Facebook Pixel

Pis Yedili Nasıl Oynanır? (Öğrenme Garantili)

İskambil oyunu olan pis yedili, şans isteyen bir oyun olduğu gibi taktik de gerektirmektedir. Oyuncular farklı ortamlarda ihtiyacı olan kartları temin ederek oyunu oynayabilir. Zor bir oyun olmayan iskambil türü aynı zamanda keyifli bir oyundur. Oyunda oyuncuların ortak hedefi en az cezayla eldeki kartları rakiplerinden en erken bitirmektir. Daha önce bu oyunu oynamayanlar ilk zamanlar biraz zorlanabilir. Fakat oyun oynandıkça daha kolay kavranmaya başlar. Oyunun kuralları basittir. Günümüzde artık hemen hemen her koşulda oyun oynanmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle artık telefon, tablet ve bilgisayarlarda da bu oyun oynanmaktadır. Fakat arkadaş ortamında oynanan oyun her zaman daha keyiflidir. Daha önce pis yedili oynamadıysanız vereceğimiz bilgiler doğrultusunda oyunu oynamaya hazır hissedeceksiniz. Peki, pis yedili nasıl oynanır?

Acemi oyuncular ilk zamanlar zorlanabilir. Oyuncular oyunu oynadıkça kendine özgü stratejiler geliştirmeye başlayacaktır. Bu sayede oyun daha eğlenceli bir hale gelecektir. Oyunun kuralları oyuncuları zorlayacak düzeyde değildir. Yeni başlayanlar için küçük bir tüyo verilecek olursa bu tüyo, oyuncuların elindeki özel kartlardan kurtulması olacaktır. Oyun bittiği zaman oyuncuların elinde ne kadar az sayıda özel kart olursa oyuncu o kadar az ceza alacaktır. Oyun sonunda en az cezayı almak skoru etkilemektedir. İşte pis yedili nasıl oynanır sorusunun detaylı cevabı…

Pis Yedili Oyunu Nasıl Oynanır?

pis yedili oyunu nasıl oynanır

Pis yedili oyununu oynamak isteyenler öncelikle en az 2 kişi olmalıdır. Oyun en az 2, en fazla 10 kişiyle oynanmaktadır. Oyuncular ise 8 yaş ve üzeri olmalıdır. 2 deste iskambil kağıdıyla oynanan oyun için süre bulunmamaktadır. Oyuncular oyuna başlamadan önce oyunun gidişatıyla ilgili kararlar almalıdır. Oyun tek desteyle ya da joker olmadan oynanabilmektedir. Bunun kararı oyuncular arasında ortak verilmelidir. Oyuncular arasında bir dağıtıcı belirlenir. Dağıtıcı ise her oyuncuya kartları saat yönünde tek tek dağıtmalıdır. Dağıtma işlemi 7 defa yapılır. Dağıtıcının elinde kalan kartlar yüzü görünmeyecek şekilde üst üste dizilir ve yan tarafa bırakılır. Oyunu başlatan kişi dağıtıcının solundaki kişidir. Dağıtıcının solundaki kişi elinde bulunan sinek grubundan bir kartı ortaya açarak oyunu başlatır. Eğer oyuncunun elinde sinek grubuna ait bir kart yoksa kenarda duran kartlardan sinek grubuna ait kart bulana kadar çeker. Bir sonraki oyuncu eğer elinde özel kart varsa atabilir. Eğer özel kart yoksa veya oyuncu özel kart atmak istemiyorsa elinde bulunan sinek grubundaki kartlardan birini atmalıdır. Diğer oyuncu ise bir önceki kartın sayısından bir kart atarak oyuna devam eder.

Örnekle açıklamak gerekirse ilk oyuncu sinek beşlisi atarak oyuna başlamıştır. İkinci oyuncu ise sinek onlusu atarak oyunu devam ettirmiştir. Üçüncü oyuncu ise karo onlusu atarak oyunda değişiklik yapabilir ve oyuna devam edebilir.

Pis yedili oyununu oynarken ilk el bittiğinde ikinci ele geçilir. Ortaya atılan kartların en üstünde hangi kart varsa o kartın renginden ve sayısından oynamaya devam edilir. Eğer sıradaki oyuncunun elinde o renk ve sayıda kart yoksa kenarda duran kartlardan çekilir. Eğer oyuncu kendi stratejisini uygularken elindeki kartı atmak istemezse başka kart çekebilir veya pas diyebilir. Kenarda çekilecek kart kalmadığı durumda ortaya atılan kartlar yeniden kullanılır. Ortaya atılan kartların en üstteki hariç diğer kartlar yeniden karıştırılır ve yüzü görünmeyecek şekilde kenara bırakılır. Oyunculardan biri elindeki tüm kartları bitirdiğinde oyun biter. Eğer oyuncunun elinde tek olarak as kalırsa oyun bitmez. Kenardan kart çekilir veya oyuncu pas diyebilir.

Pis Yedili Oyun Kuralları

pis yedili oyun kuralları

Pis yedili oyununu oynamak isteyenler bazı kurallara uymak zorundadır. Bu kurallar sayesinde oyun belirli bir düzen içerisinde oynanır. Oyunda uyulması gereken kurallar:

 • Kartları dağıtıcı dağıtır ve dağıtma işlemi soldan sağa doğru yapılır.
 • Kartlar tek tek dağıtılmalıdır. Dağıtma işlemi 7 kez tekrar eder.
 • Oyuna başlayan oyuncu mutlaka sinek grubuna ait bir kartla oyunu başlatmalıdır.
 • Oyunun ilk elinde oyuncunun pas deme hakkı yoktur.
 • Oyuncunun elinde sinek grubuna ait kart yoksa kenarda duran kartlardan sinek grubuna ait kart çıkana kadar kart çekilir.
 • Oyunculardan birinde birden fazla as varsa kartların hepsini ortaya atmak gerekir. Diğer oyuncular ise oyuncunun ortaya attığı kart kadar kenardan kart çekebilir.
 • Oyuncunun elinde iki kart kalmışsa ve oyuncu bu kartlardan birini ortaya atıyorsa mutlaka “tek” diye bağırmalıdır. Eğer oyuncu tek diye bağırmazsa ceza alır ve sıra kendine geldiğinde kenarda duran kartlardan kart çeker.

Pis Yedili Oyununda Kartlar Nasıl Puanlandırılır?

pis yedili puanlama

Pis yedili oyununu oynamak isteyenler kartları ve puanlarını tanımalıdır. Kartlar ve puanları:

 • As kartı 11 puan
 • K ve Q kartı 10 puan
 • J kartı 25 puan
 • Joker 100 puan
 • Kartlarda 2 ve 10 ise kendi değerinde puan yapmaktadır.

Özel Kartlar Nedir?

Özel kartlar oyunun seyrini değiştirmektedir. Eğer oyuncu ortaya yedili atarsa bir sonraki oyuncu kenardaki kartlardan 3 adet kart çekmelidir. Oyuncu eğer sekizli atarsa diğer oyuncu o elde oynamaz. Eğer oyuncu onlu atarsa oyun saat yönünün tersine devam etmelidir. Oyuncu vale atarsa oyunun devam ettiği kart grubunu kendi istediği kart grubuyla değiştirebilir. As atıldığında oyuncu hariç diğer oyuncular kenardan birer kart çekmelidir. Joker atıldığında ise sonraki oyuncu kenardaki kartlardan 10 adet kart çekmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu