Facebook Pixel
Trend

Balıktan Sonra Neden Helva Yenir?

Balık ve helva, şüphesiz ki sofralarımızın vazgeçilmezlerindendir. Bilindiği üzere her ikisi de sağlık açısından önemli etkilere sahiptir. Omega-3 deposu olan balık, soframızda olacağı zaman genellikle yanında meze ve salatalarla hazırlık yapılmaktadır. Fakat bir diğer meşhur konu ise, balıktan sonra helva yemektir. Özellikle balık lokantalarında yemekten sonra helva tavsiye edilmektedir. Tabii bunun da bazı nedenleri mevcut. Hatta ülkemizin Karadeniz yöresinde bununla alakalı şakayla karışık meşhur bir söz bile vardır; “Balıktan sonra helva yiyin ki, balık öldüğünü anlasın.” Asıl sebebe, yani balıktan sonra neden helva yenir sorusuna gelecek olursak bu ikilinin ilişkisi temelde sağlığımızla alakalıdır. Sağlıkla olarak ilgisi kuşkusuz fayda sağlamasından ötürüdür.

Balıktan Sonra Hangi Tatlı Yenir?

balıktan sonra neden helva yenir

Her mevsim soframızda önemli yere sahip olan balık, zengin Omega-3 kaynağı olsa da, tükettikten sonra midede ve sindirim sisteminde ciddi etkilere sebep olur. Bundan dolayı midede şişkinlik, bulantı, vücutta halsizlik olur ve ne yazık ki kan şekeri düşer. Bu durum da balık yedikten sonra halsizlik neden olur sorusunun cevabıdır aslında. Metabolizmada yaşanan kan şekeri için takviye olması ve yükseltilmesi açısından da helva yenir. Bunlara ek olarak helva bulunan tahin, deniz kirliliğinden ötürü balıklarda birikmekte olan ağır metalleri temizlemektedir. Böylelikle vücutta oluşacak radyasyon vb. etkilerine karşı korunma gerçekleşiyor. Vücuttaki fosfor miktarı düzenlenerek midedeki asit dengesi normal seviyelerine geliyor.

Balıktan sonra sütlü tatlı yenir mi dediğinizi duyar gibiyiz. Yenilen balığın bayat olması olasılığına karşın tatlı niyetine sütlü tatlı çeşitlerini tercih etmek kesinlikle önerilmemektedir. Diğer konu da tulumba ve benzeri şerbetli tatlılardır ki yine fazla şekerli olduklarından ötürü, midede rahatsızlıklar oluşturacağından kesin olarak tercih edilmemelidir. Bu da balıktan sonra hangi tatlı yenmez sorusuna cevaptır.

Genellikle akşam yemeklerinde yenilen balığın yanında bolca yeşillik ile beraber limon da masada yer etmelidir. Çünkü balık her ne kadar zengin Omega-3 deposu olsa da içinde fosfor, çinko ve demir de bulundurduğundan ötürü bu besin kaynaklarının emilebilmesini kolaylaştırabilmek için limon, yeşillik gibi C vitamini içeren besinler ve yeşil sebzelerle beraber tüketmek önem taşıyor.

Sağlıklı günler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu