Facebook Pixel

Ocak Nasıl Temizlenir? (Püf Noktalar)

Ocaklar bir mutfağın olmaza olmazıdır. Yemek yaparken da tarif ne olursa olsun kirlenir. Bazı durumlarda da yanık izleri meydana gelir ve bu durum rahatsız eden bir görüntü haline gelebilmektedir. Pratik yöntemlerle ve tüm çeşitleriyle ocak nasıl temizlenir, püf noktaları nelerdir?

Cam Ocak Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?

cam ocak yanık lekesi nasıl temizlenir

Ocak yanık lekesi zamanında temizlenmez ile lekeler kalıcı olmaktadır. En önemli nokta ise üzerinde bir çiziğe neden olmayacak ürünün seçilmesidir. Kullanılan ürününde aşındırıcı olmaması gerekir. Yapılması gerekenler ise;

  • Ocağın tamamen soğuduğundan emin olun. Eğer sıcak ise elinizi yakabilirsiniz.
  • Yanmış yiyecekler var ise küçük küçük hareketler ile kazıyın.
  • 3 damla limonu, iki çorba kaşığı karbonata su ekleyerek hazırladığınız karışıma ekleyerek sünger yardımı ile sürün. Kıvam hamur gibi olmalıdır. 15-20 dakika bekledikten sonra bir bez ile temizleyin.

Pürüzsüz bir ocak olması için sadece düzenli temizlik yapmak gerekmez. Seçilen ürünlerin seçiminden uygulama şekline de bağlıdır. Lekeleri kazırken ise çok dikkatli bir şekilde hareket edilmelidir. Koyu renkli ise yağ lekeleri her zaman görülmemektedir.

Ankastre Siyah Cam Ocak Nasıl Temizlenir?

ankastre siyah cam ocak nasıl temizlenir

Son dönemlerde mutfaklarda çok fazla tercih edilmektedir. Bakımı da diğer setlere göre de daha zordur. Yağ, su başta olmak üzere pek çok şey lekeye neden olmaktadır. Lekelerin hızlı bir şekilde mümkünse o an temizlenmesi gerekir. Diğer önemli bir nokta ise de kullanılan ürünlerin sıvı bazlı ya da sprey olmasıdır. Fırça başta olmak üzere tel gibi yüzeye zarar verecek ürünler kullanılmalıdır. Bir bez yardımı ile leke olan yerlere temizleme spreyi sıkarak temizleyebilirsiniz. Düzenli olarak temizlenmesine de özen gösterilmelidir.

Set Üstü Ocak Demirleri Nasıl Temizlenir?

set üstü temizliği

Kızartma yağından taşan süte kadar neredeyse yemeklerde kullanılan her malzeme demirlerin kirlenmesine neden olmaktadır. Set üstü ocakta demir temizliği için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Temizlemeden önce soğumasını beklemelisiniz. Seçeceğiniz temizlik ürünü jel kıvamında olmalıdır. Diğer ürünlerin temizlerken çizme ihtimali bulunmaktadır. Bez ya da sünger yardımı ile temizledikten sonra çok iyi bir şekilde durulanmalıdır. Deterjan ya da kalacak başka bir madde sağlık açısından bir tehdit oluşturabilmektedir.  İyi durulanmamış demirlerde sıcağın oluşması ile beyaz lekeler meydana gelmektedir.  Ayrıca da bu görüntüden kurtulması ise oldukça zordur. Yağ lekesi ise yağ çözücü kullanmak daha iyi bir seçenektir.

Döküm Ocak Demirleri Nasıl Temizlenir?

Mutfaklarda birbirinden farklı ocaklar kullanılmaktadır. Bu ocak çeşitlerinden biri olan döküm ocaklarda ise demirlerin temizlenmesi çok önemlidir. Bunun için;

  • Deterjan veya yağ çözücüyü ılık bir suyun içerisine ekleyin.
  • Sonrasında bezi içerisine koyarak hafifçe sıkarak alın ve temizlemeye başlayın.
  • İlk önce döküm ocak demirleri sıcak mı soğuk mu olduğuna dikkat edilmelidir. Soğumadan da temizlenmeye başlanmamalıdır.
  • Sonrasında ise çok iyi bir şekilde temiz su ile durulayarak temizlemeyi tamamlayabilirsiniz.

Gri Ocak Nasıl Temizlenir?

Gri ocak temizliği söz konusu olduğunda akla nasıl temizleneceği sorusuna getirmektedir. Temizliği diğer ocaklara göre daha zordur. En doğru temizlik malzemesi sprey olan ürünlerdir. Sprey yağ çözücü ya da seçtiğiniz başka bir ürünü önce sıkın ve bir süre bekleyin. İlk önce sünger ile ön temizleme yapmalısınız. Daha sonra ise kullanacağınız bezi nemlendirin ve detaylı bir şekilde silin. Son olarak ise az bir pamuk parçasına bebek yağı ekleyerek kalan lekeleri silin. Ocak termemiz olacaktır. Yağ lekelerinde ise yarım saatten fazla beklemek de bir püf noktasıdır.

Ankastre Cam Ocak Çizikleri Nasıl Giderilir?

cam ocak çizikleri nasıl giderilir

Ankastre ocaklar hem şık duran hem de mutfakları tamamlayan önemli bir parçadır. Ancak sık karşılaşılan sorunlardan biri ise cam ocaklardaki çiziklerdir. Bütün ocak tipleri göz önüne alındığında temizlemek çok fazla özen göstermektedir. Eğer ufakta olsa bir çizik oluşursa temizlerken daha da dikkatli olunmalıdır.

Kullandığınız tava veya tencereleri ocak üzerinde hareket ettirmeyin. Bir kase içerisine karbonat koyarak macun kıvamına gelene kadar su ekleyin. Daha sonra yumuşak bir bezi alarak beze yedirin ve çiziklerin üzerine sürün. Hafifçe de durulayın. İzlerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Beyaz Cam Ocak Nasıl Temizlenir?

Beyaz cam ocak temizliği yaparken mikrofiber bezler kullanmak daha iyi bir çözümdür. Soğuduğundan emin olduktan sonra bulaşık süngerini, seçeceğiniz bulaşık deterjanı ya da sprey bir çözücü ile temizleyebilirsiniz. Sadece temizlik değil sonrasında da iyi bir şekilde durulamak gerekmektedir. İyi bir şekilde temizlemek yetmemektedir. Cam olduğu için en ufak bir leke hemen dikkat çekeceği için kurulamakta çok önemlidir.

Eğer lekelerin yoğunluğu çok fazla ise karbonat kullanarak temizleyebilirsiniz. Az bir miktarda karbonat serpildikten sonra üzerine sıcak su ile ıslatılan bir bezi ocak üzerine serin. Yarım saat bekleyin ve durulayın.

Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir?

Elektrikli ocak temizliği yapılırken elinize bir şey olmaması için soğuması beklenmelidir. Sert kalıntılar var ise temizlik malzemesini dökerek sünger ile de ovarak temizleyin. Ancak elektrikli olduğu içinde fişi çekmelisiniz. Güvenlik açısından da buna çok dikkat edilmelidir. En sonunda ise temiz bir havlu alarak kurulamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu