Facebook Pixel

51 Nasıl Oynanır? (Öğrenme Garantisi)

Kart oyunları, çok uzun yıllardır insanların hayatında yer edinmektedir. Pek çok farklı ortam içerisinde de en çok oynanan masa oyunları arasında yer almaktadır. Pek çok farklı çeşidi olan söz konusu kart oyunları, dünyanın pek çok farklı noktasında olduğu gibi ülkemiz olan Türkiye’de de büyük oranda tercih edilmektedir. En popüler kart oyunlarından bir tanesi olan 51 Oyunu, oldukça zengin ve geniş içerikli bir oynanış sürecine de sahip olması ile bilinmektedir. Günümüzde en popüler kart oyunlarından bir tanesi olarak öne çıkmakta olan Elli Bir Oyunu, pek çok farklı teknik kuralı da bünyesinde ihtiva etmektedir. Peki, 51 nasıl oynanır, oyun kuralları nelerdir? Puan hesaplama nasıl yapılır. Gelin tüm detayları birlikte öğrenelim.

51 Oyun Kuralları ile Nasıl Oynanır?

51 oyun kuralları

Temel olarak Elli Bir Oyununun oynanması için izlenmesi gerekli olan belli başlı adımlar izlenmelidir. Çağımızda en popüler iskambil oyunlarından bir tanesi olan 51 Oyunu, aşağıdaki adımlar izlenerek doğru bir şekilde oynanmalıdır. 51 oyunu kurallara göre nasıl oynanır;

 • Oyun başladığı zaman oyuncular ellerindeki iskambil kağıtlarını uygun bir şekilde sıralar ve per oluşturmayı hedefler.
 • Söz konusu bu perlerin sayısının toplamı baraj sayısına ulaştığı vakit oyuncular ellerini açabilir.
 • Oyuncular, her dönüş sırasında desteden bir tane kart çeker. Eğer kart işine yaramayan bir kart ise veya kendi elinde işine yaramayan bir kart varsa, bu kartı ıskata olarak ortaya atabilir.
 • Eğer elindeki kartları bitiren ve barajı aşan bir oyuncu olursa, elini açan oyuncular ellerindeki perlerin dışında kalan kartların toplamı kadar ceza alır. Hiç elini açmamış olan oyuncular ise, 100 kadar ceza puanı alır.
 • El olarak biten oyuncu var ise, elini açan oyuncular elindeki perlerin dışındaki kartların toplamı kadar ceza alır. Elini hiç açmamış olan oyuncular da 200 kadar ceza puanı alır.
 • Oyunculardan herhangi biri biterken ortaya joker kart atarsa, diğer oyuncuların ceza puanları da ikiye katlanır.
 • Herhangi bir oyuncu çifte gider ve bu şekilde oyunu da kazanırsa, diğer oyuncuların da ceza puanları ikiye katlanır fakat kaybederse kendi cezasını da ikiye katlamış olur.
 • Eğer oyuncu çifte gider ve joker atarak bitirirse, diğer tüm oyuncuların da cezası dörde katlanır.

51 Oyunu Nasıl Oynanır?

51 oyunu nasıl oynanır

Genel olarak bir 51 Oyunu başlarken ilk olarak baraj sayısı; 51, 81 veya 101 olmak üzere belirlenmektedir. Eğer oyun için baraj 51 olarak belirlenmiş ise ve herhangi bir oyuncu 51 puanını geçerek el açtı ise, sonraki baraj sayısı söz konusu o oyuncunun açtığı sayı olarak kabul edilir. Kartları dağıtacak olan oyuncunun da belirlenmesinin ardından, oyun devam ettiği sürece dağıtıcı kişi sağ tarafa doğru sürekli olarak değişmelidir. Dağıtıcının desteyi karmasının ardından sol tarafta yer alan oyuncu da desteyi kesmelidir.

Desteyi kesen oyuncu, desteyi kestiği kağıdın altında joker kartı görürse de bu kartı almalıdır. Kartlar dağıtılırken sıra bu oyuncuya geldiği zaman, dağıtıcı bir adet eksik kart vermelidir. Bu kartın altında yer alan kart da joker kart çıkarsa desteyi kesen kişi bu kartı almalı ve kartlar dağıtıldığı esnada sıra bu kişiye geldiğinde dağıtıcı kart vermemelidir. Destenin kesildiği kart joker değil ise, kartın yüzü açık şekilde en alta konulmalıdır. Dağıtıcı sağdan sola doğru ilk oyuncuya bir kart fazla verir ve oyunculara totalde on dört adet kart dağıtılır. Oyun bir tur oynandığı zaman hiçbir oyuncu el açmaz ve yerde de hiç kart kalmaz ise, söz konusu o tur tekrarlanmalıdır. Ayrıca oyun da ilk oyuncunun elindeki ıskartayı atmasıyla başlar.

51 Oyunu Puan Hesaplama Sistemi

51 oyunu puan hesaplama

51 Oyunu içerisinde çeşitli kartların kullanımı için temel bir puanlandırma sistemi de yer almaktadır. Ceza puanı için oldukça büyük bir etkisi olan söz konusu bu oyun içeriğinde oldukça geniş ölçekli bir puanlandırma sistemi de mevcuttur. 51 Oyunu içerisinde kartların puanlandırılması da;

 • Joker kart 25 puan olacak şekilde,
 • A kartı 11 puan olacak şekilde,
 • J, Q ve K kartları 10 puan olarak ve
 • 2 ila 10 arası sayı kartları da üzerindeki sayı kadar puan şeklindedir.

Ekstra Bilgiler

Mevzu bahis Elli Bir Oyunu gibi oyunlarda da jargon bir hayli önemlidir. Elli Bir Oyunu içerisinde sürekli olarak kullanılmakta olan iki temel kelime grubu vardır. Bunlar; ‘‘Farklı renklerde aynı sayılar’’ veya ‘‘Aynı renklerde ardışık sayılar’’ içeren kart topluluğu olarak bilinmektedir. Oyuncunun elinde bulunan ve işe yaramayan kartlara da jargon içerisinde ‘‘Ortaya atılan kartlar’’ olarak bilinmektedir. Söz konusu bu oyun jargonuna hakim olan oyuncular, oyunu çok daha rahat oynayabileceği gibi oyunun genel kurallarını bilen oyuncular da oldukça kolay bir şekilde oyunu oynayabilecektir. Eğer siz de elli bir oyununu ciddi olarak oynamak ve öğrenmek istiyorsanız; yukarıdaki kuralları dikkatlice inceleyerek oyun hakkında detaylı bilgi edinebilir ve arkadaşlarınızla bu oyunu oynarken oldukça zevkli vakitler geçirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu