Facebook Pixel

Biberiye Çayının 8 Farklı Alanda Etkileri

Biberiye bitkisi özellikle Akdeniz çevresinde yaygın olarak yetişmekte ve süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Kendisinden üretilen çayı ise birçok hastalığın giderilmesi için şifalı bitki niyetine uzun yıllardan beri kullanılmıştır. Biberiye çayı vücudun çeşitli bölgelerine sağladığı faydalarla son derece etkili şekilde kullanılmakta ve insanlara hizmet etmektedir. Biberiye bitkisinin toplanması ve kurutulmasıyla elde edilen bu çay, insanların çeşitli şikayetlerini gidermede ve yardımcı olmada etkili bir şekilde tüketilmektedir. Peki biberiye çayının faydaları nelerdir ve ne işe yarar?

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir ve Ne İşe Yarar?

biberiye çayının faydaları

Biberiye çayı, biberiye bitkisinden yapıldığı için tam anlamıyla vitamin ve mineral deposu olarak nitelendirilebilir. Biberiye bitkisinin içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde çay da bu anlamda fazlaca vitamin-mineral içermektedir. Biberiye çayının içeriğinde B grubu vitaminlerinden olan B1, B6 ve B12 vitaminleri bulunmaktadır. Bunun yanında içeriği itibariyle C, E, D ve K vitaminleri yönünden de zengin bir bitkidir. Bu vitaminleri incelemek gerekirse:

 • Tiamin olarak adlandırılan B1 vitamini vücudun karbonhidratları enerji olarak kullanmasını sağlayan vitamin türüdür. Kas ve kalp fonksiyonlarının işleyişinin düzgün sağlanabilmesi açısından önemli olan bu vitamin türü, glikoz metabolizması için de gereklidir.
 • B6 vitamini vücudun enerjisinin normal şekilde sağlanmasına, yorgunluk ve bitkinlik gibi hissiyatların azalmasına ve bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.
 • B12 vitamini başta DNA sentezi olmak üzere sinir sistemi ve bağışıklık sistemi gibi pek çok metabolik faaliyette de etkilidir.
 • C vitamini bakteriyel enfeksiyonların önlenmesinde en etkili vitamin türüdür. Kalp hastalıklarına karşı da koruyucudur.
 • D vitamini kemiklerin güçlendirilmesi konusunda etkili bir şekilde çalışır.
 • E vitamini saç ve cilt bakımı açısından güçlü antioksidan etkiye sahiptir.
 • K vitamini de kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kemikleri güçlendirir.

Bu vitaminlerin hepsini içeriğinde barındıran biberiye çayı haliyle bu özellikleri de yapabilmektedir.

Bunun Dışında Biberiye Çayının Faydaları Olan Bazı Hususlar Şöyle Nitelendirilebilir:

 • Sindirim sistemi: Sindirim sistemi biberiye çayının en çok önerildiği alanlardan birisidir. Etkili bir şekilde sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan bu çay, mide ve bağırsak problemleriyle savaşmada iyi bir silahtır. Sindirim problemleri yaşayan insanlar için biberiye çayı sıklıkla önerilmektedir.
 • Biberiye çayının bir başka etkili olduğu alan ise mental sağlık. Hafıza güçlendirilmesi ve odaklanmanın artırılması konusunda etkilere sahip olduğu gözlenen biberiye, bu özelliğini çaya bağlı kalmadan kokuyla bile hissettirebiliyor. Bu anlamda akıl sağlığı bakımından biberiye çayı önemli bir konumda bulunuyor.
 • Vücudu hastalıklardan koruma ve bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı etkin bir şekilde savaşmasını sağlama anlamında da biberiye çayı fazlaca işe yarıyor. İçerdiği vitaminler ve özellikle C vitamini sayesinde bu hususta kullananlara yardımcı olan biberiye, çay halinde tüketilmesiyle de olumlu etkilerini hemen gösteriyor.
 • Ağız, boğaz veya bu civarda oluşan yararlarla mücadele hususunda da biberiye çayı faydalı oluyor. İçerdiği anti-septik özellikler sayesinde ağız ve içindeki yaraların kısa sürede geçtiği gözlemleniyor.
 • Boşaltım sistemini de çalıştıran bu çay, sindirim sistemiyle de ilişkili olarak bağırsak hareketlerinin çalıştırılmasına etki ediyor ve özellikle kabızlık sorunu yaşayanlar için de etkili çözüm önerilerinden birisi oluyor.
 • Barındırdığı vitamin ve minerallerle, aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip olmasıyla biberiye çayının kan dolaşımını hızlandırdığı da bilinen hususlardan biri. Bu sebeple kış günlerinde üşüme miktarlarını azaltmak isteyen kişiler de biberiye çayını kullanıyor.
 • Aynı zamanda düşük kaloriye sahip olması ve sindirim-boşaltım sistemleriyle ilişkili çalışarak ödem atmasına yardımcı olmasıyla da bu çay kilo verme ve sağlıklı bir beslenme diyeti yaratılmasında kullanılabilir.

Biberiye Çayı Nasıl Tüketilir?

biberiye çayı nasıl tüketilir

Biberiye çayı taze veya kurutulmuş yapraklar kullanılarak tüketilebilir. Eğer taze biberiye yaprağı varsa bir su bardağı suya bol yapraklı şekilde hazırlanır. Su kaynatılınca içine yapraklı biberiye dalı atılır ve atıldıktan 10 dakika sonrasına kadar demlendirilir. Bu süre sonunda da süzülür ve çay olarak tüketilebilir. Eğer taze biberiye yaprağı yoksa kurutulmuş biberiye yaprağı da çay yapımında kullanılabilir. Bu hususta bir su bardağına bir tatlı kaşığı biberiye yaprağı yeterli olacaktır. Yine aynı şekilde su kaynatılır ve içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağı konulur. Bunun ardından çay süzülerek içilebilir.

Diyetlerin de bir parçası olan biberiye çayının kullanımında hangi zaman dilimi içinde tüketileceği de önemlidir. Özellikle zayıflama hedefi olanlar için uygun zaman aralığında çayın içilmesi kritik bir husustur. Bu hususta çayın tüketildiği öğün, sabahları veya aç karnına olursa daha da etkili olacaktır. Ancak kişiler kendi diyetlerine ve günlük yaşantılarına uygun olarak da kullanım şekli belirleyebilirler.

Biberiye çayının tüketilmesi sayıldığı gibi birçok fayda sağlamaktadır. Yaprakların kuru ya da taze olması arasında bir fark yoktur, ancak saklama koşullarına özen gösterilmesi gerekmektedir. Kişiler kullanım ölçülerine dikkat ettikleri sürece olumlu dönüşler alacaktır.

Biberiye Çayını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Biberiye çayının kullanımında da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle kişisel herhangi bir rahatsızlığı olan insanların çayı tüketirken dikkat etmesi ve kullanım miktarlarına özen göstermesi gerekir. Aynı zamanda doktor kontrolünde kullanılacak ilaçlarla çayın tüketilmesi gibi hususlar da doktora sorularak gerçekleştirilmelidir. Bunun dışında en önemli nokta çayın ne miktarda tüketildiğidir. İçecek hamilelere ve emzirme dönemindeki kadınlara önerilmemektedir. Aynı zamanda tansiyon rahatsızlığı olanlar, ülser ve kolit hastalıkları olanlar da biberiye çayı kullanmamalıdırlar.

Biberiye çayının fazla miktarda kullanımı veya sayılan gruplar içerisindeki bireylerin çayı tüketmesi durumunda baş dönmesi, mide bulanması gibi yan etkiler yaşanabilmektedir. Ancak bunlar hafif yan etkilerdir, bunlar dışında daha ciddi yan etkiler de meydana gelebilir. Bu sebeple çayı tüketmek isteyen bireyler her zaman doktorlarına danışmalı, özellikle kronik rahatsızlığa sahip olanlarla sayılan grup içerisinde olan bireyler çayı kullanmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu