Facebook Pixel

Eve Kertenkele Girmesi Neye İşarettir?

Genellikle yaz aylarında görülen bu durum oldukça can sıkıcı olabiliyor. Özellikle müstakil evlerde ya da giriş katında yaşayan kişilerin sık sık yaşadığı bir durumdur. Kış uykusundan henüz uyanan kertenkeleler aç bir halde buldukları her yere girerler. Genelde büyük olan kertenkeleler bulundukları ortamı pek terk etmezler. Buna bağlı olarak da evlere pek girmeyi tercih etmezler. Fakat daha küçük meraklı kertenkeleler ise dolaşmayı ve yeni yerlere girmeyi oldukça severler. Eve kertenkele girmesi neye işarettir sorusunun yanıtını sizler için hazırladık.

Yazın başlamasıyla birlikte Mayıs ayının sonlarına doğru kış uykusundan uyanan kertenkeleler, Eylül ayına kadar görülebilirler. Bu süreçten sonra ise tekrardan kış uykusu için yuvalarına çekilirler. Eğer evinizin önünde, bahçenizde sarmaşık bitkisi varsa kertenkeleler için bir cazibe merkezisiniz demektir. Bunun yanı sıra ağaç dalları da evinize çok yakın konumdaysa aynı şekilde kertenkeleler evinize bu yolla girebilir. 

Ülkemizdeki kertenkelelerin tamamı zararsızdır. Bu yüzden bu hayvanlara zarar vermemek gerekir. Kertenkeleden korkulacak bir durumda yoktur. Tamamen zararsız olan bu meraklı hayvanlar gezinmeyi çok severler. Yavru kertenkeleler zararlı mı sorusunun yanıtı da aynı şekildedir. Bu hayvanlar zararsızdır. Ancak bazı kişiler kertenkelelerden çekinebilir, korkabilir ve tiksinebilir. Bu gibi durumlarda eve dahi girmek istemeyebilirler. Kertenkeleleri evden uzaklaştırmak için aşağıda verilen yöntemleri uygulamanız yeterlidir.

Eve Giren Kertenkele Evden Nasıl Çıkarılır?

eve giren kertenkele

Eve giren kertenkeleyi dışarı çıkarmak oldukça basit ve doğal bir işlemdir. Kertenkeleyi elle yakalamak imkansız gibi bir şeydir. Bunun için çok hızlı olmanız gerek. Bu şekilde kertenkeleyi el ile yakalamak yerine daha basit bir yöntem uygulayarak hayvana da zarar vermeyerek evinizden çıkmasını sağlayabilirsiniz. 

Bir tutam karanfili kaynamış suyun içine atın ve biraz karıştırın. Daha sonra hazırladığınız bu karışımı, kertenkelenin girdiği odaya koyun ve camları açın. Kertenkeleler bu kokudan rahatsız olacak ve hemen bulundukları yerden kaçmaya çalışacaklar. Karışımı kertenkelenin bulunduğu odaya koyduktan sonra odanın kapısını kapatmayı unutmayın. Aksi takdirde dışarı çıkacağına evin içerisine girer ve işin içinden çıkmanız daha da zorlaşır.

Kertenkeleleri uzak tuttuğu söylenen hiçbir ilaca aldırış etmeyin. Çünkü böyle bir ilaç geliştirilmemiştir. Piyasada bu türde ilaç satan kişilere de itibar etmeyin. Çünkü kertenkele kovucu şeklinde lanse ettikleri bu ilaçlar insan sağlığı açısından da son derece zararlıdır.

Kertenkele Neye Gelir?

En çok merak edilen soruların başında da bu soru geliyor. Eve kertenkele girmesi neye işarettir diyorsanız bunun asıl nedeni böceklerdir. Eğer evinizde çok sayıda böcek varsa bilin ki kertenkelelerin de gelmesine az kaldı. Kertenkeleler en çok küçük hamam böcekleri ile birlikte sinekleri yemeyi severler. Hatta kertenkeleleri yakalamak için kurulan kapanlarda dahi sinekler kullanılır.

Eve Giren Kertenkele Nasıl Yakalanır?

eve giren kertenkele nasıl yakalanır

Öncelikle belirtmek gerekir ki eve girmiş olan bir kertenkele kesinlikle elle yakalanamaz. Çünkü bu hayvanlar oldukça hızlıdırlar. Kaçtıklarını görmezsiniz bile. Kertenkeleye sopa, boru vb şeylerle de vurmaya çalışmayın. Çok hızlı kaçtıkları için bu çabanızda boşa gidecektir.

Kertenkeleleri yakalamak için çok sayıda yöntem var. Bu yazımızda size kertenkeleye zarar vermeden nasıl yakalanır onu anlatacağız.

İlk olarak hayvana zarar vermeden yakalamak istiyorsanız yukarıda da bahsettiğimiz üzere kertenkelenin bulunduğu odaya kaynamış suda karanfil koymanız ve camları açmanız yeterli gelecektir. Bunun yanı sıra çok sessiz ve yavaş bir şekilde kertenkelenin yanına elektrik süpürgesiyle gidin. Süpürgenin borusunu yanına kadar getirin ve süpürgeyi açın. Hayvanı öldürmeden elektrik süpürgesiyle onu yakalayabilirsiniz. Hayvan biraz ürkecek ancak zarar görmeyecektir. Daha sonra elektrik süpürgesi haznesine giren kertenkeleyi tekrar doğaya salabilirsiniz.

Bir başka yöntemde pet şişe yöntemidir. 2.5 litrelik bir pet şişenin ağız kısmını kesin ve bu kısmı içe doğru ters çevirin. Daha sonra pet şişenin içerisine ölü sinekler ile mümkünse hamam böcekleri ekleyin. Hazırladığınız bu pet şişeyi kertenkelenin bulunduğu odaya koyun. Kertenkele en fazla 2 saat içerisinde bu pet şişeye girecek ve bir daha çıkamayacak. Bu sayede de hayvana zarar vermeden yakalamış olacaksınız. Daha sonra yakalamış olduğunuz bu kertenkeleyi tekrardan doğaya salabilirsiniz. Tekrardan hatırlatmakta fayda var. Kertenkeleler insanlara asla zarar vermezler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu