Facebook Pixel

Turşu Suyu Zayıflatır Mı?

turşu suyu ile zayıflama

Hazır havalar da güzelleşirken zayıflamak için yeni yöntemler arayışına girdik. Spor yapmak ve beslenmemize dikkat etmek bu amaç için uygulanabilecek en bariz yöntemlerdir. Neredeyse herkes ezbere bilir. Peki, size zayıflamak istediğinizde işinizi kolaylaştıracak, zayıflama sürecinizi hızlandıracak orijinal bir yöntem söylesek. Turşu suyu içmek… Kulaklarınıza inanın yanlış duymadınız. Turşu suyu içmek zayıflamak istediğinizde başvurabileceğiniz bir seçenektir. Peki, hangi turşular limon suyuna yapılmış turşular mı yoksa sirke ile yapılmış turşular mı? İçeriğindeki sebze, meyveler fark eder mi? Yemekten önce mi içilmeli yoksa sonra mı? Kaç bardak içersek ideal ölçüde tüketmiş oluruz? Turşu suyu zayıflatır mı? Gelin şimdi tüm bu sorulara ve türevlerine tek tek cevap bulalım.

Turşu Suyu Nasıl Hazırlanır? İçeriği nedir?

Her yöreye özgü farklı farklı ana maddelerle hazırlansa da turşular genellikle meyve veya sebze kullanılarak hazırlanırlar. Her yörenin kendine özgü turşu kurduğu orijinal bir yöntem bulunur. Neyin turşusunu kurmak isterseniz; bu bir salatalık olabilir, bir lahana ya da domates olabilir, ana malzemeyi salamura adı verdiğimiz, kaya tuzuyla hazırladığımız ve asidik özellikte olan çözelti içerisinde bir süre bekleterek hazırlarsınız. Sonrasında karışımı uzun süre bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Bu karışımın ismidir turşu.

Yazın tadına doyamadığımız tazecik meyve ve sebzelerin kış aylarına kadar bozulmadan saklanmasını sağlarız bu yöntemle. Uzun süre muhafaza edilebilmesi için geliştirilen orijinal bir yöntem olan turşu kurumunun ilk örneklerine yüzyıllar önceki çağlarda rastlanılması mümkündür. Turşu kurma işlemi çeşitli sebze ve meyvelerin sirkeli, bol kaya tuzu ile salamura denilen tuzlu su içerisinde laktik asit fermantasyonu tekniği ile uzun süre bozulmadan muhafaza edilebilmesi için dayanıklı hale getirilmesidir. Sirke ya da limon kullanılarak hazırlanan turşular ana malzemenin bu maddeler ile özdeşleşmesi sonucu yararlı bakteriler oluşmaktadır. Orijinal bir yöntem olan turşu kurma işlemi ile yararlı bakteriler üretilir. Bakteriler içeren bu turşu sularının kolesterol düşürücü özelliği, yağ yakımını hızlandırma özelliği, acılı yapmanız neticesinde iştah açıcı özelliği gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Gelin şimdi size turşu suyunun faydalarından söz edelim.

Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir? Turşu Suyu Zayıflatır Mı?

turşu suyunun faydaları

Hayatımızdan çıkaramadığımız, nezle olduğumuzda burnumuzda tüten turşunun en az kendi kadar faydalı olan suyunu tüketmenin de pek çok faydası vardır. Öğünlerinizde eksik etmemenizde yarar gördüğümüz turşu sularının faydaları saymakla bitmiyor. İçeriğindeki malzemenin ne olduğu fark etmeksizin hangi turşuyu severseniz sevin sadece tanelerini tüketmekle kalmayın. Her gün bir çay bardağı turşu suyunu ilaç niyetine için. Şimdi turşu suyunun faydalarına bakalım;

 • Mide bulantılarına birebirdir.
 • İçerisindeki asetatlar, potasyum ve su kaybını engelleyen elektrolitler nedeniyle kas kasılmalarını azaltır.
 • İçindeki potasyum ile saksı bitkilerini canlandırır.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri size kazandırır.
 • Vücudunuzun su tutmasını sağlar. Aşırı su kaybettiğiniz dönemde doğal ilaçtır. Su kaybını telafi eder.
 • İçindeki sirke sayesinde ciltteki tahrişleri azaltır.
 • Kaşıntı hissini azaltarak tahriş olmuş cildi rahatlatır.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Ani gelen açlık krizlerine karşın, iştah durumunu dizginleme etkisine sahip olan içeriğindeki sirke sayesinde kilo kontrolü sağlamanıza yardım eder.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede kış aylarında sıkça nezle olup hastalanmanızı engeller.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Sinir sistemi hastalıklarına iyi gelir.
 • Hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir.
 • Kilo vermenize yardımcı olan organik, orijinal bir yöntem...

Turşu Suyu Neden Kilo Verdirir?

Turşu suyu size kilo verdirir çünkü: bilimsel araştırmalar gösteriyor ki turşu suyunun içeriğinde bulunan asetik asit vücutta yağ birikimini azaltıyor. Yağ birikimini azaltıyor yani vücudun yağ depolamasını önlüyor. Böylece tükettiğiniz yağlar daha çok sindiriliyor ve yağların bel, basen gibi vücudun hızla kilo almaya meyilli bölgelerine bir geri dönüşümü olmadan sindirilerek vücuttan atılmasını sağlıyor. Kolesterol ve kan şekerini düzenliyor böylece ani açlık krizlerinin yaşanmasını ve olup olmadık zamanlarda acıkma hissiyle yemek yemeye meyil etmenizi engelliyor. Bununla beraber çalışmaların bir diğer sonucunda da görülüyor ki turşu suyu metabolizmayı hızlandırır yönde sindirim sistemine etki ediyor. Bu kadar faydası bulunan turşu suyunun içindeki tuz oranı nedeniyle tansiyon hastaları ve gebeler tarafından doktora danışılarak tüketilmesi uyarısında bulunmak isteriz.

Evde Turşu Suyu Yapımı

 

Malzemeler:

 • 8 su bardağı kaynatılmış içme suyu
 • 4 yemek kaşığı turşuluk iri tuz
 • 1 yemek kaşığı limon tuzu
 • 3 çay kaşığı toz şeker
 • 3 tatlı kaşığı nohut
 • 2 çay bardağı üzüm sirkesi
 • 5-6 diş iri sarımsak
 • 1 bağ maydanoz

Yapılışı:

Genişçe bir kap içerisine aldığınız kaynamış suya tuz, sirke, limon tuzu ve şekeri ekleyin. Malzemeler eriyene kadar karıştırın. Soğumaya bırakın. Turşu kuracağınız cam kavanozun dibine nohutları koyun. Turşusunu kurmak istediğiniz malzeme ile sarımsakları harmanlayarak kavanoza yerleştirin. Son aşamada soğuttuğunuz karışımı da ilave edin. Mayalanmasına yardımcı olmak için bir bağ maydanozu kavanozun üstüne kapatın ve kapağını sıkıca kapatıp gölge bir yere bırakın. Bir hafta sonra turşunuz hazır olduğunda turşu suyunuz da hazır olmuş olacak. Afiyet Olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu