendromdur.

Monosodyum Glutamat ve Sağlığa Olan Etkileri

Yapılan çalışmalar uzun süreli monosodyum glutamat tüketiminin obeziteyi, diyabeti, nörodejeneratif hastalıkların(insan beynindeki nöronları etkileyen hastalıklar, Parkinson, Alzheimer gibi) ortaya çıkmasını tetiklemektedir.

FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Örgütü) yaptığı bir açıklamada ise “Monosodyum glutamatın belli miktarlarda alındığında çoğu insan için güvenli olduğu, hassasiyeti olan insanlarda bazı reaksiyonların gözlenebileceğini” belirtmiştir.

Aynı zamanda belirli bir seviyeye kadar tüketiminin herhangi bir yan etkisi olmadığı da bilinmektedir. Oluşabilecek sağlık sorunları ise fazla tüketimden ya da hassasiyetten kaynaklanmaktadır.

Monosodyum glutamatın vücuttaki oluşabilecek olumsuz etkilerine karşı vitamin A, vitamin C, vitamin D ve vitamin Enin etkili olduğu belirtilmiştir

Diyetisyen Ecem Keskin

Exit mobile version