Facebook Pixel

Kahverengi Nasıl Elde Edilir? (3 Farklı Yöntem)

Renkler, eski antik çağlardan beri insan hayatında oldukça önemli bir yere sahip olan ve kendi içerisinde pek çok farklı anlamlar ifade eden ögelerdir. Gün içerisinde giydiğimiz kıyafetin renginden sanatsal bir tabloya, herhangi bir teknolojik aletten çeşitli ev eşyalarının rengine kadar pek çok farklı alanda karşımıza çıkan renk olgusu, hayatımızda oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Oldukça farklı tarzlarda ve isimlerde geçmişten günümüze kadar ulaşmış olan pek çok renk de gündelik hayatta birçok farklı yerde karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu renklerden bir tanesi de kahverengidir. Tüm bu renklerin oluşumunda bazı sihirli karışımlar kullanılmaktadır. Bizim merak ettiğimiz ise kahverengi nasıl elde edilir? Gelin hep birlikte 3 farklı yöntem deneyerek inceleyelim.

Ana Renklerden Kahverengi Nasıl Elde Edilir?

ana renklerden kahverengi yapımı

Renkler, temel olarak ana ve ara renkler olarak iki farklı grupta incelenmektedir. Ana renkler olarak öne çıkan kırmızı, mavi ve sarının karışımıyla elde edilebilen kahverengi, pek çok farklı tonu da bünyesinde barındırmaktadır. Bu noktada eğer boya kullanılıyorsa, daha stabil bir renge ulaşmak için fırça yerine de paletin kullanılması çok daha doğru bir tercih olacaktır. Ana renkler kullanılarak söz konusu bu rengin elde edilmesi için; ana renklerin ikisi kullanılarak ikincil bir renk oluşturulmalı ve daha sonra bu renk tamamlayıcı ana renk ile karıştırılmalıdır.

Bütün ana renkler kullanılarak kahverengi yapımı için;

 • Öncelikle koyu mavi ve koyu yeşil eşit oranda karıştırılır.
 • Koyu mavi renk ile aynı oranda siyah renk eklenir.
 • Siyahla aynı miktarda kırmızı eklenir.
 • Son olarak ton ayarlaması için de istenilen oranda sarı renk eklenir.

Kırmızı ve Yeşil Renklerden Kahverengi Yapımı

kırmızı ve yeşilden kahverengi yapımı

Günümüzde kahverengi yapımı için kullanılan en popüler yöntemlerden bir tanesi de yeşil ve kırmızı renklerinin harmanlanması işlemidir. Söz konusu bu rengin elde edilmesi için temel olarak aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

 • İlk olarak yeşil renginin elde edilebilmesi için mavi ve sarının karıştırılması elzemdir.
 • Yeşili oluşturmak için aynı oranda mavi ve sarı kullanılmalıdır. Bu noktada çok fazla sarı kullanılırsa renk parlak, fazla oranda mavi kullanılırsa da renk çok daha koyu olacaktır.
 • Daha sonra yeşil ile kırmızı karıştırılır ve canlı bir kahverengi oluşumu gözlenene kadar yeşil renge yavaşça kırmızı eklenir. En başta büyük oranda kırmızı renk eklenmeli ve sonra rengin koyulaşması için devamlı olarak kırmızı renk eklenmelidir.
 • Son olarak da renk tonunun ayarlanması ve yumuşatılması için kırmızı ve yeşil renklerin oranı ayarlanır.

Turuncu ve Mavi Renklerden Kahverengi Elde Edilmesi

turuncu ve maviden kahverengi nasıl elde edilir

Temel olarak oldukça kolay bir şekilde kahverengi elde edilmesi için pek çok farklı yöntem ve metot vardır. Söz konusu bu metotlardan bir tanesi de mavi ve turuncu renklerinin karıştırılmasıdır. Turuncu ile mavi renk karıştırılıp kahverengi oluşturulurken genel olarak aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

 • İlk olarak turuncu renk oluşturmak için kırmızı ve sarı karıştırılmalıdır.
 • Önce az miktarda sarı ile başlanır ve yüksek miktarda kırmızı eklenir. Koyu bir turuncu renk elde edilene kadar sarı karıştırılır ve ortaya çıkan rengin de kırmızıya yakın olmasına dikkat edilmelidir.
 • Turuncu ile mavi renk karıştırılırken; ilk olarak karışıma birazcık mavi renk eklenir ve renk canlı bir çikolata kahverengi rengine dönüşene kadar sürekli olarak karıştırılır. Ortaya çıkan renk hala turuncuya benziyorsa, karışıma daha fazla mavi eklenir.
 • Son olarak da renk ton olarak ayarlanır ve bu şekilde kahverengi elde etme işlemi tamamlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu