Facebook Pixel
Trend

Avokado Nasıl Olgunlaştırılır? (3 Pratik Yöntem)

Anavatanı Orta Meksika olan ve ‘Timsah Armudu’ olarak da bilinen avokado vitamin, mineraller ve antioksidan içeriği bakımından zengin bir meyve olması sebebiyle son dönemlerde popüler bir besin haline gelmiştir. Bilimsel adı ‘Persea Americano’ olan avokado kabuğu yeşil, yenen kısımları beyaz ve iri çekirdekli olan bir ağaç meyvesidir. Avokado tam olgunluğa toplandıktan sonra erişir ve lezzetini anlamak için olgunlaşmasını beklemek gerekir. Bu yazıda size avokado nasıl olgunlaştırılır ve avokado saklama yöntemlerinden bahsedeceğim. Öncelikle kısaca avokadoyu tanıyalım ve faydalarına bir göz atalım.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

avokado faydaları

 • Yağ ve lif içeriği yüksek bir meyvedir ve bu özelliğinden dolayı mideyi daha yavaş terk edip tokluk süresini uzatmaya yardımcı olur. Gün içindeki kalori alımının azalmasına yardımcı olur.
 • İçerdiği beta-sitosterol sayesinde kolesterol seviyelerinin normal kalmasına yardımcı olduğu bilinen avokadonun düzenli tüketimiyle damar sağlığına iyi geldiği de kanıtlanmıştır.
 • Folik asit ve B6 vitamini içeriğiyle hamilelik döneminde meydana gelen bulantıların önlenmesine yardımcı olur.
 • Meme ve prostat kanseri başta olmak üzere vücutta kanser hücreleri oluşumunu da engellemektedir.
 • Cilde iyi gelen ve yaşlanmadan kaynaklı hücre ölümlerinin önüne geçmektedir. Tüketmenin yanı sıra cilde uygun miktarlarda sürüldüğünde hücre yenilenmesine yardımcı olduğu da gözlenmiştir.
 • Göz sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı bir görüş için düzenli tüketimi önerilmektedir.

Avokado Nasıl Saklanır?

avokado nasıl saklanır

Narin ve kesildiği zaman çabuk bozulabilen bir meyve olan avokadonun uzun süre kalitesini koruyabilmek için doğru saklama koşullarını bilmek oldukça önemli bir konudur. Ham, olgun; tüm veya kesilen avokadolar için farklı muhafaza yöntemleri bulunmaktadır.

Ham ve Bütün Avokadolar

 • Ham avokadolar oda sıcaklığında (18-24 santigrat arasında) tutulmalıdır. Buzdolabı olgunlaşma sürecini çok fazla yavaşlattığı için tercih edilmemelidir.

Ham ve Kesilmiş Avokadolar

 • İkiye kesildiğinde meyvenin kahverengileşmesini önlemek için açıkta kalan kısmı limonla (limondaki asit oksitlenmeyi azaltır) kaplanmalıdır.
 • Sonra kesilmiş iki kısım bu işlemden sonra bir araya getirilmelidir.
 • Daha sonra meyvenin üzerini şeffaf folyoyla sarılmalıdır.
 • Sonuç olarak avokado buzdolabının en soğuk kısmında olgunlaşana kadar birkaç gün bekletilmelidir.

Olgun ve Bütün Avokadolar

Ham olanın aksine olgun avokadolar oda sıcaklığında tutulmamalıdırlar. Ayrıca buzdolabında bir poşete konulup saklanırsa ömrü ve kalitesinin bir süre daha korunması sağlanabilmektedir.

Olgun ve Kesilmiş Avokadolar

Olgun ve kesilmiş avokadolar hem çekirdekleriyle hem de çekirdeksiz halleriyle saklanabilirler.

 1. Çekirdeksiz: Meyvenin açık kısımlarını limon suyu ya da zeytinyağıyla kaplayıp plastik folyoyla sarın ve  buzdolabına yerleştirin.
 2. Çekirdekli:  Avokadoyu ikiye ayırdığınızda çekirdeği çıkarmayın ve meyveyi yine plastik folyoyla kaplayıp buzdolabına atın.

Avokado Nasıl Olgunlaştırılır?

avokado nasıl olgunlaştırılır

Marketten avokadonuzu aldınız fakat olgun değil ve nasıl olgunlaştıracağınız hakkında bir bilginiz yoksa bu kısmı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Çünkü avokadonun en lezzetli ve sağlığa etkisi en yüksek hali olgunlaşmış halidir. Eğer hemen tüketmek için satın alıyorsanız yumuşak olanı tercih etmeniz gerekir. Yine aynı zamanda kabuğu parlak ve kaygan olmasına, sallandığında çekirdeğinin sesinin gelmesine dikkat edilmesi gerekir.  Sert bir avokado aldıysanız 3 farklı yöntemle olgunlaştırmanız mümkün. Peki, avokado 3 farklı yöntemle nasıl olgunlaştırılır?

 1. Yöntem: En hızlı olan yöntemdir. Elma veya muz ile birlikte paketlemek. Avokadonuzu en hızlı şekilde olgunlaştırmak istiyorsanız kese kağıdının içerisine 1 elma/muz ile birlikte oda sıcaklığında bekletirseniz 2-3 gün içerisinde avokadonuz olgunlaşır.
 2. Yöntem: Avokadoyu sadece paketleyin ve oda sıcaklığında saklayınız. Böylece 3-5 gün içerisinde avokadonuz tüketime hazır hale gelecektir.
 3. Yöntem: Paketlemeden oda sıcaklığında saklamak. Bu yöntem ile avokadonuz 7 gün içerisinde olgunlaşır.

İpucu: Eğer avokadonuzu ekonomik paketler halinde çoklu alıyorsanız ardışık olgunlaşma için bu 3 yöntemi aynı anda uygulayabilir, olgunlaşma durumuna göre sırayla tüketebilirsiniz .

Sağlıklı günler diliyorum.

Diyetisyen Meleknur Uzunoğlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu