Facebook Pixel

Melisa Çayı Demleyerek 17 Fayda Sağlayın!

Melisa Çayı Ne Zaman Etkisini Gösterir?

melisa çayı nedir

Bitki çaylarının seveni günden güne artmaktadır, melisa çayı da tıpkı diğer bitki çayları gibi yoğun talep görmekte ve tüketilmektedir. Şimdiye kadar pek çok insanın ne kadar değerli olduğunu bilmediği bitki tanınınca çok sevilmektedir. Çay bir tür ottan yapılmaktadır. Bütün bitkisel çayları bir tarafa koyup bu bitki çayını tek başına bir tarafa koyabilirsiniz çünkü hepsinden daha değerli ve faydalıdır. Bitkiden yapılan çay vücuda onlarca etki yapmaktadır, bu etkiler için diğer çaylardan vazgeçmeye değer. Bitkinin çayına dair faydaları öğrenen kesim yoğun ilgi göstererek düzenli şekilde kullanmayı amaç edinmektedir. Öylesine değerli ve faydalı olan bir çaydan mahrum kalmak istemezsiniz. Peki melisa çayının faydaları nelerdir?

Düzenli şekilde tüketilen çay kısa zaman içerisinde etkilerini gözler önüne serecektir. Çayı dikkatli ve belirtilen miktarda kullanmak son derece önemlidir. Belirtilenden daha fazla ya da sık aralıklarla tüketilmemelidir. Melisa çayı kullanımına özen gösterilmediği sürece etkileri beklendiği gibi gerçekleşemez. Daha iyi neticeler ve tam etki görmek için doğru kullanım şeklini uygulamak şarttır. Bin bir derde deva olan çayın birbirinden farklı etkilerini duyunca düzenli şekilde kullanacağınıza eminiz. Çayın tüketim düzeni kadar verilmesi gereken aralar da son derece önemlidir. Sağlık için şifa kaynağı olan çayın tek bir çeşidi bulunmaktadır. Orijinal çayı kullanarak faydalarından istifade edebilirsiniz. Çayın özellikleri ve üretim şekli faydalarıyla doğru orantılıdır.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

melisa-cayi-faydalari

Melisa çayı halk arasında limon nanesi, oğul otu, tere otu, kovan otu gibi birbirinden farklı isimlerle bilinmekte ve anılmaktadır. Yapraklarında hafif limon kokusu bulunmaktadır. Sahip olduğu limon kokusu sayesinde kolaylıkla diğer otlardan da ayrılmaktadır. Bu bitki baharat olarak da mutfaklarda yerini almaktadır fakat daha çok çay yönüyle tanınmakta ve kullanılmaktadır. Çay yönüyle kullanımı ağır basan bitkinin faydaları herkesi şaşırtmaya yetiyor. Bitki çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Melisa çayı sahip olduğu antiseptik özellikler nedeniyle ağız içi yararlarının ve uçuk yaralarının hızla iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Çayda bulunan antiseptik özellikler saç derisinde ya da cilt derisinde oluşan mantar, egzama gibi pek çok soruna da çözüm olmaktadır.
 • Bitki çayının mikropları öldürücü özelliği de mevcuttur. Sinek ve böcek ısırıklarında oldukça etkilidir. Kızarıklık ve kaşıntıların hızlı şekilde geçmesine yardımcı olmaktadır. Kızarıklıkları ve kaşıntıları bu denli hızlı geçirebilecek sayılı bitkiler arasında yer almaktadır.
 • Çay sedatif özelliklerle de öne çıkmaktadır. Sedatif özellikler sayesinde vücutta sakinleştirici etkiler oluşmakta ve dinginlik sağlanmaktadır.
 • Depresyon, stres ve gerginlik gibi problemlerin kısa sürede ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Huzurlu ve rahat bir hale bürünmek için destek sağlamaktadır.
 • Strese bağlı şekilde gelişen ve ortaya çıkan uykusuzluk problemlerini tamamen ortadan kaldırıyor. Uykusuzluk problemlerine dair sunduğu kesin çözümler sayesinde bitkinin kullanım oranı artmaktadır.
 • Sindirim sistemi problemi olanlar için sağlık vaat ediyor. Düzenli şekilde sindirim sisteminin çalışmasını sağlıyor. Ortaya çıkan pek çok mide problemini çözüme ulaştırarak ortadan kaldırıyor.

Melisa Çayı Gaz Sancısı Yaşayanların İmdadına Yetişiyor.

 • Gaz sancısı problemi mide problemleriyle doğru orantılı olduğundan her ikisinin de giderilmesine destek vermektedir.
 • Bitki doğal ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahiptir. Bu etkileriyle griple mücadelede oldukça fayda sağlamaktadır. Nezleyi en hafif şekilde atlatmanız için demleme çay eklinde tüketmeniz yeterli olacaktır.
 • Tansiyon probleminin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Yüksek tansiyon problemini kısa sürede dengelemektedir.
 • Uzun vadede ortaya çıkabilecek pek çok damar ve kalp hastalıklarını engelliyor. Risklere karşı önlemler vaat ediyor.
 • Konsantrasyon problemi yaşayanların birinci tercihi olmaktadır. Hafıza güçlendiren bitki konsantrasyon kayıplarını da ortadan kaldırmaktadır. Yaşlıların erken yaşta Alzheimer hastalığına yakalanmalarını engellemektedir.
 • Sindirim sistemine dair olumlu etkileriyle biliniyor. Kilo vermek isteyenler için kısa sürede pek çok avantaj sağlıyor. Hızlı kilo vermeye yardımcı oluyor.
 • Regl döneminin ağrısız ve sancısız geçmesini sağlıyor çünkü doğal bir ağrı kesici görevi görüyor.
 • Cilt sağlığı için pek çok olumlu yönü mevcut olan melisa çayı, gözeneklerin temizlenerek cildin nem dengesinin düzene girmesini sağlıyor. Cilt için fayda sağlayan ender bitkilerdendir.
 • Siyah nokta, sivilce gibi cilt sorunlarını en az seviyeye indirmektedir. Hızlı şekilde iyileşme süreci yaşatarak sivilceler ile siyah noktaların yok olmasına yardımcıdır.
 • Bitkinin çayı cildi güneşin zararlı ışınlarından da korumaktadır.

Bitkinin sıralanan faydalara ek olarak daha pek çok yararı bulunmaktadır. Bilinen faydalar sürekli olarak geliştirilmekte ve yenileri de ortaya çıkartılmaktadır. Peki, bu kadar faydalı olan bitkinin çayı nasıl yapılır?

Melisa Çayının Faydaları ve Demlenmesi

melisa çayı nasıl yapılır

Melisa çayı faydaları öğrenildikten sonra düzenli şekilde kullanmaya itecek kadar önemli bir bitkidir. Faydaları saymakla bitmeyen çayın hazırlanması oldukça kolaydır. Bir su bardağı kadar suyun kaynatılıp bardağa alınması gerekiyor. Kaynatılan ve bardağa alınan suyun içerisinde kurutulmuş veya taze şekilde ot belirtilen miktar kadar ekleniyor. Sıcak suya eklenen ot yaklaşık olarak 8 ya da 10 dakika süresince bekletiliyor. Bu süreç demlenme işlemi için şarttır. Daha sonra ise süzülerek içilmeye hazır hale getiriliyor.

Çayı demlemek kadar tüketmek de önemlidir. Tüketim aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Çay demlenirken hiçbir ot ilave edilmemeli ya da karıştırılmamalıdır çünkü bitkinin farklı bitkilerle karıştırılması ortaya olumsuz neticeler çıkartacaktır.

Çayı günün istenilen saatinde içmek mümkündür. Fakat çay günde sadece iki defa tüketilmelidir, fazla tüketim ortaya zararlı etkiler çıkartabilir. Çayı düzenli tüketmek etkisini tam anlamıyla yaşamak için mühimdir. 10 gün boyunca düzenli şekilde içilen çaya 1 hafta ara verilmelidir. 1 haftalık aranın ardından tekrar 10 günlük düzenli tüketime devam edilir ve tekrar ara verilerek düzen oluşturulur.  Çayın tüketimi son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu