Facebook Pixel
Trend

4 Farklı Cilt Tipi İçin Gece Maskesi Yapımı

Gece Maskesinin Önemi Nedir?

gece maskesinin önemi

Cildi yeterli nem seviyesine ulaştırmak, daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlamak için gece maskesi şarttır. Gece maskesi yapımı sayesinde daha genç bir cilde sahip olmak isteyenler avantaj sağlayacaktır. Belirli yaş seviyelerinde olanlar için tercih edilen ve haftada en fazla üç defa uygulanması şart olan bakım şeklidir. Herkesin bildiği gibi cildin yenilenme zamanı gecedir, yani gece cilt daha hızlı yenilenmektedir. Gece başlayan cilt yenileme süreci uygulamalarla daha etkili hale getirilmektedir. Cildin ihtiyacına göre hazırlanan tarifler daha hızlı ve net sonuçlar elde etmenizi de sağlayacaktır. İstenilen sonuca daha kısa sürede ulaşmak isteyenler tarif içeriğini doğru belirlemelidir. Örneğin bu tarifler yaşlanma karşıtı ise haftada üç defa kullanılarak diğer bakım ürünlerine destek sağlar, daha kısa sürede sonuca ulaşılır. Cilt tüm bunlarla daha geç yaşlanır.

Gece maskesi tüm ciltlerin ihtiyacı olan ve de genel anlamda doğal tariflerle hazırlanan bir tedavi türüdür. Ortaya çıkan pek çok cilt problemi bu tariflerle kolaylıkla çözülecektir. Bu uygulamalar haftalık olarak uygulanan cilt bakımlarının olmazsa olmazı haline gelmiştir. Kişinin sürekli olarak kendini yenileme özelliği olan bir cilt problemi mevcutsa haftada bir kez cildin sorununa uygun uygulama seçilerek sorundan kurtulmak mümkündür. Bu uygulamaların kullanım alanları cilt tipine ve cilt ihtiyacına göre değişmektedir. Bu nedenle cilde en uygun ve cildin ihtiyaç duyduğu tarif hayata geçirilmelidir. Yağlı cilde sahip olanlar gözenek matlaştıran ve gözenek arındıran tarifler kullanmalıdır. Bu tarifle cilt tipi daha dengeli hale gelecektir. Normalleşme sürecine giren cilt hızla iyileşmeye doğru gidecektir.

Gece Maskesinin Kullanım Türleri

gece maskesinin kullanım alanları

Gece maskesi iki farklı kullanımla öne çıkmaktadır. Bu iki kullanım da farklı yöntemler ve etkiler içermektedir. Bu kullanım şekilleri;

 • Gece uygulanarak yıkadıktan sonra uyunabilen
 • Gece uygulanıp sabaha kadar ciltte bekletilen olmak üzere ikiye ayrılır.

Genel anlamda cildi soyan tarifler kesinlikle yıkanması gerekenler arasındadır. Matlaştıran, nemlendiren ya da yaşlanmaya karşı olan tarifler ise gece boyunca ciltte bekletilmelidir. Tüm bunlara rağmen gece boyunca gözeneklerin kapalı olması pek tavsiye edilmez. Gece boyunca gözenekler tıkalı olduğunda cildin nefes alması engellenir ve bakteri oluşumu başlar. Bu da cilt üzerinde sivilce ve istenmeyen lekelere yol açar. Bu tür sorunları yaşamamak adına cilt üzerinde birkaç saat bekletilen maske yıkanmalıdır. Cilt zarar görmez ve etki sayesinde olumlu gelişmeler gözlemlenir. Evde bulunan doğal malzemeler kullanılarak yapılan tarifler hem son derece ekonomik hem de faydalı hale gelmektedir. Doğal malzemelerle hazırlanan tarifler cilt üzerinde herhangi bir tepkinin yaşanmamasını da sağlar.

Gece Maskesi Kullanmak Zorunlu Mudur?

Gece maskesi elbette yapılmak zorunda değildir. Bunun sebebi ise bazı ciltlerin gereğinden fazla bakıma ihtiyaç duymamasıdır. Cilt bakımı tamamen kişisel bir gereksinimdir, bu bakımı yapmak kişinin kendi kararı olacaktır. Cildini korumak isteyen ve cildini seven kişiler kesinlikle haftada en az bir kez en uygun tarifi uygulamalıdır. Bu uygulama sayesinde kozmetik ürünleriyle elde edemediğiniz sonuçları sabah gözle görür hale geleceksiniz. Özellikle cilt kuruluğu ile karşı karşıya olan kişiler gece uygulama yapmalıdır, nem oranını düzenlemelidir. Hassasiyetin ve kuruluğun önüne geçmek için bakım şarttır.

Cilt uygulanacak olan gece maskesi için önceden hazırlanmalıdır. İlk olarak cilt kirlerden ve ölü derilerden arındırılmalıdır. Bu işlem doğal sabunla gerçekleştirilebilir. Bu adımdan sonra tarif uygulanabilir, cilt artık hazırdır. Peki, uygulanması mümkün olan tarifler nelerdir?

4 Farklı Gece Maskesi Yapımı

Birbirinden farklı 4 cilt tipi için gece maskesi yapımı ve detayları…

Kuru Ciltler için Gece Maskesi Yapımıkuru ciltler için maske

 • ¼ muz
 • Bir tatlı kaşığı aloevera
 • Bir tatlı kaşığı kadar bal

Çatal kullanılarak muz iyice ezilir, üzerine bal eklenerek karıştırılır. Son olarak ise aloevera jel eklenir. Yüzün tamamına uygulanır. 2 saat bekletmek yeterlidir fakat gece boyunca da kalmasında sakınca yoktur.

Yağlı Ciltler için

yumurta salatalık maskesi

 • Bir yumurtanın akı
 • 3 veya 4 dilim salatalık
 • Bir çay kaşığı limonun suyu
 • Bir tatlı kaşığı kil

Dilimlenen salatalık suyu çıkıncaya kadar ezilir. Üzerine yumurta akı eklenir ve çırpılır. Son olarak kil ve bal eklenir. Cilde ince tabaka halinde uygulanır, iki saat bekletilir ve yıkanır.

Karma Ciltler için

gece maske yapımı

 • Bir yumurtanın beyazı
 • Bir yemek kaşığı yoğurt

Kâse içerisinde malzemeler karıştırılır ve yüze uygulanır. 20 dakika bekletilen gece maskesi durulanır. Gözenek problemleri için son derece etkili olan tarif yoğun ilgi görmektedir. Gözenekleri zamanla kapatarak sıkılaştıran maske sabaha kadar bekletilmemeli ve yıkanmalıdır.

Kırışıklık ve Yaşlanma Karşıtı Gece Maskesi Yapımı

üzüm yaban mersini cilt maskesi

 • Bir tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı
 • 20 adet yaban mersini

Yaban mersinleri kâse içerisinde tamamen ezilir. Hızla ezilen yaban mersinlerinin üzerine üzüm çekirdeği yağı eklenir. Karıştırılan tarif yüze uygulanır. 15 dakika kadar bekletilen maske yıkanır. Küçük kırışıklıklar için de son derece etkilidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu