Facebook Pixel

Ebegümeci Faydaları: Doğanın Reçetelerinden!

Ebegümecigiller familyasına ait olan bitki, bizim ülkemizde farklı şekillerde kullanılmaktadır. Ebegümeci, toprak üzerinde yayılarak büyüyen bir bitkidir. Ülkemizde yaygın olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda Kuzey Afrika’da da yetiştirilmektedir. Kuzey Afrika’da yetiştirilen ebegümeci bir yıllıktır. Fakat ülkemizde Akdeniz’de çok yıllık olarak tüketilmektedir. Ülkemizde yetilen bitkinin boyu 1 metreye ulaşabilmektedir. Gelişimini tamamlayan ebegümeciler ilk çiçek açmaya başladıkları zaman hoş bir görüntü oluşturur. Fakat yaz mevsiminin sonlarına doğru çiçekler dökülmeye başlar. Bitkinin rengi koyulaşır ve sapları yırtık bir görüntü alır. Ebegümeci faydaları arasında birçok doğal reçete bulunmaktadır.

Ülkemizde yetiştirilen bitki özel bir çaba istememektedir. Doğada yetiştiği gibi bahçenizde kendi olanaklarınızla da yetiştirebilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılan ebegümecinin birçok faydası bulunmaktadır. Bitkinin içinde yoğun oranla su bulunmaktadır. Kalorisi düşük olan bu bitki oldukça sağlıklıdır.

Ebegümeci Faydaları Nelerdir?

ebegümeci faydaları

Ebegümeci, içince bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına birçok fayda kazandırıyor. Geçmiş yıllarda alternatif tıpta ebegümeci kullanılırmış. Günümüzde de ebegümeci kullanımı hala devam ediyor. İnsanlar farklı şekillerde ebegümeci kullanmakta ve bitkinin içinde bulunan besin değerlerinden faydalanmaktadır. Ebegümeci faydaları arasında aşağıdaki 12 madde yer almaktadır;

 1. Güçlü antioksidan özelliği vardır.
 2. Soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 3. Göğsü yumuşatıcı özelliği ile bilinmektedir.
 4. Balgam ve öksürüğün geçmesinde hızlı etki gösterir.
 5. Ateş düşürmede etkilidir.
 6. Cilt üzerinde oluşan yaraların iyileşmesini sağlar.
 7. Burkulma, incinme sonrasında oluşan şişliğin geçmesine yardımcı olur.
 8. Ağız ve diş sağlığında etkilidir.
 9. Sivilce ve cilt lekelerinde etkilidir.
 10. Burun kanamasını durdurmaktadır.
 11. Egzamaya karşı etkilidir.
 12. Mideyi rahatlatır.

Ebegümeci, içinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde güçlü bir antioksidandır.

Vücudu koruyan, vücuda direnç kazandıran bir bitkidir. Bünyesi hassas olan bireylerde kullanılacağı zaman birey hastalıklara karşı korunuyor olacaktır. Soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi rahatsızlıkların doğal tedavi edilmesini sağlar. Ebegümecinin en çok bilinen faydası ise göğsü yumuşatmasıdır. Ameliyattan çıkmış bireylerin narkozu atması için öksürmesi gerekir. Özellikle açık kalp ameliyatı olan bireylerin ameliyat sonrası süreçte narkozu atması oldukça zordur. Narkozun dışarıya atılması için öksürmek gerekir. Fakat ameliyatlı birey ağırdan ve korkudan dolayı öksürmekte güçlük çeker.

Ebegümeci tüketen bireylerde göğüs yumuşatılır. Birey daha rahat bir şekilde öksürür ve narkoz dışarıya kolaylıkla atılmaktadır. Aynı zamanda ebegümeci ateş düşürücü özelliği ile de bilinmektedir. İçeriğinde bulunan etkin maddeler sayesinde cildi yatıştırır, kaşıntıyı geçirir, yaraları onarır. Eğer egzama rahatsızlığınız varsa ebegümeci kullanarak bu rahatsızlığı en hafif seviyeye indirebilirsiniz. Burkulma ve incinme sonrasında o bölgede şişlik oluşur. Şişliğin artmaması ve kısa sürede geçmesi için ebegümeci kullanabilirsiniz.

Ebegümecinin içinde Malvin isimli bir madde bulunmaktadır. Bu madde ağızda oluşan yaraların çok kısa sürede iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda diş ve diş eti rahatsızlıklarında da etkilidir. Cilt üzerine uygulandığı zaman ciltteki sivilce ve lekelerin tedavi edilmesini sağlar. Sürekli burun kanaması yaşayan bireylerde kanamanın kontrol edilmesine katkı sağlar. Düzenli kullanıldığı sürece mideyi rahatlatır.

Ebegümeci Nasıl Kullanılır?

ebegümeci faydaları

Ebegümeci oldukça sağlıklı bir bitkidir. Mutfağımızda sebze olarak tüketilmektedir. Çeşitli pişirme teknikleri ile hazırlanabilmektedir. Kullanımı bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Doğada kolaylıkla bulunabilen ebegümeciyi taze tüketmek her zaman daha avantajlıdır. Bitkiyi taze tüketmek için topladığınız yaprakları temizlemelisiniz. Ispanak gibi kavurarak hamur işlerinde iç harç yapabilirsiniz. Aynı zamanda kavurduğunuz ebegümeciyi pirinç ya da bulgurla ana yemek olarak pişirebilirsiniz. Taze yaprakları temizledikten sonra salatanızda kullanabilirsiniz. Aynı şekilde et yemeklerinde, çorbalarınızda ebegümeci kullanabilirsiniz.

Ebegümeci Çayı

Yemek olarak pişirilen bitki aynı zamanda çay olarak da tüketilmektedir. Her iki şekilde de oldukça faydalıdır. Ebegümecinin yapraklarını kullandığınız gibi çiçeklerini de kullanabilirsiniz. Çiçekler, tabaklamada süsleme olarak kullanılabilmektedir. Aynı zamanda çay olarak demlenebilmektedir. Yılın belirli dönemlerinde taze olarak tüketilmektedir. Eğer yıl içinde istediğiniz her zaman ebegümeci kullanmak istiyorsanız bitkiyi kurutabilirsiniz. Kurutulmuş ebegümeci doğru muhafaza edildiği sürece uzun süre kullanılabilir. Evde kendi yöntemlerinizle bitkiyi kurutabilir ve saklayabilirsiniz. Eğer bitkiyi kurutamıyorsanız aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Kurutulmuş bitkiyi aldığınız zaman çay olarak tüketmeniz daha doğru olacaktır. Ebegümeci çayı için;

 • 1 su bardağı kaynamış suyun içerisinde bir tutam ebegümeci yaprağı ya da çiçeği koyarak demliyorsunuz.
 • Yaklaşık 10 dakika sonra çayınızı sürerek içebilirsiniz.

Ebegümeci Zararları Nelerdir?

ebegumeci zararları

Birçok faydasından bahsettiğimiz ebegümecinin sağlığa bir zararı var mıdır? İçeriğinde barındırdığı besin değerleri sayesinde insan sağlığına birçok fayda sunmaktadır. Ebegümecinin sunduğu bu faydalardan yararlanmak istiyorsanız bilinçli, doğru ve düzenli kullanıma dikkat etmelisiniz. Doğada bulunan her bitkinin bazı zararları olabiliyor. Hiç zararı olmayan bitkiler bile fazla kullanıldığı zaman insanı rahatsız edebiliyor. Ebegümeci de fazla kullanıldığı zaman insanı rahatsız edebiliyor. Bu bitkinin faydaları bilimsel çalışmalar sonrasında da açıklanmıştır. Fakat bitkinin bilindik ciddi bir yan etkisi yoktur. Bitkinin yan etkisinin olmaması, insanların dikkat etmemesi anlamına gelmemektedir. Her ne kadar sağlıklı bir bitki olsa da dikkatli kullanılması gerekir.

Hamile ve emziren anneler tükettikleri besinleri doktora danışmadan tüketmemelidir. Ebegümeci de bu besinlerden biridir. Etkili bir içeriğe sahip olan ebegümeci, hamile ve emziren anneler tarafından dikkatli tüketilmelidir. Kronik rahatsızlığı bulunan insanlar da doktorlarına danışmadan ebegümeciyi fazla tüketmemelidir. Tansiyon ve şeker hastaları, kalp hastaları, böbrek hastaları mutlaka doktor kontrolünde ebegümeciden faydalanmalıdır. Ebegümecinin içinde etkili maddeler bulunmaktadır. Depresyon ilacı alan bireyler de doktorlarına danışmadan ebegümeciyi tüketmemelidir. Düzenli ve doğru kullanımda günde bir fincan çay tüketilebilir. Aynı zamanda yemek olarak bir porsiyon yenilebilir. Bir hafta içilen çaya bir hafta ara verilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu